Rolników z Wielkopolski nagradzamy za ich trud

  Rolników z Wielkopolski nagradzamy za ich trud

  Anastazja Bezduszna

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rozmowa z Krzysztofem Grabowskim, członkiem zarządu województwa wielkopolskiego o rolnictwie w regionie i naszych gospodarzach.
  Rolników z Wielkopolski nagradzamy za ich trud

  ©archiwum

  Wielkopolska rolnictwem stoi. Co wyróżnia naszych gospodarzy i nasz region?
  Wielkopolskie rolnictwo należy do najlepszych w kraju. Tutaj są wyspecjalizowane gospodarstwa rolne. Mamy najwiecej grup producentów rolnych i jesteśmy w czołówce producentów owoców i warzyw. Jesteśmy też w czołówce jeśli chodzi o hodowle trzody chlewnej.
  Można wymieniać jeszcze wiele atutów, ale to co nas wyróżnia w sposób szczególny to miłość i przywiązanie do ziemi, choć w Wielkopolsce akurat mamy deficyt ziemi i dla dobrego rozwoju gospodarstw przydałoby się więcej. W każdym razie nasi rolnicy radzą sobie bardzo dobrze, są konkurencyjni na rynku krajowym i europejskim.
  Jesteśmy w czołówce np. produkcji mleka a co za tym idzie są spółdzielnie mleczarskie, które odbierają mleko od rodzimych producentów. Nie znaczy to jednak, ze rolnicy, ogrodnicy, sadownicy nie borykają się z różnymi problemami, jak choćby ostatnie embargo wprowadzone na eksport produktów do Rosji.

  Jak zmieniła się sytuacja po nałożeniu embarga na import polskiej żywności do Rosji?
  Producenci owoców, warzyw znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Znam największego producenta papryki w Wielkopolsce. Założył tę plantację pod Kaliszem licząc na zyski i rynki zbytu na Wschodzie a teraz boryka się z olbrzymimi kłopotami. Co prawda z Unii Europejskiej napłynie pomoc, ale tak naprawdę ona tylko w części zrekompensuje poniesione nakłady i straty. Trzeba przyznać, że jest to możliwe dzięki determinacji ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który ostro w rozmowach stawiał sprawę rekompensat dla polskich rolników, ogrodników i sadowników. Ostatnio podczas pobytu w Poznaniu wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechocinski na spotkaniu z producentami z Południowej Wielkopolski deklarował pomoc przy otwarciu nowych rynków zbytu na nasze produkty między innymi w krajach azjatyckich.

  Co nowego planuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego dla naszych gospodarzy?
  Utworzyliśmy w Wielkopolsce sieć gospodarstw demonstracyjnych. Chodzi głównie o to, by w takich gospodarstwach swoją praktyczną naukę zawodu pobierali uczniowie szkół średnich i studenci. Kolejna nowość to sieć stacji meteorologicznych, którą już stworzyliśmy. Ważne zadanie, którego się podjęliśmy to remont centrum Edukacyjno-Wystawienniczego w Marszewie koło Pleszewa. Na ten cel udało się wygospodarować środki z budżetu województwa wielkopolskiego, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, z budżetu ośrodka doradztwa rolniczego i otrzymaliśmy dotacje od kilkudziesięciu samorządów gminnych i powiatowych z Południowej Wielkopolski. Centrum będzie gotowe jeszcze w październiku tego roku. To do niego zaprosimy wszystkich nominowanych rolników na uroczystą galę plebiscytu "Superrolnika 2014".

  Co rolnikom daje uczestnictwo w takich plebiscytach?
  Konkurs to pewnego rodzaju weryfikacja tego co udało się zrealizować w rolnictwie. Każdego roku samorząd nagradza w konkursie spośród 20 nominowanych 10 laureatów. Oni odbierają statuetki Siewcy Roku i tytuł Wielkopolski Rolnik Roku. Plebiscyt Głosu Wielkopolskiego, ma nieco inny charakter i o tym, kto należy do najlepszych rolników w Wielkopolsce decydują sami czytelnicy. Jest to nieco inny wymiar ale sądzę, że równie ważny, bo z pewnością Kapituła Konkursu Samorządowego spogląda na gospodarstwa w inny sposób niż oceniają te gospodarstwa sami rolnicy i czytelnicy Głosu. Idea jest taka sama. Chodzi o to, by za trud pracy podziękować i powiedzieć: warto było, a my to doceniamy.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo Krzysztof!

  D.M (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Super wywiad i bardzo dobry gosopodarz ;)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo