Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont Niecałej będzie droższy, niż sądzono

Elżbieta Bielewicz
Ulica Niecała w Kaliszu
Ulica Niecała w Kaliszu Elżbieta Bielewicz
Nie udało się 5 listopada rozstrzygnąć także drugiego przetargu na wymianę nawierzchni i nowe chodniki przy ulicy Niecałej.

Nie uda się w tym roku wyremontować ulicy Niecałej. Kwoty zaproponowane w dwóch kolejnych przetargach przez oferentów okazały się być znacznie wyższe od funduszy planowanych na ten cel w budżecie miasta. Nowy termin zakończenia tej inwestycji to 30 czerwca 2015 roku.

- Do drugiego przetargu przystąpiło pięć firm - informuje Marcin Cieloszyk, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu. - Otwarcie ofert nastąpiło w środę, 5 listopada. Okazało się, że wszystkie oferty były o około 200 tysięcy złotych wyższe od kwoty, jaką dysponujemy.

Miasto przeznaczyło na remont ulicy Niecałej niespełna 1 milion złotych. Na pierwszy przetarg wpłynęła tylko jedna oferta opiewająca na kwotę prawie 1,3 mln zł. W tej sytuacji przetarg trzeba było unieważnić. Niestety i drugi nie rozstrzygnął sprawy.

- Teraz trzeba podjąć decyzję, czy znów powtórzyć przetarg, czy też może zwiększyć kwotę przeznaczoną na tę inwestycję - dodaje Marcin Cieloszyk. - W żadnym razie jednak nie zrezygnujemy z remontu tej ulicy, przesunie się jednak czas realizacji z jej finałem do 30 czerwca 2015 r.

Ze względu na historyczny charakter ulicy cała inwestycja ma się odbywać pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Choć to podwyższa koszty, jest jednak konieczne i uzasadnione.

Ulica Niecała to jedna z bocznych ulic prowadzących do Parku Miejskiego. O włączenie jej do planu rewitalizacji śródmieścia Kalisza apelowała radna Barbara Wrzesińska. W swym wystąpieniu odwołała się do walorów historycznych ulicy. W domu przy Niecałej 2 urodził się bowiem słynny podróżnik i badacz Afryki Stefan Szolc-Rogoziński. To przy tej właśnie ulicy znajdowała się Fabryka Lalek i Zabawek Adama Szrajera, w której lalki wytwarzano ręcznie.

Przy Niecałej znajdują się także takie zabytki architektoniczne, jak choćby siedziby Parafii Ewangelickiej i Prawosławnej wraz z cerkwią oraz budynki z lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

Ulica Niecała w Kaliszu, jako symbol wielokulturowości i wielkości miasta, doczekała się też swego święta.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski