Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wybuchu II wojny światowej: W Poznaniu odczytano "apel smoleński" [ZDJĘCIA]

Łukasz Cieśla
Rocznica wybuchu II wojny światowej: W Poznaniu odczytano "apel smoleński"
Rocznica wybuchu II wojny światowej: W Poznaniu odczytano "apel smoleński" Waldemar WYlegalski
W Poznaniu odchodzono dzisiaj 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Nie zabrakło kontrowersyjnego "apelu smoleńskiego". Podczas uroczystości wyczytano nazwiska niektórych "poległych" w katastrofie prezydenckiego samolotu, do której doszło 6 lat temu.

Choć czwartkowa uroczystość pod Pomnikiem Armii „Poznań” dotyczyła 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej, nie zabrakło odniesienia do katastrofy prezydenckiego samolotu z 2010 roku.

Podczas apelu pamięci, w wersji lansowanej przez obecnego Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, mjr Dariusz Rojewski wyczytał nazwiska niektórych ofiar katastrofy. Padły słowa o „poległych, którzy patriotycznie wypełniali swój obowiązek” lecąc do Smoleńska.

Wszystkich nazwisk nie wyczytano, pojawiły się nieliczne. Przede wszystkim prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii oraz prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Gdy wyczytano ich nazwiska, żołnierze zgromadzeni pod pomnikiem odpowiedzieli: „cześć ich pamięci”. A gdy mjr Rojewski w apelu nawiązywał do polskich obrońców poległych podczas II wojny światowej, żołnierze odpowiadali „chwała bohaterom”.

Gospodarzem uroczystości pod pomnikiem był wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Polityk PiS w swoim przemówieniu nawiązał do słów Edmunda Burke, XVIII -wiecznego konserwatywnego filozofa z Irlandii.

– Społeczeństwo i naród, jak mówił Burke, to system zobowiązań. Powinniśmy mieć szacunek dla dorobku przodków, ale mamy też zobowiązania wobec następnych pokoleń. Dzisiaj odnawiamy to zobowiązanie – stwierdził Zbigniew Hoffmann. Wojewoda mówił również o bezpośredniej przyczynie wybuchu II wojny, czyli niemieckiej agresji. Zaznaczył, że były pośrednie powody, jak np. polityka państw zachodniej Europy, które paktowały z totalitaryzmem. Chwalił bohaterską walkę polskich żołnierzy, bo bronili się długo i nieprawdą jest, że nasza armia była słaba w 1939 roku. Zbigniew Hoffmann stwierdził, że Duńczycy, Norwegowie czy Francuzi krótko stawiali opór hitlerowcom.

Czwartkowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele na wzgórzu św. Wojciecha. Później kombatanci, delegacje z poznańskich szkół, poczty sztandarowe oraz oficjele przeszli pod Pomnik Armii „Poznań”. Podczas uroczystości przypomniano pierwsze ofiary walk w Wielkopolsce oraz ważne bitwy. Biskup Damian Bryl odmówił modlitwę za poległych, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski