Razem tworzymy historię Szkoły Podstawowej w Stęszewie

Artykuł sponsorowany SP w Stęszewie
Szkoła to znacznie więcej niż przekazywanie i przyswajanie wiedzy. Tradycyjna edukacja koncentrowała się głównie na tym, aby podopieczni opanowali treści podstawy programowej, zdawali testy i egzaminy oraz zdobywali wysokie oceny, a szkoły - wysokie lokaty w rankingach. 

UNIWERSALNE WARTOŚCI

Nasza szkoła to miejsce nowoczesnej edukacji oraz skarbiec blisko 150 - letniej historii i tradycji. Szkoła w Stęszewie na ulicy Szkolnej istnieje od 1876 roku, a na ulicy Poznańskiej od 1960r., przez dziesięciolecia zmieniała się jej nazwa oraz organizacja, jednak pewne wartości pozostały niezmienne.

Uniwersalne wartości, które tworzą wspólnotę uczniów, rodziców i nauczycieli są fundamentem, na którym opieramy wychowanie i kształcenie kolejnych pokoleń. Uczymy poszanowania tradycji oraz natury, patriotyzmu, tolerancji, odpowiedzialności, uczciwości, wrażliwości, rzetelności, wzajemnego szacunku i otwartości.

W naszej szkole stwarzamy uczniom optymalne warunki do wszechstronnego rozwoju, dbamy o dobrą atmosferę oraz o to, by uczniowie potrafili doceniać piękno w różnorodności i umieli odnaleźć się we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie.

ROZWIJAMY TALENTY

Staramy się, aby w pełni zapewnić naszym uczniom i wychowankom rozwój intelektualny i naukowy, rozwijamy talenty, aspiracje i dążenia uczniów tak, aby być szkołą otwartą, tolerancyjną, nowoczesną ze względu na poziom i jakość kształcenia oraz wychowania.

Wspieramy uczniów w dokonywaniu właściwych wyborów i pomagamy w określeniu własnej tożsamości, umożliwiając wszechstronny rozwój. Nasi nauczyciele są bardzo dobrze przygotowani do swoich zadań – wymagający, ale troskliwi. Tworzą niepowtarzalną i przyjazną uczniom atmosferę.

Uczniowie kończący naszą szkołę są ludźmi kreatywnymi, otwartymi, zabawnymi, radosnymi. Są przygotowani do studiów na wszystkich kierunkach w kraju i za granicą oraz gotowi są realizować swoje wymarzone cele.

KOŁA ZAINTERESOWAŃ

Jednym z fundamentów naszej szkoły jest rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów. Oferujemy koła plastyczne, muzyczne, teatralne, filmowe, medialne, fotograficzne, biologiczne, matematyczne, językowe, turystyczno-rowerowe. Zamiłowanie do sportu nasi wychowankowie mogą rozwijać w ramach dodatkowych zajęć popołudniowych ( siatkówka, koszykówka, pilka nożna, tenis). Uczniowie o zainteresowaniach technicznych mogą się realizować w ramach koła robotyki, składania robotów z klocków LEGO, montowania obwodów elektrycznych.

Prowadzimy również zajęcia rozwijające kreatywność myślenia i działania. Organizujemy warsztaty w ramach współpracy z poradniami profilaktyki zdrowia i bezpieczeństwa uczniów w obszarach zdrowia psychicznego, higieny, profilaktyki uzależnień, ściśle współpracujemy z Policją w ramach świadomości prawnej nieletnich.

WOLONTARIAT

Współpracujemy z licznymi organizacjami gminnymi, pozarządowymi, prężnie działa Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Od wielu lat organizujemy koncerty charytatywne w okresie Bożego Narodzenia, a jesienią Święto Pyry, z których dochód wspiera TPD. Obie imprezy wpisały się na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych integrujących społeczność gminy.

W szkole działa również Klub Przyjaciół Zwierząt, w ramach którego uczniowie regularnie wspierają schroniska dla zwierząt. Klub Wolontariatu w naszej szkole uczestniczy w ogólnopolskich akcjach charytatywnych (np. Szlachetna Paczka, Redemptoris Missio, Mam Marzenie), opiekuje się osobami starszymi. Od wielu lat współpracujemy z ośrodkami pomocy społecznej.

SUKCESY KRAJOWE I ZAGRANICZNE

Szkoła jest liderem w licznych konkursach w Polsce i za granicą, wiele z nich dotyczy działań artystycznych, przedmiotowych i sportowych. Do największych naszych sukcesów należą: zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie „Odyseja Umysłu” i udział w międzynarodowym finale w Stanach Zjednoczonych oraz w międzynarodowym półfinale Eurofestiwal na Słowacji, dwie wygrane w Międzynarodowym Konkursie „Moja Przygoda w Muzeum”. Co roku mamy laureatów i finalistów w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych.

Od wielu lat uczniowie biorą udział i zwyciężają w Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce, który ma na celu przybliżenie młodzieży dziedzictwa kulturowego naszego regionu, jego historii, flory, fauny, tradycji, gwary i kultury regionalnej, a także kształtowanie poczucia własnej tożsamości oraz związku z naszą małą ojczyzną. Od wielu lat mamy też na koncie sukcesy w Turnieju Bezpieczeństwa o Ruchu Drogowym oraz w licznych konkursach muzycznych.

Trzykrotnie organizowaliśmy Turniej Gier Komputerowych i Planszowych GameCon, który przyciągał rzesze fanów z całej Polski. W ramach turnieju współpracowaliśmy ze studentami Politechniki Poznańskiej, a także z jednym z ważniejszych portali technologicznych piszących o komputerach, podzespołach, smartfonach oraz programach – CHIP.

DZIAŁANIA O CHARAKTERZE SPOŁECZNYM

Rokrocznie włączamy się w organizację imprez patriotycznych w naszej gminie, z naszym udziałem odbyły się: 100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Święto Niepodległości, Święto Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
Uczniowie włączają się w różnego rodzaju akcje ogólnopolskie np. Dzień Tolerancji, Dzień Bez Przemocy, Dzień Bezpiecznego Internetu, Dni Nauki, Dni z Pasją - na które zapraszamy osoby mogące być inspiracją dla naszych uczniów.

Organizujemy również spotkania polsko-ukraińskie, podczas których prezentujemy wielowiekowe tradycje, obrzędy, zwyczaje kulinarne, kulturę i religie obu narodów, podkreślając, że różnorodność jest bogatym dziedzictwem jednoczącym, budującym mosty. Część naszych działań skupia się również na edukacji filmowej, kolejne pokolenia naszych uczniów biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”.

Owocem fascynacji światem X Muzy wśród uczniów i nauczycieli było zrealizowanie wielu filmów, teledysków. Najlepszym dowodem rozwoju pasji naszych uczniów są liczne wystawy, wydarzenia, w których prezentują swoje prace.

Wyjątkowo prężnie działa nasza biblioteka szkolna, wspiera liczne akcje promujące czytelnictwo, organizuje gry terenowe, quizy literackie, escape roomy oraz liczne konkursy literackie czy projekt „Noc w Bibliotece”.

Nie udałoby się zrealizować wymienionych i wielu niewymienionych przedsięwzięć, gdyby nie: zaangażowanie, pasja i kreatywność nauczycieli, stanowiące niezmienny fundament pracy pedagoga, pomimo niespokojnych czasów i tego, że nasza praca nie cieszy się uznaniem i nadal jest niedoceniana.

Niebagatelne znacznie na funkcjonowanie szkoły ma wzajemne wsparcie nauczycieli, poczucie humoru, pozytywna atmosfera, empatia i otwartość na ucznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski