Rekrutacja 2019 do szkół średnich w Poznaniu: 3410 uczniów nie dostało się do żadnej. Ile i gdzie są wolne miejsca?

W poznańskich szkołach średnich zostały wywieszone listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów do klas pierwszych. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W poznańskich szkołach średnich zostały wywieszone listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów do klas pierwszych. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Łukasz Gdak
Aż 17 833 wniosków wpłynęło do szkół średnich w Poznaniu. Więcej niż połowa, bo aż 59 procent, dotyczy uczniów spoza Poznania. Zakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych zostało 14 381 kandydatów. A to oznacza, że aż 3410 absolwentów podstawówek i gimnazjów nie dostało się do żadnej szkoły średniej w Poznaniu. To ponad dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

W poznańskich szkołach średnich zostały wywieszone listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów do klas pierwszych. Ci, którzy znajdą swoje nazwiska na listach zakwalifikowanych, mają potwierdzić swoją wolę przyjęcia i przedłożyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły oraz oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Mają na to czas do 24 lipca, do godziny 13. Niezakwalifikowani do żadnej szkoły muszą poczekać na wywieszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, które odbędzie się 25 lipca. Tego samego dnia będzie wiadomo, w jakich szkołach i ile miejsc jest wolnych. Od 26 lipca rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Trwa głosowanie...

Kto jest winny problemów z rekrutacją do szkół średnich?

Głos Wielkopolski

Miasto Poznań dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych przygotowało pierwotnie 13,5 tysiąca miejsc w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych I stopnia.

- Po rozmowach z dyrektorami szkół średnich postanowiliśmy zwiększyć liczbę miejsc do 16105 - mówi Wiesław Banaś, wicedyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Okazało się, że to za mało. Nie oznacza to jednak, że dla uczniów zabraknie miejsc w poznańskich szkołach. Miasto zrobi wszystko, by w miarę swoich możliwości urzeczywistnić marzenia uczniów o kontynuowaniu nauki w wybranych szkołach.

Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP mówi, że w ofercie rekrutacyjnej miasto przewidziało miejsca dla potencjalnych kandydatów napływających z innych powiatów.
- Wstępne analizy złożonych wniosków wskazują, że liczba kandydatów nie tylko z sąsiednich miejscowości, ale tez z odległych od Poznania powiatów jest w tym roku znacznie większa niż w rekrutacjach z lat ubiegłych. Mamy z głoszenia od młodzieży z niemal wszystkich regionów Wielkopolski, a nawet pojedyncze przypadki ze Szczecina, Warszawy, Świnoujścia, Koszalina, lublina i Częstochowy. Pokazuje to, w jakiej sytuacji znaleźli się tegoroczni absolwenci i jak bardzo są przerażeni swoją przyszłością - zauważa dyrektor Wydziału Oświaty UMP.

W 2017 roku do poznańskich szkół przyjęto 6767 osób, a w 2018 roku - 6615. Przez nałożenia rekrutacji po szkole podstawowej i gimnazja, nawet powiększona liczba miejsc - do 16 105 - nie starczyła dla wszystkich chętnych. W liceach ogólnokształcących miejsc jest 7554, w technikach - 6126 oraz 2425 w szkołach branżowych I stopnia. W kolejnych latach absolwentów będzie już dużo mniej, ale podane liczby pokazują, jak trudną sytuację mamy w tym roku.

Najwięcej - 2568 osób nie dostało się do wybranego liceum. W przypadku technikum jest to 781 osób, a do szkoły branżowej I stopnia nie zakwalifikowało się 61 kandydatów. Dla porównania w ubiegłym roku w pierwszym etapie rekrutacji do żadnej szkoły nie zakwalifikowało się około 1200 uczniów, czyli około 60 procent mniej.

Zobacz też: Rekrutacja 2019 do liceum, technikum i szkoły branżowej w Wielkopolsce: Jak sprawdzić wyniki?

Listy zakwalifikowanych kandydatów do szkół ponadpodstawowych

Dla absolwentów VIII klas szkół podstawowych miasto przygotowało 8274 miejsca. Po pierwszym etapie rekrutacji zostało 840 wolnych miejsc.

Czytaj też: Rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych. W Wielkopolsce nie zabraknie miejsc - zapewnia Kuratorium Oświaty

- Niestety, 1610 absolwentów szkół podstawowych nie zostało przyjętych do żadnej szkoły ponadpodstawowej - mówi Wiesław Banaś. - To oznacza, że system nie zakwalifikował ich do żadnej z wybranych klas. Może to wynikać z faktu, że uczniowie wytypowali za mało klas i szkół, w których chcieliby kontynuować naukę lub zdobyli zbyt mało punktów z egzaminów i świadectwa.

Nie oznacza to jednak, że zabraknie dla nich miejsc w szkołach. 25 lipca rozpocznie się drugi nabór do szkół ponadpodstawowych. Wolne miejsca są jeszcze zarówno w liceach ogólnokształcących, jak i technikach i szkołach branżowych.

Sprawdź też:

Listy zakwalifikowanych kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych

Analogiczna sytuacja dotyczy absolwentów gimnazjów. Dla nich miasto przygotowało 7831 miejsc. Wolnych zostało - 884. Niestety, 1800 absolwentów gimnazjów zostało bez szkoły.

- Nie martwiłbym się tym - mówi Wiesław Banaś, wicedyrektor Wydziału Oświaty UMP. - Dla wszystkich uczniów znajdzie się miejsce w poznańskich szkołach. Licea, technika i szkoły branżowe są przygotowane na to, że będą musiały uruchomić dodatkowe oddziały od września.

Ile ich będzie, przekonamy się po 25 lipca. Do tego dnia uczniowie muszą potwierdzić wolę nauki w klasach i szkołach, do których się zakwalifikowali.

- W szkołach, w których będzie taka możliwość, uruchomimy dodatkowe oddziały zarówno dla absolwentów szkół podstawowych jak i gimnazjów - mówi Wiesław Banaś. - Będą one objęte drugim naborem, który rozpocznie się 26 lipca.

700 miejsc w Poznaniu - na ten moment - "blokują" uczniowie, który dostali się jednocześnie do szkół w Poznaniu i w powiecie poznańskim.

- W najbliższych dniach muszą podjąć decyzję, gdzie chcą kontynuować naukę - dodaje Wiesław Banaś i wskazuje, że do poznańskich szkół aplikowali także uczniowie nie tylko z Wielkopolski, ale i z Polski. Oni też mogli dostać się do szkoły w Poznaniu i swoim rodzinnym mieście.

Rekrutacja uzupełniająca do liceum, technikum i szkoły branżowej w Poznaniu

Rekrutacja uzupełniająca odbywać się będzie w systemie elektronicznym "Nabór". kandyaci niezakwalifikowani w pierwszym etapie rekrutacji do szkół średnich będą mogli z pomocą swoich dotychczasowych loginów i haseł zalogować się do systemu i złożyć nowy wniosek. Natomiast ci, którzy będą składać wniosek elektroniczny po raz pierwszy, po jego wypełnieniu otrzymają wygenerowane hasło dostępu i login. Co ważne, na stronie nabor.pcss.pl wraz ze startem rekrutacji uzupełniającej 26 lipca będzie można zobaczyć liczbę wolnych miejsc w poszczególnych szkołach miasta.

ZOBACZ TEŻ:

Znamy już wyniki tegorocznych matur. OKE w Poznaniu opublikowała m.in. średnie wyniki procentowe z matury z matematyki na poziomie podstawowym.Nie pozostawiają one złudzeń. Jedna szkoła w Poznaniu osiągnęła wynik zdecydowanie lepszy od innych. Które placówki znalazły się za nią? Gdzie kształcą się najlepsi "ścisłowcy"? Przejdź dalej i sprawdź najlepsze licea w Poznaniu 2019 --->

13 najlepszych liceów w Poznaniu 2019. Tutaj najlepiej zdano...

Oto najbardziej oblegane szkoły ponadgimnazjalne w Poznaniu. Do tych klas w poznańskich liceach kandyduje najwięcej uczniów! Sprawdź TOP 15.Przejdź dalej i zobacz, które klasy cieszą się największą popularnością --->

Najbardziej oblegane licea w Poznaniu [SPRAWDŹ]

Do 26 lipca rodzice u uczniowie będą mogli uzyskać informację na temat rekrutacji do szkół średnich za pośrednictwem infolinii Poznań Kontakt - tel. 61 646 33 44. Informacji będą udzielać między innymi pracownicy Wydziału Oświaty UMP. 16, 17 i 18 lipca będą oni pełnić dyżury do godz. 17. Dzwonić można pod numery tel. 61 878 4372/4297/4301/5715.

Wiceprezydent Poznania o rekrutacji do szkół

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jednak w Poznaniu najgorzej. Malo sprawne wladze samorzadowe.
G
Gość
2019-07-16T22:06:19 02:00, Nauczyciel:

Jak się wysyła papiery do kilku szkół... I jedna osoba wisi jako przyjęta w kilku szkołach to robi się burdel i jak tak robi każdy to nie ma co się dziwić że miejsc jest mniej niż chętnych.... Do 5 szkół na raz chodzić się nie da, ale na listach przyjętych już tak.....

Panie Nauczyciel choć Pan nim nie jest bo wiedziałby Pan że system przydziela tylko do jednej klasy. Nie da się dostać do kilku i nie blokuje się nikomu miejsca.

N
Nijaki
Jeżeli w ub. roku przy pojedynczym roczniku, a więc przy połowie uczniów nie zakwalifikowało się o niecałe 60 % mniej uczniów to znaczy że sytuacja się nie zmieniła I po co ta histeria.
P
Poznaniak
2019-07-16T22:47:27 02:00, Roentgen:

A ta [email protected] - Złelewska - siedzi sobie na ciepłej posadce w Bruxeli. Pije kawkę, zajada pączuszki i ma ubaw z nauczycieli oraz ich uczniów. Ciekawe, czy na ścianie jej gabinetu flaga Unii Europejskiej jest wywieszona do góry nogami.

2019-07-16T23:19:28 02:00, Gość:

Pelowski kretyn

Może i kretyn, ale rację ma. To wina ekipy Zalewskiej. Jej pomagierzy (także niestety z Poznania) brali kasę za reformę a teraz uciekli i spijać gorycz muszą samorządy. PiS jak zwykle "zwycięża"...

K
Kwa-kwa-kwa
Pije kawkę, zajada pączuszki i ma ubaw z nauczycieli oraz ich uczniów. Ciekawe, czy na ścianie jej gabinetu flaga Unii Europejskiej jest wywieszona do góry nogami.

2019-07-16T23:19:28 02:00, Gość:

Pelowski kretyn

Oj, PiS-ior broni swojej faworytki. Choćby była ona winna na 100%. Tak samo będzie bronił pedofili w koloratkach. Dla przeciętnego PiS-iora nie jest ważna prawda, tylko to, co mu każą robić władze jego partii. Smutne to.

A
Aga
2019-07-16T15:57:23 02:00, Gość:

Efekt rządów niejakiej Zalewskiej

Racja

P
Phi
2019-07-16T11:41:31 02:00, matoł:

Trzeba był lepiej się uczyć. Nie wiem skąd propaganda że każdemu należy się najlepsze liceum.

2019-07-16T17:00:40 02:00, Tomasz:

Nie najlepszego tylko któreś z wyboru... w zeszłym roku moja córka ze 133 pkt dostałaby się do 7 z 9 wybranych przez siebie liceów dziś nie dostała się do żadnego... nie zasłużyła na to ciężko pracując przez całe gimnazjum ( co roku średnia powyżej 5,0). Nie tak powinni postępować dorośli aby teraz dzieci płakały. Chciałbym aby teraz ludzie odpowiedzialni wytłumaczyli to mojej córce.

133/200 to marny wynik. Pasek, finał konkursu wojewódzkiego, trzy piątki oraz 6 i wolontariat to 178 punktów.

R
Roentgen
A ta [email protected] - Złelewska - siedzi sobie na ciepłej posadce w Bruxeli. Pije kawkę, zajada pączuszki i ma ubaw z nauczycieli oraz ich uczniów. Ciekawe, czy na ścianie jej gabinetu flaga Unii Europejskiej jest wywieszona do góry nogami.
K
Kumak
2019-07-16T22:04:36 02:00, as:

Na studia medyczne też wielu się nie dostaje. Może za dużo liceów.

Ale nie ma innych szkół. Kumasz?

G
Gość
2019-07-16T22:06:19 02:00, Nauczyciel:

Jak się wysyła papiery do kilku szkół... I jedna osoba wisi jako przyjęta w kilku szkołach to robi się burdel i jak tak robi każdy to nie ma co się dziwić że miejsc jest mniej niż chętnych.... Do 5 szkół na raz chodzić się nie da, ale na listach przyjętych już tak.....

Przecież każdy kandydat dostaje się do tylko jednej klasy

N
Nauczyciel
Jak się wysyła papiery do kilku szkół... I jedna osoba wisi jako przyjęta w kilku szkołach to robi się burdel i jak tak robi każdy to nie ma co się dziwić że miejsc jest mniej niż chętnych.... Do 5 szkół na raz chodzić się nie da, ale na listach przyjętych już tak.....
a
as
Na studia medyczne też wielu się nie dostaje. Może za dużo liceów.
A
Aneta
2019-07-16T11:41:31 02:00, matoł:

Trzeba był lepiej się uczyć. Nie wiem skąd propaganda że każdemu należy się najlepsze liceum.

2019-07-16T17:00:40 02:00, Tomasz:

Nie najlepszego tylko któreś z wyboru... w zeszłym roku moja córka ze 133 pkt dostałaby się do 7 z 9 wybranych przez siebie liceów dziś nie dostała się do żadnego... nie zasłużyła na to ciężko pracując przez całe gimnazjum ( co roku średnia powyżej 5,0). Nie tak powinni postępować dorośli aby teraz dzieci płakały. Chciałbym aby teraz ludzie odpowiedzialni wytłumaczyli to mojej córce.

Średnia powyżej 5, a tylko 133 punkty? Widzę, że nauczyciele zaczęli za niewiele dawać 5 i 6... Przynajmniej w niektórych placówkach. Chyba tylko po to, aby nabić sztucznie swoim absolwentom punkty w rekrutacji, a potem podczas wyników jest płacz...

G
Gość
Liceum z zasady nie jest dla wszystkich i nigdy nie było. Przez ostatnie lata zniszczono system edukacji likwidując zewnętrzne egzaminy do liceów, dając maturę z przedmiotów typu religia czy wiedza o tańcu. W 1997r. żeby ZDAĆ maturę trzeba było mieć minimum trójkę czyli jakieś na dzisiaj 60%. Teraz maturę przyznają za 30-40 procent. Toć to kpina. Podobnie jak studia dzienne bez egzaminów.
G
Gość
a
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie