Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerem ze starego dworu w Chotowie do pałacu w Lewkowie

Mariusz Kurzajczyk
Nasza kolejna tras rowerowa ma swój początek w Kaliszu, ale przebiega przez powiat ostrowski. Równie dobrze możemy na nią wyruszyć z Ostrowa lub Nowych Skalmierzyc

Do pokonania mamy około 60 kilometrów, ale nie ma się czego bać, bo po drodze nie brakuje miejsc, w których możemy zatrzymać się na odpoczynek i przy okazji zobaczyć coś ciekawego.

Z Kalisza wyjeżdżamy w kierunku Grabowa nad Prosną. Już na początku trasy jest Chotów, a konkretnie dawny dwór w Starym Chotowie. Okazały, piękny budynek stoi tu już ponad 150 lat. Otoczony jest parkiem krajobrazowym z II połowy XVIII wieku, a przed front rezydencji prowadzi aleja grabowa, zakończona owalnym trawnikiem, tworzącym dziedziniec honorowy.

Po 1945 r. dwór został niemal kompletnie zniszczony, a dopiero w trakcie generalnego remontu rozpoczętego w 2004 roku odtworzono tynki z zachowaniem oryginalnego detalu, stolarkę drzwiową i okienną, przystosowano poddasze do celów mieszkalnych, a piwnice do restauracyjnych z zachowaniem sklepień znajdujących się pod starszą częścią budynku. Restauracja Dwór Stary Chotów oferuje rodzimą kuchnię, podając potrawy w starannie przywracanym klimacie minionych lat.

Stąd podążamy dalej do Ołoboku, przez który przebiega szlak cysterski, turystyczna trasa wiodąca przez obiekty zakonu cystersów. To tu w 1213 roku książę Władysław Odonic ufundował klasztor dla cysterek z Trzebnicy, który funkcjonował aż do kasaty zakonu w XIX wieku. Do naszych czasów ze starych zabudowań zachowała się przebudowywana świątynia Jana Ewangelisty, fragment piętrowego skrzydła oraz skarbczyk i kapitularz. Poza tym w Ołoboku znajduje się jeden z najstarszych wielkopolskich drewnianych kościołów, pochodzący z początku XVI wieku.

Ruszamy dalej przez Psary w kierunku Czekanowa, a po drodze mamy m.in. Biskupice Ołoboczne z kościołem św. Bartłomieja Apostoła z 1726 roku. To kolejna drewniana świątynia, kryta dachem gontowym, posiadająca trzy wieżyczki. W Czekanowie skręcamy w prawo i po paru minutach dojeżdżamy do pałacu Lipskich w Lewkowie. Wzniesiony w końcu XVIII wieku stał się prototypem dla polskiego wiejskiego budownictwa pałacowego tzw. styl polski. Zewnętrzna architektura, ukształtowanie bryły i wnętrza, mają charakter klasycystyczny. Bogata elewacja (dekoracja sztukatorskie, malarskie oraz rzeźby) jest unikalna w całej Polsce. Dekoracja zewnętrzna oraz wystrój wnętrz powstały około 1800 r. Równie bogatą dekoracją malarską oraz sztukatorską ozdobiono wnętrza rezydencji. Można podziwiać malarstwo iluzjonistyczne, pejzaże włoskie oraz freski o motywach groteskowych. Od 1989 roku zespół pałacowo-parkowy w Lewkowie jest oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Z Lewkowa jedziemy do Szczurów, w których także stoi pałac Lipskich - obecnie szkoła, położony w pięknym parku krajobrazowym. Ciekawostką jest także drewniany kościół św. Michała Archanioła z 1762 roku, który naśladuje... style zakopiańskich. Ze Szczurów przez Gałązki i odwiedzaną już podczas poprzednich podróży Kościelną Wieś wracamy do Kalisza.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski