W tym roku w całej Wielkopolsce do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 52 277 uczniów, w tym 743 obywateli Ukrainy. W zeszłym liczba ta była znacznie mniejsza i wynosiła 35 679 osób. Taka różnica wynika przede wszystkim z faktu, że w tegorocznej rekrutacji poza uczniami z Ukrainy brali udział urodzeni w 2007 oraz 2008 roku. W 2014 roku do podstawówek poszły bowiem siedmiolatki i połowa rocznika sześciolatków.
Podwójny rocznik zdaje do szkół średnich
Okazuje się, że w przyszłym roku nie dość, że sytuacja może się powtórzyć, to prawdopodobnie będzie jeszcze trudniej znaleźć miejsce w wymarzonej placówce.
– Już teraz wiemy, że w przyszłym roku będzie o 30-40 proc. więcej absolwentów klas ósmych. Ten rok był bardzo problematyczny - szczególnie dla zespołów szkół. Lekcje mamy do godz. 19 każdego dnia i nie jesteśmy w stanie przeprowadzić ich więcej. Do współpracy powinny szerzej zaangażować się licea ogólnokształcące – mówi Tomasz Szlapiński, dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu.
Znów zabraknie miejsc w szkołach?
Przypomnijmy, w Poznaniu i powiecie poznańskim do wybranej szkoły zakwalifikowało się 9366 uczniów: 4182 do liceów, 3878 do techników i 1306 do szkół branżowych I stopnia. W rekrutacji uzupełniającej udział wzięło 3 854 uczniów, którzy na pierwszym etapie nie dostali się do żadnej klasy. W sierpniu okazało się, że 1246 osób nie zostało nigdzie przyjętych, w tym 782 z nich było mieszkańcami Poznania. Miasto zapewniło jednak, że znajdzie klasy dla osób, które nie dostały się do żadnej placówki. Jak będzie w tym roku?
Katarzyna Plucińska, kierowniczka II Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydział Oświaty UMP poinformowała, że miasto corocznie, w każdej rekrutacji, przygotowuje dla uczniów liczbę oddziałów i miejsc, która jest proporcjonalna do populacji danej liczby absolwentów z uwzględnieniem progu rezerwowego.
– W ostatniej rekrutacji stworzonych zostało ponad 10 tys. miejsc w poznańskich szkołach, a miniony rok szkolny w Poznaniu ukończyło ponad 5 tys. ósmoklasistów. Miasto przygotowuje się do rozmów ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu, podczas których będzie namawiało do odpowiedzialnego przygotowania oferty rekrutacyjnej na rok szkolny 2023/2024 – wytłumaczyła.
Terminy rekrutacji w 2023 roku
Na ustalenie terminu przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych, kurator oświaty ma czas do 31 stycznia 2023 roku.
– Wielkopolskiemu Kuratorowi Oświaty bardzo zależy na możliwym skróceniu czasu oczekiwania na ostateczne rozstrzygnięcie postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego – informuje rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty Magdalena Miczek.
Jednocześnie wyjaśnia, iż o liczbie miejsc w oddziałach, liczbie tych oddziałów oraz liczbie szkół ponadpodstawowych decyduje organ prowadzący szkołę, np. Miasto Poznań, Powiat Poznański - nie kurator oświaty.
– Oznacza to, że liczba absolwentów szkół podstawowych jest organom prowadzącym znana, ponieważ jest przez nie monitorowana i powinna być wyznacznikiem do przygotowania oferty edukacyjnej na dany rok szkolny – podkreśliła.
Egzamin ósmoklasisty jest niezbędny, aby uczeń mógł dostać się do szkoły średniej. W przyszłym roku zostanie on przeprowadzony 23-25 maja, z kolei termin dodatkowy przypada 12-14 czerwca. Uczniowie zostaną poinformowani o wynikach 6 lipca.
Obserwuj nas także na Google News
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Najlepsze uczelnie w Poznaniu. Sprawdź najnowszy ranking szk...
Oto 30 najlepszych memów o Poznaniu. Czasem śmieszno, czasem...

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?