MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodziny zastępcze potrzebne na już! Miasto Poznań i powiat poznański oferują wsparcie. Sprawdź, jak Ty możesz pomóc oczekującym dzieciom

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Jak podkreślają przedstawiciele miasta i powiatu, rodzina zastępcza, w przeciwieństwie do adopcji, jest rozwiązaniem tymczasowym. W związku z tym dużo łatwiej jest zostać rodzicem zastępczym (zdjęcie ilustracyjne)
Jak podkreślają przedstawiciele miasta i powiatu, rodzina zastępcza, w przeciwieństwie do adopcji, jest rozwiązaniem tymczasowym. W związku z tym dużo łatwiej jest zostać rodzicem zastępczym (zdjęcie ilustracyjne) natik1123 / pixabay.com
W Poznaniu i powiecie poznańskim wciąż przybywa dzieci, które potrzebują rodzinnej pieczy zastępczej. Niestety, placówki i instytucje opiekujące się dziećmi są przepełnione, a rodzin oferujących opiekę wciąż brakuje. Z tego powodu władze miasta i powiatu przygotowały dodatkowe wsparcie dla osób, które zdecydują się zostać rodzicem zastępczym.

Dzieci czekają na opiekę zastępczą

Obecnie w całej Wielkopolsce na rodzinę zastępczą czeka 77 dzieci, z czego 31 w samym powiecie poznańskim. Część z nich wciąż przebywa w niekorzystnym dla siebie środowisku biologicznym.

- Dzieci oczekujących opieki i wsparcia przybywa, a kandydatów na rodziny zastępcze nieustannie brakuje – stwierdza Anna Czerniak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. – Warto wiedzieć, że rodzina zastępcza to nie adopcja. To miejsce tymczasowego pobytu dziecka, które dzięki temu ma szansę wychowywać się w środowisku zbliżonym do naturalnego do momentu wyjścia rodziców biologicznych z trudnej sytuacji – podkreśla.

Wynika to głównie z przepełnionych placówek opiekuńczych i braku rodzin zastępczych. W powiecie poznańskim działa 5 placówek opiekuńczo – wychowawczych. Są nimi Dom Rodzinny w Swarzędzu, Dom Dziecka w Kórniku-Bninie, Dom Dziecka nr 2 w Kórniku-Bninie, Ośrodek Wspomagania Rodziny w Kobylnicy oraz Ośrodek Wspomagania Rodziny w Jasinie. Łącznie może w nich mieszkać 64 dzieci.

W Poznaniu z kolei funkcjonuje 18 takich placówek, które mogą łącznie przyjąć 199 dzieci. Niestety, już teraz przebywa w nich 234.

Rodzin zastępczych jest wciąż za mało

Dużo gorzej wygląda sytuacja w przypadku rodzin zastępczych. Jak podsumowują przedstawicie powiatu, 339 rodzin zastępczych z powiatu poznańskiego dało dach nad głową 475 dzieciom. W tej grupie jest 188 rodzin zastępczych spokrewnionych, 132 niezawodowe i 19 zawodowych, wśród których 3 pełnią funkcję pogotowia rodzinnego. które nie są spokrewnione z dziećmi. W Poznaniu są tylko 24 zawodowe rodziny zastępcze.

- Chcemy dotrzeć do każdego mieszkańca z informacją, że poszukujemy rodzin zastępczych. Mamy coraz więcej dzieci, które potrzebują opieki - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miasta Poznania.

W Poznaniu w 2019 roku na postanowienia sądowe, a tym samym na umieszczenie w pieczy zastępczej czekało 12 dzieci. W ubiegłym roku liczba ta wynosiła już 96.

Wsparcie dla rodziców zastępczych

Z tego powodu zarówno władze miasta, jak i powiatu regularnie wspierają rodziny zastępcze, a tym samym chcą zachęcić kolejne osoby do zaangażowania się w opiekę nad dziećmi.

Za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie rodziny zastępcze otrzymują comiesięczną pomoc finansową na każde dziecko. A także dodatek do świadczenia w przypadku jego niepełnosprawności, dofinansowanie do wypoczynku, świadczenie na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka lub z wystąpieniem zdarzeń losowych. Rodzina zastępcza niezawodowa i zawodowa może uzyskać pieniądze na utrzymanie lub remont mieszkania. Rodziny zastępcze zawodowe otrzymują także miesięczne wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji.

Z kolei miasto Poznań wprowadziło trzy specjalne pakiety dla zawodowych rodzin zastępczych: medyczny, sportowo-kulturalny oraz wsparcie mieszkaniowe. W ramach pierwszego z nich rodziny mogą liczyć na 2 500 zł miesięcznie na potrzebną diagnostykę, opiekę lekarską, stomatologiczną, fizjoterapeutyczną lub rehabilitacyjną.

Pakiet sportowo-kulturalny to nawet 1 000 zł, które rodziny mogą przeznaczyć na aktywności związane ze sportem, rekreacją i rozrywką - od wizyty w kinie, po wycieczkę za miasto.

Pomoc finansowa w zakresie utrzymania mieszkania czy domu również jest dostępna. W tym przypadku miasto może dofinansować opłaty za czynsz, najem, prąd, wodę, gaz czy usługi telekomunikacyjne. Co istotne, ustawowo takie wsparcie przysługuje dopiero rodzinom z czwórką dzieci. W poznaniu na taką pomoc mogą liczyć rodziny z trójką podopiecznych.

- Poza świadczeniami obligatoryjnymi, w Poznaniu rodzice zastępczy mogą liczyć m.in na jednorazowe pokrycie kosztów związane z przyjęciem dziecka, dofinansowanie do wypoczynku dziecka, pokrycie kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych. Ponadto zawodowe rodziny zastępcze otrzymują wynagrodzenia i dodatki - tłumaczy Anna Krakowska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Kto może zostać rodzicem zastępczym?

Jak podkreślają przedstawiciele miasta i powiatu, rodzina zastępcza, w przeciwieństwie do adopcji, jest rozwiązaniem tymczasowym. W związku z tym dużo łatwiej jest zostać rodzicem zastępczym.

- Rodzicem zastępczym może zostać każda osoba. Tu nie jest tak, jak w adopcji, że musi to być małżeństwo. Może to być zarówno kobieta, jak i mężczyzna, niezależnie od wieku - wymienia Magdalena Pietrusik-Adamska.

Wszystkie szczegóły dotyczące zostanie rodzicem zastępczym w Poznaniu można uzyskać dzwoniąc do Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda" - 61 648 60 49, lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - 61 226 92 06, 61 841 07 10.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zarobki komornika zależą przede wszystkim od kosztów prowadzonego postępowania oraz skuteczności komornika w odzyskiwaniu należności od dłużnika

To najbogatsi komornicy w Poznaniu. Ich zarobki szokują! Zob...

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski