Rekrutacja do liceum 2019: Wolne miejsca czekają w technikach i branżówkach. Najmniej jest ich w liceach

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
25 lipca zostaną wywieszone listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Po tym będzie wiadomo, ile realnie wolnych miejsc w szkołach.
25 lipca zostaną wywieszone listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Po tym będzie wiadomo, ile realnie wolnych miejsc w szkołach. Łukasz Gdak
Trwa rekrutacja 2019 do liceów, techników i szkół branżowych. W Poznaniu do żadnej szkoły nie zakwalifikowano 3410 kandydatów. Na ten moment czekają na nich 1724 wolne miejsca w szkołach średnich. To nadal o połowę za mało, ale miasto jest gotowe do utworzenia nowych oddziałów.

- Dla wszystkich uczniów znajdzie się miejsce w poznańskich szkołach. Licea, technika i szkoły branżowe są przygotowane na to, że będą musiały uruchomić dodatkowe oddziały od września - mówi Wiesław Banaś, wicedyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Ile ich będzie - i w jakich szkołach - przekonamy się po 25 lipca. Bowiem do tego dnia uczniowie zakwalifikowani muszą potwierdzić wolę nauki w klasach i szkołach, do których się zakwalifikowali. Co ważne: osoby zakwalifikowane w pierwszym naborze, które potwierdzą wolę przyjęcia do szkoły, nie mogą brać udział w rekrutacji uzupełniającej.

Jeśli uczeń nie przyniesie oryginałów dokumentów do żadnej z zakwalifikowanych szkół, nie zostanie przyjęty i zasili grono uczniów, których obejmie rekrutacja uzupełniająca.

Technika i branżówki czekają, problemem są licea

Najwięcej bo aż 1106 wolnych miejsc - po pierwszym etapie rekrutacji - zostało w poznańskich szkołach branżowych (538 dla absolwentów podstawówek i 568 dla absolwentów gimnazjum). W technikach wolnych jest 516 miejsc, połowa dla absolwentów gimnazjów i połowa dla ósmoklasistów.

Zobacz też: Rekrutacja 2019 do liceum, technikum i szkoły branżowej w Wielkopolsce: Jak sprawdzić wyniki?

Najwięcej, bo aż 2568 osób nie dostało się do liceum, a czekają na nich - po pierwszym etapie rekrutacji - tylko 102 miejsca, z których znaczna większość to klasy sportowe (w których wymagana jest karta zawodnika) lub terapeutyczne (do których kieruje opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej). Obecnie ogólnodostępnych miejsc w poznańskich liceach zostało... zaledwie 10. I tylko dla absolwentów szkół gimnazjalnych.

Sprawdź też:

- Naszym obowiązkiem, jako samorządowców, jest pozyskanie nowych miejsc w szkołach poprzez albo poszerzanie klas, albo stworzenie nowych oddziałów tak, aby dzieci mogłyby uczyć się zgodnie z kompetencjami które posiadają - mówi Marek Sternalski, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania.

Miasto Poznań planuje utworzenie dodatkowych klas licealnych, ale nie można ich się spodziewać w najbardziej obleganych placówkach.

- Renomowane poznańskie licea - już na etapie tworzenia miejsc dla podwójnego rocznika - przygotowały maksymalną liczbę oddziałów, jakie są w stanie pomieścić - dodaje Wiesław Banaś.

Powiat „przyblokował” miasto

Kandydaci do poznańskich szkół średnich złożyli w sumie 17 833 wnioski. 9,6 tysięcy - czyli 59 procent z nich - pochodzi spoza Poznania. Po pierwszym etapie rekrutacji okazało się, że 700 uczniów dostało się zarówno do szkoły w Poznaniu jak i w powiecie poznańskim (w ramach odrębnego naboru). Teraz ci uczniowie muszą wybrać, gdzie chcą kontynuować naukę.

- Jeżeli nie wybiorą naszych szkół, miejsca te pojawią się jako wolne w naborze uzupełniającym. Dodatkowo, powiat poznański jest gotowy zwiększyć liczbę miejsc w wybranych oddziałach, aby umożliwić uczniom kontynuację nauki w naszych placówkach. Jednak wciąż nie wiemy, czy istnieje taka rzeczywista potrzeba - mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Czytaj też: Rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych. W Wielkopolsce nie zabraknie miejsc - zapewnia Kuratorium Oświaty

Rekrutacja uzupełniająca

Absolwenci, którzy będą brali udział w rekrutacji uzupełniającej muszą do 25 lipca uzbroić się w cierpliwość. Tego dnia o godzinie 13 poznamy listy przyjętych i nieprzyjętych kandydatów. A do godziny 15 dyrektorzy szkół przekażą do kuratorium informacje o rzeczywistej liczbie wolnych miejsc w poszczególnych szkołach.

Nabór uzupełniający rozpoczyna się 26 lipca. Tego dnia w elektronicznym systemie kandydaci zobaczą listę wolnych miejscach w szkołach. Po dokonaniu wyboru, wniosek o przyjęcie do wybranej placówki można złożyć do 30 lipca do godz. 15.

21 sierpnia o godz. 10 poznamy listy uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w uzupełniającej rekrutacji. Do 29 sierpnia, godz. 13 uczniowie będą mieli czas na potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły.

Trwa głosowanie...

Kto jest winny problemów z rekrutacją do szkół średnich?

Głos Wielkopolski

Do 26 lipca, uczniowie i ich rodzice mogą uzyskać informacje na temat rekrutacji do szkół średnich w Poznaniu dzwoniąc na infolinię - tel. 61 646 33 44, lub do Wydziału Oświaty - tel. 61 878 43 72, 618784297.

ZOBACZ TEŻ:

Znamy już wyniki tegorocznych matur. OKE w Poznaniu opublikowała m.in. średnie wyniki procentowe z matury z matematyki na poziomie podstawowym.Nie pozostawiają one złudzeń. Jedna szkoła w Poznaniu osiągnęła wynik zdecydowanie lepszy od innych. Które placówki znalazły się za nią? Gdzie kształcą się najlepsi "ścisłowcy"? Przejdź dalej i sprawdź najlepsze licea w Poznaniu 2019 --->

13 najlepszych liceów w Poznaniu 2019. Tutaj najlepiej zdano...

Oto najbardziej oblegane szkoły ponadgimnazjalne w Poznaniu. Do tych klas w poznańskich liceach kandyduje najwięcej uczniów! Sprawdź TOP 15.Przejdź dalej i zobacz, które klasy cieszą się największą popularnością --->

Najbardziej oblegane licea w Poznaniu [SPRAWDŹ]

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dsw
licea katolickie nie są ujęte w rekrutacji przecież
G
Gość
2019-07-17T19:38:35 02:00, Yyy:

No cóż. Dzięki PiS-owi nawet zdolna młodzież będzie musiała zakończyć edukację na szkołę podstawowej. Im głupszy naród, tym łatwiej nim sterować. Pod sterami PiS staniemy się krajem rolniczym, i charakterze pasterskim.

podstawowej? serio?

g
gość
Ogłoszenie wyników rekrutacj uzupełniającej dopiero 21 sierpnia to jest znacznie za późno. Opublikowanie listy kandydatów przyjętych/nieprzyjętych 30 sierpnia, czyli w piątek przed rozpoczęciem roku szkolnego do skandal. Czy szanowna KO zastanowiła się, że dzieciaki trwają w niepewności właściwie całe wakacje i do końca nie wiedzą, czy i gdzie się dostali? A co z wariantem, że dziecko wybrało w rekrutacji uzupełniającej 9 szkół i znowu nigdzie się nie dostanie? Dowie się o tym 30 SIERPNIA???
Dodaj ogłoszenie