Pyra gra jak z nut

Maciej Łosiak
W kategorii wiekowej U-18 dwie poznańskie drużyny walczyły o awans do finałów mistrzostw Polski.

O medale MP walczyć będą reprezentanci Pyry PBG, którzy wygrali zawody w Poznaniu. Nie powiodło się natomiast zawodnikom PBG Basket Junior, którzy pechowo zajęli czwartą lokatę w półfinałowym turnieju w Sopocie.

- Po pierwszym dniu turnieju wydawało się, że powinniśmy spokojnie awansować. Pokonaliśmy zespół z Dąbrowy różnicą 56 punktów - mówi Przemysław Szurek, trener Pyry PBG. - Drugi dzień turnieju pokazał, że awans trzeba wyszarpać na boisku. Po zaciętym pojedynku i piorunującej końcówce wygraliśmy z Novum Bydgoszcz 69:62.

Pojedynki trzeciego dnia rozpoczęły się od niespodziewanej wygranej Dąbrowy z Bydgoszczą różnicą 15 pkt. Ten wynik dość istotnie zmienił sytuację w tabeli. Zapewnił wprawdzie Pyrze awans do finałów, ale w przypadku porażki z Koroną Kraków spychał ją na drugie miejsce w tabeli. Przez trzy kwarty ostatniego meczu nieznacznie prowadzili zawodnicy z Krakowa. Dopiero w ostatniej kwarcie udało się poznaniakom odrobić straty i wygrać spotkanie.

- Gry półfinałowe były trudne pod względem mentalnym. Łatwe zwycięstwo w spotkaniu z Dąbrową nieco uśpiło naszą czujność, co niemal kosztowało nas porażkę w meczu z Novum. Kolejny raz wróciliśmy do meczu dzięki bardzo dobrej obronie w czwartej kwarcie. I za mobilizację i prawie perfekcyjną grę w ostatnich fragmentach meczów należą się chłopcom słowa uznania - dodaje trener Szurek.

Zadowolony z postawy graczy Pyry był też Andrzej Penconek, trener przygotowania fizycznego: Pierwszy mecz to koncert w wykonaniu chłopców. W drugim i trzecim sprawiali wrażenie jakby nagle mieli ujemny biorytm fizyczny i emocjonalny. Ale odbili się od dna i wygrali obydwa mecze. O przygotowanie fizyczne od początku do końca turnieju byłem spokojny.

Wyniki z udziałem graczy z Poznania: Pyra PBG - MKS Dąbrowa Górnicza 97:41, Pyra PBG - Novum Bydgoszcz 69:62, Pyra PBG - Korona Kraków 70:61. W ekipie Pyry na wyróżnienie zasłużyli: Witold Filarowski (najlepszy strzelec, 14,7 pkt na mecz), Szymon Milczyński (11,3 zbiórki na mecz), Filip Nowicki (4,4 asysty na mecz). Turniej finałowy odbędzie się w dniach 11-15 maja w Toruniu.