Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy MTP w Poznaniu ustawiła się długa kolejka. Otworzono punkt pomocy uchodźcom PCK. Potrzeby wciąż są ogromne, a darczyńców coraz mniej

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Punkt Polskiego Czerwonego Krzyża, gdzie wydawana jest pomoc uchodźcom z Ukrainy, ul. Głogowska 16.
Punkt Polskiego Czerwonego Krzyża, gdzie wydawana jest pomoc uchodźcom z Ukrainy, ul. Głogowska 16.
Długa kolejka uchodźców z Ukrainy utworzyła się od rana, w poniedziałek, 20 czerwca przy ul. Głogowskiej, przy Międzynarodowych Targach Poznańskich. Przeniesiono tam punkt wydawania darów PCK. - Potrzeby są przeogromne. Zdecydowanie większe niż nasze zasoby. Brakuje w szczególności środków czystości - mydeł, szamponów, żeli pod prysznic, proszków, podpasek, wkładek, tamponów. Pod dostatkiem mamy makaronów, mleka, kaszy, ryżu. Brakuje natomiast konserw, dżemów, herbat, kawy - mówi wolontariuszka, Dorota Majewska. - Niestety osoby z końca kolejki nie doczekają pełnego asortymentu.

Pomoc dla uchodźców PKC w Poznaniu

Do tej pory punkt pomocy humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża działał przy ul. Górna Wilda 99 AB, jednak było tam za mało miejsca i dzięki przestrzeni udostępnionej przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, od trzeciego tygodnia czerwca punkt działa przy ul. Głogowskiej 16. Pomoc do punktu trafia z magazynów Polskiego Czerwonego Krzyża.

- Potrzeby, tak jak widać, są bardzo duże. Zwracają się do nas osoby z całej Wielkopolski, brakuje darczyńców i przez to punkty pomocy w mniejszych miastach powoli kończą swoją działalność. Dodatkowo wygasła pomoc od państwa

- mówi Justyna Kowalska-Zych z PCK i dodaje, że nawet jeśli Ukrainki znalazły już pracę w Poznaniu, to koszty utrzymania w stosunku do zarobków uchodźców są tak duże, że pomoc jest potrzebna cały czas.

Punkt wydawania pomocy działa w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 9-13. W środku panuje ogromny ruch - wolontariuszki pakują paczki dla wszystkich potrzebujących, stojących w długiej kolejce. Większość z wolontariuszek to uchodźczynie z Ukrainy.

- Przyjechałam z Ukrainy, z dziećmi z Chmielnickiego i z siostrą z dziećmi z Irpienia. Małżeństwo z Poznania udostępniło nam mieszkanie za darmo. Teraz też chcę pomagać, więc poszłam do Czerwonego Krzyża - mówi Olha, której mąż został w Ukrainie, gdzie również działa jako wolontariusz.

W punkcie wydawana jest głównie pomoc żywnościowa (produkty o długim okresie ważności) oraz chemia i artykuły higieniczne.

- Potrzeby są przeogromne. Zdecydowanie większe niż nasze zasoby. Brakuje w szczególności środków czystości - mydeł, szamponów, żeli pod prysznic, proszków, podpasek, wkładek, tamponów. Pod dostatkiem mamy makaronów, mleka, kaszy, ryżu. Brakuje natomiast konserw, dżemów, herbaty, kawy

- mówi wolontariuszka, Dorota Majewska.

- Niestety osoby z końca kolejki nie doczekają pełnego asortymentu

- przyznaje.

PCK i wolontariuszki apelują o przynoszenie darów, które można dostarczać do siedziby PCK przy ul. Górna Wilda 99 AB, w godz. 7-15 lub do magazynu PCK działającego w Volkswagen Poznań, przy ul. Warszawskiej 349, w godz. 9-15 (lub w innych godzinach -można zostawić w budce ochroniarza). Duże transporty należy wcześniej zapowiedzieć.

Jezioro Ostrowskie, Przyjezierze. Plaża cofnęła się o 10-15 metrów. Kolejne zdjęcie --->

Znikające jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego. Poziom wody ob...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski