Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roman Wilhelmi będzie miał pomnik w Poznaniu

Elżbieta Podolska
Projekt pomnika wybitnego aktora  Romana Wilhelmiego.
Projekt pomnika wybitnego aktora Romana Wilhelmiego. Krzysztof Styszyński
Miłośnicy Romana Wilhelmiego, znanego poznańskiego aktora, chcą wybudować mu pomnik. Projekt już jest.

Czytaj także:
Poznań: Porządkują przyszły skwer Romana Wilhelmiego
Poznań: Mamy skwer im. Wilhelmiego [ZDJĘCIA, FILM]
II Dni Romana Wilhelmiego: wszystkie oblicza wybitnego poznaniaka

3 listopada już po raz czwarty pod Sceną na Piętrze przy ulicy Masztalarskiej w Poznaniu spotkają się fani Romana Wilhelmiego. Dokładnie w 20. rocznicę śmierci aktora złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na frontonie kamienicy teatru.

Każdym dniom poświęconym temu znakomitemu poznaniakowi towarzyszą kolejne inicjatywy. Podczas pierwszych odsłonięto tablicę, a od czerwca tego roku skwer przy ulicy Masztalarskiej nosi jego imię. Ukonstytuował się też komitet społeczny budowy pomnika Romana Wilhelmiego. Na jego czele stanął senator Włodzimierz Łęcki, a w jego składzie znaleźli się m.in. Krystyna Łybacka, Grażyna Kulczyk, Beata Mitmańska, Lena Bretes, Solange Olszewska.

Projekt autorstwa poznańskiego artysty rzeźbiarza Romana Kosmali zostanie po raz pierwszy publicznie pokazany właśnie 3 listopada.

- To było dla mnie ogromne wyzwanie - twierdzi Roman Kosmala. - Zawsze bardzo lubiłem Romana Wilhelmiego jako aktora, a jego rola w spektaklu "Dwoje na huśtawce" w Scenie na Piętrze to było prawdziwe mistrzostwo. Do tej pory pamiętam to przeżycie. Chciałem pokazać go mniej oficjalnie, stąd golf i podniesiony kołnierz płaszcza oraz lekki uśmiech na twarzy. Nie chciałem też stawiać go na wielkim piedestale, bo sądzę, że nie byłby z tego zadowolony.

Teraz Fundacja Sceny Na Piętrze Tespis zbiera pieniądze na ten cel od prywatnych sponsorów. - Mamy nadzieję, że uroczyste odsłonięcie pomnika, który stanie na skwerze imienia wybitnego aktora, odbędzie się za rok, 3 listopada - twierdzi prezes fundacji Romuald Grząślewicz. - Obelisk będzie podświetlony. Do tej pory skwer zostanie już całkowicie uporządkowany, znikną budy, które teraz stoją obok i go szpecą.

Tegoroczne święto Romana Wilhelmiego rozpocznie się o godz. 18. Pod tablica zostaną złożone kwiaty. Następnie w galerii otwarta zostanie wystawa "Dopóki w naszej pamięci", a na scenie będzie można zobaczyć przedstawienie poetycko-muzyczne "My - ona i on" w wykonaniu uczniów V LO im. Klaudyny Potockiej z Poznania. Będzie można także obejrzeć film dokumentalny o jego życiu w reżyserii Miry Sikorskiej, a w kinie Muza obraz "Zaklęte rewiry". Gościem specjalny będzie przyjaciel Romana Wilhelmiego - Henryk Talar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski