Każdy ma swój sposób na najsmaczniejsze ogórki. Publikujemy najciekawsze przepisy oraz autorskie receptury Czytelniczek (na stronie 22): Zdzisławy Bruss z Wągrowca oraz Iwony Twardowskiej i Doroty Serafin z Żegocina.
Dodatki
Podstawowy zestaw przypraw wzbogacających smak, ale też pozytywnie wpływających naproces fermentacji, to czosnek, koper z kwiatostanami, liście i korzeń chrzanu. Dodatkowo, w zależności od upodobań, dodajemy liście czarnej porzeczki, winogron, wiśni, dębu czy liść laurowy.
Ostrości dodamy z pomocą papryczki chilli, korzenia imbiru oraz musztardy. Niezależnie od ilości dodatków, musimy pamiętać o ich czystości. W przeciwnym wypadku mogą powodować psucie się ogórków.
Zalewa
Podstawą zalewy jest woda i sól. Najlepiej wybierać wodę źródlaną lub przegotowaną.
Z kranowej wody nie zaleca się korzystać. Jeśli już musimy, niech woda jakiś czas postoi w naczyniu. Nawet najlepsze przyprawy w dużych ilościach nie pomogą nam pozbyć się chloru z wody.
Do kiszenia używajmy grubej, kamiennej soli.
Ogórki kiszone na bazie zimnej zalewy
Składniki:
- 1 kg małych ogórków gruntowych,
- 4 ząbki czosnku,
- 4 kawałki chrzanu,
- 4 gałązki kopru z kwiatostanami
Zalewa:
- 1 litr wody,
- 1 łyżka soli
Przygotowanie:
Ogórki zalewamy zimną wodą i zostawiamy na około 20 minut. Słoiki z nakrętkami wyparzamy. Ogórki myjemy i obcinamy jaśniejsze końcówki. Układamy pionowo i szczelnie w słoikach razem z czosnkiem, chrzanem oraz koprem. W ciepłej wodzie rozpuszczamy sól i wstawiamy do lodówki, by wystygła. Zalewamy ogórki przestudzoną zalewą, tak by wszystkie były w niej zanurzone, ale pod przykrywką zostawimy trochę wolnego miejsca. Odstawiamy je w ciemnym, ciepłym miejscu, po 2 dniach możemy je przenieść do piwnicy. Po 10 dniach będą już ukiszone.
Ogórki konserwowane z papryką
Składniki:
- na 1 kg ogórków
- 1 duża papryka czerwona.
- Przyprawy:
- koper,
- liść laurowy,
- 3-4 ziarenka ziela angielskiego na słoik,
- 10-15 ziaren gorczycy na słoik
Zalewa:
- pół szklanki octu,
- 1 litr wody,
- 1 plaska łyżka soli,
- 2 łyżki cukru
Przygotowanie:
Ogórki i paprykę myjemy i kroimy w paski. Do wyparzonych słoików układamy ziarenka ziela angielskiego i gorczycy, koper oraz liść laurowy. Następnie szczelnie upychamy ogórki z papryką. Do wrzątku dodajemy cukier i sól oraz ocet. Wszystko dokładnie mieszamy i zalewamy słoiki. Pasteryzujemy około 5 minut słoiki półlitrowe, a do 10 minut - słoiki litrowe.
Najlepiej kisić ogórki od razu po tym, jak je zerwiemy czy kupimy. Dlatego dodatki, słoiki i zalewę musimy wcześniej przygotować.
Korniszony
Składniki:
- 2 kg ogórków,
- liście pietruszki,
- liście laurowe,
- koper,
- marchew,
- ziele angielskie,
- ziarenka pieprzu,
- czosnek
Zalewa:
- 1 l wody,
- 3-4 łyżka cukru,
- 1 łyżka soli,
- 100-120 ml octu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie myjemy. Do słoika wkładamy na dno 2 listki pietruszki, 3 plasterki marchwi, 1 liść laurowy, gałązkę kopru, 2 ziarna ziela angielskiego, 3 ziarenka pieprzu, 2 ząbki czosnku. Następnie ciasno wypełniamy słoik ogórkami. Wszystkie składniki na zalewę rozpuszczamy w zagotowanej wodzie. Zalewamy ogórki i szczelnie zamykamy. Pasteryzujemy ok. 10 min.
Ogórki w kamionce
Składniki:
- ogórki gruntowe, na każde naczynie:
- 2-3 liście porzeczki, wiśni,
- 1-2 małe liście dębowe.
Przyprawy na 1 słoik:
- 1-2 ząbki czosnku,
- 3 cm korzenia chrzanu,
- kawałek chrzanowego liścia,
- koper
.
Zaprawa:
- na 1 litr wody
- 1 płaską łyżkę soli.
Przygotowanie:
Zagotowujemy wodę i rozpuszczamy w niej sól. Do umytej kamionki układamy ogórki. Dodajemy przyprawy. Całość zalewamy wrzącą wodą z solą, tak żeby ogórki pływały, ale nie było jej zbyt dużo. Całość przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 3 dniach mamy ogórki małosolne, zostawione dłużej - ukiszą się.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?