Puchar Europy Kadetek we florecie: Amerykanki zdominowały tegoroczne zawody na poznańskim Morasku

Bartosz Kijeski
W Poznaniu przez dwa dni w hali na Morasku odbył się Puchar Europy Kadetek we florecie Waldemar Wylegalski
Rekordowa liczba uczestniczek z 27 państw wzięła udział w Pucharze Europy Kadetek we florecie. Impreza, tradycyjnie jak co roku, gościła w hali UAM w Poznaniu przy ul. Zagajnikowej. - Wszystko powoli rusza po pandemii - powiedział na antenie TVP Poznań Andrzej Witkowski, organizator zawodów. Podczas dwóch dni, bezapelacyjnie najlepszy okazały się zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych.

Przez sobotę oraz niedzielę (14 oraz 15 stycznia) aż 235 florecistek - w wieku 14-17 lat - rywalizowało ze sobą w hali uniwersyteckiej na poznańskim Morasku. Podczas pierwszego dnia Pucharu Europy Kadetek, w trakcie którego odbył się konkursy indywidualne, najmocniejsze okazały się florecistki ze Stanów Zjednoczonych. Do najlepszej 16 turnieju, awansowało aż 9 zawodniczek właśnie z tego kraju. Co więcej, amerykanki zajęły wszystkie trzy miejsca na podium. Turniej wygrała Jaelyn Liu, która w finale pokonała inną zawodniczkę z USA - Emily Jing, wygrywając ostateczną rywalizację 15:8. Na trzecim miejscu uplasowały się Victoria Pevzner, także ze Stanów Zjednoczonych oraz Francuzka Keren Aye.

Polki w trakcie pierwszego dnia nie spisały się dobrze. Do najlepszej turniejowej 16 awansowała jedynie Natasza Kuś z klubu D'Artagnan Ursynów. Najlepszą przedstawicielką wielkopolskich zespołów była Zuzanna Wojewódzka z AZS AWF Poznań, która ostatecznie zawody zakończyła na 17. pozycji.

W drugim dniu zawodów, podczas którego rozegrano turniej drużynowy, reprezentacja Polek dotarła aż do półfinału. Musiały one uznać jednak wyższość pierwszemu zespołowi Stanów Zjednoczonych (26:45), który ostatecznie wygrał cały turniej. Amerykanki w niedzielę ponownie potwierdziły swoją absolutną dominację podczas Pucharu Europy. Na trzy wystawione drużyny w rywalizacji, dwie spotkały się w finale. Podczas ostatniego meczu górą okazał się właśnie pierwszy zespół USA (w składzie: Victoria Pevzner, Jia Chen, Jaelyn Liu oraz Jia Chen), który pokonał drugą amerykańską ekipę 45:30.

Marcin Wenzel podczas zakończenia jednej z ubiegłorocznych akcji Enea Akademii Sportu

Plebiscyt 2022: Marcin Wenzel o drużynach wspieranych przez ...