MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pyrkon 2024 w Poznaniu: Czym jest cosplay? To pełnoetatowa praca, a nie przebieranki dla dzieci. "Tą postacią po prostu się jest"

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Bohaterowie z League of Legends
Bohaterowie z League of Legends Archiwum prywatne
Projektowanie, szycie, kreowanie postaci i tworzenie społeczności. Z okazji festiwalu Pyrkon, podczas którego Poznaniem zawładną miłośnicy fantastyki, postanowiliśmy sprawdzić, czym właściwie jest cosplay. Okazuje się, że to nie tylko przebieranki dla dzieci.

Cosplay to pełnoetatowa praca, a nie przebieranki dla dzieci

Choć wielu osobom cosplay kojarzy się nieodłącznie z japońską sztuką rysunkową, to kostiumy inspirowane są też różnymi grami komputerowymi, literaturą, a nawet twórcy potrafią wymyślić swój własny projekt, który nie jest odwzorowaniem konkretnego stroju bohatera. Pasjonaci skupiają się często w fandomach, tworząc kostiumy z konkretnego uniwersum. 

- Zazwyczaj jest tak, że zaczyna się robić kostiumy z franczyzy, którą się najbardziej lubi. Są ludzie, którzy nie wzorują się na żadnych franczyzach, tylko projektują z głowy swoje własne stroje – tak zwane OC, czyli oryginal characters i to są własne projekty - tłumaczy nam Ola Nowaczyk, która cosplayem zajmuje się od 12. roku życia i przez jakiś czas należała do grupy Project: League. 

Miłośnicy fantastyki cosplayem często interesują się już we wczesnym dzieciństwie. W przypadku naszej rozmówczyni miało to miejsce w podstawówce. Wówczas w szóstej klasie stworzyła swój pierwszy strój, choć jak twierdzi, był on słabo wykonany. Z biegiem lat nabrała doświadczenia. 

- Najwięcej kostiumów, które robiłam, były inspirowane “League of Legends". To były pierwsze stroje, jakie tworzyłam, bo wpadłam po prostu w środowisko, które akurat wykonywało przebrania z tej - wtedy bardzo popularnej - gry. Tworzyłam też kostiumy z “Wiedźmina” - opowiada nam Ola. 

Oli wykonanie jednego kostiumu zajmuje około 3 miesiące, tak aby pogodzić jego tworzenie ze szkołą, pracą, studiami i innymi aktywnościami, choć jak sama przyznaje, gdyby nie inne obowiązki, to kostium mógłby powstać nawet w miesiąc. 

- Zazwyczaj robiłam to dwie godziny dziennie maksymalnie, tak, aby wyrobić się z innymi rzeczami. Jakbym nic poza tym nie robiła, tylko bym szyła, to mogłabym się zmieścić w miesiącu albo trzech tygodniach, ale to raczej szyjąc parę godzin dziennie - mówi Ola. 

Wyzwania na każdym kroku 

Tworzenie kostiumu to jednak nie samo szycie. Twórcy muszą się bowiem cały czas doszkalać - m.in. jeśli chodzi o wykorzystanie różnych materiałów. Każdy projekt to wyzwanie. 

- Czasami nagle trzeba coś zrobić ze skóry albo na przykład coś zrobić z innego materiału lub muszę pracować z termoplastikiem. Generalnie przy każdym stroju napotykam jakiś nowy problem, z którym się wcześniej nie spotkałam. Odpalam więc youtube, szukam tutoriali, najpierw uczę się, jak z tym nowym materiałem postępować, a dopiero potem przystępuję do pracy - mówi Ola.

Zapaleni pasjonaci zarabiają właściwie tylko w ten sposób

Co istotne, cosplay, chociaż błędnie może kojarzyć się z prostymi przebierankami dla dzieci, wymaga nie lada kreatywności, a także zdolności manualnych. Nie obędzie się przecież bez szycia. Co więcej, cosplay z hobby może przerodzić się w pełnoetatową pracę. Zapaleni pasjonaci tworzą projekty, wykonują je i zarabiają właściwie tylko w ten sposób. 

- Wiadomo, że pandemia pokrzyżowała niektórym plany i biznes, ale jest kilka osób, które prężnie działają i cały czas potrafią się utrzymać z projektowania i wykonywania kostiumów - opowiada Ola. 

"Tą postacią się po prostu jest" 

Oprócz zdolności manualnych i kreatywności, cosplay wymaga też pewnych umiejętności aktorskich. Dlaczego? W konkursach uczestnicy muszą zaprezentować kostium, odgrywając konkretne scenki.  

- Oprócz tego, że tworzymy kostium, trzeba jeszcze pokazać, że tą postacią się po prostu jest. Wtedy odgrywamy jakieś konkretne scenki z serialu, filmu czy gry - mówi nam Ola. 

Pokazy cosplayowe można będzie też podziwiać podczas tegorocznego Pyrkonu na terenie MTP w Poznaniu.

Cosplay dla wszystkich?  

Społeczności zajmujące się cosplayem gromadzą grupy ludzi w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Należą do nich także naukowcy, tacy jak doktor Weronika Erdmann. Badaczka niedawno odkryła nowy gatunek niesporczaka żyjący w polskich lasach, a jej drugą pasją poza astrobiologią jest właśnie cosplay. Co ciekawe, astrobiolożka widzi duży związek między tymi dziedzinami. O niej i o jej zainteresowaniach można będzie przeczytać już niedługo w "Głosie Wielkopolskim". Tymczasem odsyłamy do programu tegorocznego Festiwalu Fantastyki Pyrkon 2024! 

15.06.24, godz. 12.
Spotkanie odbędzie się na Scenie Cosplay w pawilonie 8A.
Jarosław Domin Agnieszka Kudelska Michał Klawiter Maksymilian Bogumił - to ich głosy można było słyszeć w ekranizacjach Star Wars.
Pyrkon 2024 to szansa nie tylko na żywo usłyszeć polskie głosy uwielbianych bohaterów, ale także zobaczyć twarze stojących za nimi wybitnych aktorów dubbingowych.

Festiwal Fantastyki Pyrkon 2024 w Poznaniu rusza 14 czerwca....

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski