Jacek Czaplewski
Puchar Króla. Robert Lewandowski zaczął na ławce, FC Barcelona jako pierwsza straciła bramkę. W meczu 1/8 finału murowany faworyt do awansu beznadziejnie zaczął mecz z trzecioligowym Unionistas Salamanca. Dopiero po potrójnej zmianie, gdy na murawie zameldował się także Polak mistrz Hiszpanii zdołał odwrócić wynik.

Puchar Króla. Unionistas Salamanca - FC Barcelona 1:3

Lewandowski tak jak we wcześniejszej rundzie z Barbastro (3:2) zasiadł pośród rezerwowych. Zamiast niego na dziewiątce wystąpił od początku nastoletni Marc Guiu. Po godzinie gry kiedy telebim wyświetlał sensacyjny remis trener Xavi wezwał z ławki nie tylko Polaka, ale także Ilkaya Gundogana i Pedriego.

Barcelona zagrała kiepską połowę, tracąc bramkę w 31 minucie po znakomitym uderzeniu z powietrza. Dopiero tuż przed zejściem do szatni uratował ją Ferran Torres. Skrzydłowy wykorzystał łatwy kontratak na oczach prezydenta klubu, Joana Laporty.

Co odmieniło Barcelonę? Zmiany. Po godzinie weszli Lewandowski, Gungodan i Xavi, a więc liderzy ofensywy. Polak miał okazję, jednak się poślizgnął. Z "autostrady" w środku pola i na skrzydle skorzystali za to Jules Kounde i Alejandro Balde, strzelając kolejno na 2:1 i 3:1.

Puchar Króla. Robert Lewandowski znów zaczął na ławce

Po meczu Lewandowski rozdawał autografy chłopcom od podawania piłek
Po meczu Lewandowski rozdawał autografy chłopcom od podawania piłek TVP Sport

Lewandowski szukał swoich momentów, ale nie trafił do siatki. Tym samym na trzech meczach z golem przerwał styczniową serię. W tym roku nie trafił jeszcze w La Liga z Las Palmas.

W 1/4 finału Pucharu Króla oprócz Barcelony zagrają Athletic Bilbao, Celta Vigo, Girona, Mallorca, Real Sociedad, Sevilla oraz zwycięzca pary Atletico - Real Madryt.