Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest studentów w Poznaniu trwa. "Jowita stała się symbolem upadku publicznej nauki w Polsce"

Ewa Prędki
Studenci - mimo obietnic nowego ministra nauki - nie odpuszczają.
Studenci - mimo obietnic nowego ministra nauki - nie odpuszczają. Emilia Ratajczak
Trwa już ósmy dzień protestu w poznańskim domu studenckim Jowita. Studenci - mimo obietnic nowego ministra nauki - nie odpuszczają. - Myślę, że Jowita jest dopiero początkiem tej debaty, stała się symbolem upadku publicznej nauki w Polsce. Studenci pokazali, że można protestować, że jesteśmy w stanie się zorganizować - mówi nam jeden z protestujących.

Spis treści

Protest studentów w Poznaniu trwa. "Jowita stała się symbolem upadku publicznej nauki w Polsce"

Trwa ósmy dzień protestu w poznańskiej Jowicie. 14 grudnia nowy minister nauki Dariusz Wieczorek, tuż po oficjalnym powołaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, zjawił się w Poznaniu, by porozmawiać z strajkującymi studentami. Padły pewne zapewnienia.

- Usłyszeliśmy, że pieniądze na remont się znajdą, że Jowita ma zostać i pełnić swoją pierwotną funkcję, pozostać publicznym akademikiem. Otrzymaliśmy też szereg zapewnień dotyczących reszty postulatów. Między innymi, że z pieniędzy przeznaczonych na budowę mieszkań komunalnych będą też budowane akademiki - mówi Szymon Radomski, jeden z protestujących.

Czy ten protest to pierwszy krok do zmian w polskiej edukacji?

Protest w Jowicie otworzył dyskusję na potrzeby studentów. Protestujący nie postulują tylko o odremontowanie i przywrócenie akademika do jego poprzedniej funkcji. Studenci żądają również uchwalenia planu powiększenia zasobu mieszkaniowego UAM i otwarcia tanich, publicznych stołówek oraz zwiększenia zasobu pokoi socjalnych na wydziałach.

- Myślę, że Jowita jest dopiero początkiem tej debaty, stała się symbolem upadku publicznej nauki w Polsce. Studenci pokazali, że można protestować, że jesteśmy w stanie się zorganizować - kontynuuje Szymon Radomski.

List otwarty Związku Zawodowego Nauczycieli Akademickich UAM

W liście otwartym opublikowanym 14 grudnia wykładowcy wyrażają poparcie dla inicjatywy studentów.

- Uważamy, że studenci i studentki powinny móc liczyć na wsparcie materialne ze strony uczelni i państwa, nie tylko w tych szczególnie trudnych ekonomicznie czasach, ale zawsze. Studenci powinni móc studiować, a nie pracować ledwo wiążąc koniec z końcem. Jednocześnie pragniemy wyraźnie zaznaczyć, że doceniamy dotychczasowe kroki JM Rektor prowadzące w kierunku rozwiązania tego trudnego dla wszystkich problemu - można przeczytać w liście otwartym Związku Zawodowego Nauczycieli Akademickich UAM.

Oświadczenie Parlamentu Studentów RP ws. DS Jowita

Parlament Studentów w oświadczeniu wydanym 14 grudnia wyraża swoje obawy konfliktem.

- Eskalacja konfliktu sprawiła, że jako ustawowy reprezentant wszystkich studentów i studentek w naszym kraju, pragniemy wyrazić zaniepokojenie sytuacją oraz podkreślić wagę poszukiwania konstruktywnego rozwiązania w drodze otwartej dyskusji. Rozumiejąc intencje protestujących studentek i studentów, chcemy podkreślić, że nieodpowiednie formy wyrażania postulatów mogą prowadzić do napięć oraz zakłóceń w życiu akademickim, które mają wpływ na funkcjonowanie wszystkich studentek i studentów.

List otwarty protestujących DS Jowita do rektorki UAM Bogumiły Kaniewskiej

15 grudnia protestujący dostarczyli rektor Bogumile Kaniewskiej list otwarty "w sprawie zagospodarowania sal konferencyjnych w DS Jowita na samorządną przestrzeń naukowo-kulturalną", w której informują, że sale podczas protestu są przestrzenią dla wielu wykładów, szkoleń, warsztatów, dyskusji i wydarzeń kulturalnych.

Strajkujący domagają się, aby władze UAM wyznaczyły budżet przeznaczony na rozwój tego miejsca. Tym samym zobowiązują się do sformalizowania Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej jako stowarzyszenia i dbania o przestrzeń sal konferencyjnych DS Jowita. List do rektor Bogumiły Kaniewskiej kończą oczekiwaniem nawiązania dialogu w "naszym wspólnym interesie".

Fotografia pochodzi prawdopodobnie z lat 60. XX wieku.

Tak przez lata wyglądał Dom Studencki Jowita. Stał się ikoną...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski