Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Dobry Sąsiad już rozstrzygnięty - sprawdźcie jakie są żywe wizytówki Starego Miasta w Poznaniu!

Grzegorz Okoński
Bernard Jakubowski, szewc.
Bernard Jakubowski, szewc. Rada Osiedla Stare Miasto
Rada Osiedla Stare Miasto ma już kolejnych Dobrych Sąsiadów: osoby, bądź lokalne firmy, które mogą śmiało stać się wizytówką dzielnicy, o których z dumą mówią jej mieszkańcy, i których przecież – sami zgłosili do konkursu!

Projekt Dobry Sąsiad objęty jest patronatem Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Już w środę o godz. 18.00 odbędzie się w Urzędzie Miasta uroczystość wręczenia dyplomów i certyfikatów dla bohaterów jego ostatniej edycji.

- Warto doceniać lokalnych przedsiębiorców i liderów: wśród wyróżnionych są m.in. szewc, listonosz, bibliotekarki, aktywiści i kilkoro przedsiębiorców działających społecznie – wymienia Tomasz Dworek z rady Osiedla Stare Miasto. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób mieszkało w centrum i tworzyło wyjątkowy klimat centrum miasta. Na Starym Mieście można prowadzić dobry, rentowny biznes - sporo tu turystów, klientów, petentów urzędów, uczestników życia kulturalnego i niestety coraz mniej mieszkańców! A w ludziach tkwi olbrzymi społeczny potencjał, więc działania na rzecz mieszkańców trzeba pokazywać i zachęcać także innych do dbania o swój fyrtel. Rok temu Rada Osiedla wręczyła pierwsze certyfikaty Dobrego Sąsiada, dziś przyszedł czas na kolejne wyróżnienia!

Jak informują staromiejscy radni, wśród Dobrych Sąsiadów w zgłoszeniach wskazano Grzegorza Kmitę-Patyczaka, staromiejskiego listonosza i zarazem przewodnika po Poznaniu i muzyka rockowego oraz pana Bernarda Jakubowskiego, szewca z ulicy Kopernika. Choć być może panów wiele różni to obaj mają dar zjednywania sobie ludzi. W zakładzie pana Bernarda zawsze jest tłoczno i to nie tylko z powodu jakości usług, to sąsiedzki punkt kontaktowy w tym fyrtlu!

Warto wyróżnić i podziękować Michałowi Marcinkowskiemu, przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i rozrywkowej, ale przede wszystkim społecznikowi i aktywiście z ulicy Taczaka. To m.in. jemu zawdzięczamy pierwszą społeczną umowę pomiędzy mieszkańcami przedsiębiorcami i właścicielami. Działa jak szeryf pilnując przestrzegania porządku na staromiejskiej uliczce, inicjator wielu wydarzeń kulturalnych.

Mówiąc o kulturze, Rada Osiedla wyróżniła państwa Annę Zalewską Powalisz i Krzysztofa Powalisza, animatorów Poznańskiej Sceny Młodych, a także Kawiarnię Artystyczną Kóltura z ul. 23 Lutego. To miejsce z licznymi spektaklami, wystawami, tu także regularnie spotykają się seniorzy na specjalną sąsiedzką kawę za 2 zł.

Przyjrzyjmy się dalej kolejnym laureatom, wyróżnionym przez radnych. Ci docenili bowiem także restauracje Ptasie Radio za odwagę w postawieniu ogródka przy ruchliwej ulicy Kościuszki. Stoliki cieszyły się zainteresowaniem gości, a wprowadzone zmiany pozytywnie zmieniły przestrzeń, wpływając także na zachowanie bezpieczeństwa.

Smakując pizzę albo pijąc kawę w blaszaku przy Placu Wielkopolskim przenosimy się do Włoch! Nie tylko dlatego, że oferowane są dania z Italii ale Pizzeria Pansa Piena stworzyła towarzyski klimat. Na latte wpadają tu studenci z Uniwersytetu Artystycznego, kupcy z rynku, po pizzę przychodzą pracownicy z okolicznych biur.

Wśród dobrych sąsiadów są także aktywiści działający w Stowarzyszeniu Pedagogów Riposta na Garbarach, którzy pokazując młodym ludziom alternatywne formy spędzania czasu motywując do osobistego samorozwoju. Działają nieszablonowo, organizując wydarzenia na podwórkach i w działaniach streetworkingu.

Dumni możemy być z młodzieży z Zespołu Szkół Odzieżowych, która w ramach Klubu Ośmiu wykorzystując swoje zawodowe kompetencje, opiekuje się pacjentami hospicjum, a także świadczy usługi fryzjerskie dla seniorów z domów pomocy społecznej oraz dla bezdomnych.

Wśród wyróżnionych są dwie jednostki miejskie, które starają się docierać do swojego najbliższego otoczenia. Centrum Kultury Zamek – to wielka instytucja o znaczeniu europejskim, realizująca wydarzenia przyciągające tysiące poznaniaków i gości z całego świata, ale skupia się także na działaniach rewitalizacyjnych Św. Marcina i projektach ekologicznych i promujących czytanie książek
Natomiast Biblioteka Raczyńskich to zawsze ważne miejsce na społecznej mapie miasta, a szczególna w tym rola bibliotekarek i bibliotekarzy. Serdeczne, kompetentne, potrafiące zainteresować czytelników literaturą – takie są panie bibliotekarki z filii na Chwaliszewie Karolina Dąbrowska i Magdalena Kokot.

- Dobrych sąsiadów-przedsiębiorców wyróżniać będziemy certyfikatem i specjalnym godłem-nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów – mówi radna Maria Sokolnicka-Guzek, przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Rekreacji i Spraw Społecznych.

- Lokalne wyzwania dotyczą nie tylko infrastruktury, lecz również wzajemnej odpowiedzialności za wspólną przestrzeń miejską. Polepszenie sytuacji nastąpić może dzięki zwiększeniu poziomu społecznej aktywności i obywatelskiej współpracy, na czym bardzo nam zależy - dodaje Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto i radny miejski.

POLECAMY:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski