Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RANKING 100 Bogaty region kontrastów

Monika Kaczyńska
Wielkopolskie przedsiębiorstwa sprostały trudnym czasom. Rośnie wartość produkcji, systematycznie przybywa miejsc pracy. Jakie są perspektywy dla regionu - pisze Monika Kaczyńska

W Wielkopolsce mieszka co dziesiąty pracujący Polak. 9,5 zł z każdych wypracowanych w Polsce 100 zł pochodzi z naszego regionu. Częściej niż inni decydujemy się na zakładanie firm (na tysiąc mieszkańców przypada ich prawie 101), a także na... dzieci. Pod względem przyrostu naturalnego plasujemy się na drugim miejscu w kraju (po województwie pomorskim). Do tego więcej osób decyduje się w naszym regionie zamieszkać, niż z niego wyjechać. Nic dziwnego, skoro w Wielkopolsce o pracę łatwiej niż gdzie indziej. W minionym półroczu nasze województwo było jedynym w kraju, w którym stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymywała się poniżej 10 proc. Wszystko to sprawia, że pod względem rozwoju gospodarczego plasujemy się wśród liderów i z optymizmem patrzymy w przyszłość.

Silny przemysł Wbrew stereotypom Wielkopolska przemysłem stoi. Właśnie w nim znajduje zatrudnienie 45,5 proc. pracujących. W kraju odsetek ten jest niższy i wynosi 38,5 proc.
Wielkopolski przemysł to przede wszystkim przetwórstwo. Właśnie z tej gałęzi pochodzi 92 proc. wartości produkcji sprzedanej. Co sprzedawaliśmy? Wymieniać można by długo.
Silną pozycję w naszym województwie ma oczywiście przemysł motoryzacyjny, maszynowy, produkcja aparatury elektrycznej oraz mebli. I rzecz nie tylko w wielkich fabrykach, ale też rozwijającej się wokół nich sieci mniejszych lub większych firm kooperujących.

Co podkreślają specjaliści i przedsiębiorcy, to stosunkową łatwość znalezienia wysoko wykwalifikowanych pracowników, niezłą infrastrukturę, a także otwartość samorządów lokalnych na potencjalnych inwestorów.

Kolejną cechą charakterystyczną wielkopolskiego biznesu jest otwartość na kontakty zagraniczne. Wśród firm z naszego regionu więcej niż przeciętnie w kraju jest takich, które przynajmniej część swojej produkcji kierują na eksport. Choć w dobie kryzysu, który dotknął Europę Zachodnią, ta cecha mogła okazać się zagrożeniem, jak dowodzą statystyki, przedsiębiorstwa z Wielkopolski sprostały sytuacji - wciąż powstaje ich więcej niż ubywa. To samo dotyczy także miejsc pracy.
W minionym roku tych ostatnich przybyło 5,5 proc., a wartość produkcji sprzedanej była wyższa niż przed rokiem niemal we wszystkich branżach. Największy wzrost dotyczył produkcji mebli (o 20,6 proc.), wyrobów tekstylnych (o 19,5 proc), a także przemysłu samochodowego (o ponad 15 proc.).
Rolnictwo ponad przeciętną
Rolnictwo to dziedzina, z której Wielkopolska jest tradycyjnie dumna. I nie bez powodu. Choć warunki glebowe i klimatyczne w naszym województwie rzadko rolników rozpieszczają, z wyników możemy być dumni. W ostatnich dziesięcioleciach zmieniła się struktura upraw - ubyło ziemniaków, przybyło znacznie bardziej wymagających zbóż, coraz więcej gospodarstw też specjalizuje się w określonych kierunkach produkcji i osiąga dobre wyniki nie tylko pod względem wielkości produkcji, ale także zysków.
To wszystko sprawia, że coraz lepiej funkcjonują firmy z otoczenia rolnictwa - od sprzedających urządzenia i maszyny rolnicze, przez handlujące paszami, po świadczące różnego rodzaju usługi. Na dobrej kondycji rolnictwa zyskuje też przemysł spożywczy. W naszym regionie działają firmy o zasięgu europejskim, ale też sporo mniejszych, zaspokajających potrzeby mieszkańców regionu.

Wciąż nierównomiernie Jednak problemem, z którym wciąż boryka się Wielkopolska, jest jej nierównomierny rozwój. Najwięcej wielkopolskich firm ma swą siedzibę w Poznaniu (26,0 proc.)
Działa tu blisko połowa (48,0 proc.) wszystkich spółek handlowych, w tym także spółek z udziałem kapitału zagranicznego (47,7 proc.), ponad jedna trzecia (34,0 proc.) spółek cywilnych i blisko jedna czwarta (23,9 proc.) osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
Te statystyki wraz z upływem lat zmieniają się tylko nieznacznie, choć coraz wyraźniej widać również sukcesy firm działających w mniejszych ośrodkach.
Jaka będzie przyszłość i czy takim miastom jak Leszno, Kalisz, Konin czy Piła uda się nadgonić dystans dzielący je od stolicy województwa? To zależy w dużym stopniu od działania samorządów, ale też konkurencyjnej współpracy między przedsiębiorcami. Zdaniem specjalistów właśnie ten kierunek rozwoju pozwoli na osiągnięcie wysokiej specjalizacji i wprowadzanie innowacji.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski