Rozbudowa Elektrowni Opole jest na półmetku. W cieniu protestu

Sławomir Draguła

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Zaawansowanie budowy dwóch nowych bloków energetycznych o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole, flagowej inwestycji PGE Polskiej Grupy Energetycznej i największej inwestycji w Polsce po roku 1989, przekroczyło właśnie 50 procent.

- Czas lania betonu czy stawiania wielkich stalowych konstrukcji jest już praktycznie za nami, teraz przyszedł czas na montowanie elementów technologicznych - mówi Beata Stelmach, prezes General Electric, firmy pracującej przy rozbudowie Elektrowni Opole.

Zaawansowanie budowy dwóch nowych bloków energetycznych o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole, flagowej inwestycji PGE Polskiej Grupy Energetycznej i największej inwestycji w Polsce po 1989 roku, przekroczyło właśnie półmetek.

Wykonane zostały już główne roboty budowlane, stanęły konstrukcje kotłowni obu bloków, do montażu których zużyto w sumie ponad 50 tysięcy ton stali. Trwa montaż części ciśnieniowej kotłów oraz montaż konstrukcji maszynowni bloku nr 6 i poszycia dachowego budynku maszynowni bloku nr 5. Położone już zostały fundamenty turbogeneratora maszynowni bloku nr 5.

- W najbliższym czasie na plac budowy rozpoczną się dostawy kluczowych podzespołów m.in. części turbiny, generatora i pomp wody zasilającej - wylicza Maciej Szczepaniuk, rzecznik prasowy PGE.

Wykonany został płaszcz chłodni kominowej bloku nr 5 o wysokości 185,1 m (trwa nakładanie powłoki ochronnej betonu na powierzchni wewnętrznej płaszcza). Całkowita powierzchnia płaszcza wynosi 4,5 ha, czyli więcej niż powierzchnia sześciu boisk do piłki nożnej.
Do jej wykonania zużyto ponad 10 tys. m3 betonu i ok. 1800 ton stali. Obecnie trwają prace przy wznoszeniu płaszcza chłodni kominowej nr 6, który mierzy już ponad 75 m.

- Zakończenie budowy i oddanie do użytku bloku nr 5 zaplanowane jest na lipiec 2017 roku, natomiast bloku nr 6 pod koniec marca 2019 roku - mówi Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwa i Energetyki Konwencjonalnej. - Rozbudowana Elektrownia Opole będzie miała moc 3,3 tys. megawatów, to 8 procent obecnego zapotrzebowania na energię w Polsce.

Realizowana inwestycja w znaczący sposób przyczyni się też do rozwoju krajowej gospodarki. Ponad 800 spośród 1000 złożonych dotychczas zamówień realizowanych jest przez polskie przedsiębiorstwa.

- Inwestycja w Opolu jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Aż 70 procent wartości wszystkich zamówień trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez nas złotówki 70 groszy zostaje w Polsce. Inwestycja to również tysiące miejsc pracy – obecnie na placu budowy pracuje dzienne ponad 3 tys. osób, a docelowo ta liczba sięgnie nawet 5 tys. – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE.

Materiał oryginalny: Rozbudowa Elektrowni Opole jest na półmetku. W cieniu protestu - Nowa Trybuna Opolska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
K.
W dniu 16.07.2016 o 12:54, art beee napisał:

Te protesty związane z powiększeniem obszaru Opola i przyłączeniem do niego kilku ościennych gmin, mają tylko i wyłącznie podłoże polityczne, a inspirowane są głównie przez Mniejszość Niemiecką , RAŚ oraz im podobnych. Z bardzo prostej przyczyny, gdyż po pierwsze: MN przestanie rządzić w kilku gminach oraz wsiach przyłączanych do Opola. Skończą się tym samym rządy, a głównie apanaże wójtów czy radnych z MN. A po drugie: zdjęte zostaną wszelkie tablice informacyjne z niemieckimi nazwami tych przyłączonych miejscowości.  To najbardziej boli - nie tylko w/w, ale też wspierających ich SLD czy Platformę O. oraz tzw. POżytecznych idiotów   Natomiast oficjalne protesty oraz wypowiedzi mieszkańców, radnych czy wójtów - to jest tylko takie pitu, pitu dla maluczkich i niezorientowanych. :)

 


Te protesty związane z powiększeniem obszaru Opola i przyłączeniem do niego kilku ościennych gmin, mają tylko i wyłącznie podłoże polityczne, a inspirowane są głównie przez Mniejszość Niemiecką , RAŚ oraz im podobnych.

Z bardzo prostej przyczyny, gdyż po pierwsze:

 

MN przestanie rządzić w kilku gminach oraz wsiach przyłączanych do Opola. Skończą się tym samym rządy, a głównie apanaże wójtów czy radnych z MN.

A po drugie: zdjęte zostaną wszelkie tablice informacyjne z niemieckimi nazwami tych przyłączonych miejscowości.

 

To najbardziej boli - nie tylko w/w, ale też wspierających ich SLD czy Platformę O. oraz tzw. POżytecznych idiotów   Natomiast oficjalne protesty oraz wypowiedzi mieszkańców, radnych czy wójtów - to jest tylko takie pitu, pitu dla maluczkich i niezorientowanych. :)

Brawo! wreszcie ktoś prawdę napisał - Mniejszość Niemiecka i ich cholerne niemieckie tablice - tu ich boli..

J
Józek

Dla tych wszystkich, którzy twierdzą, że:

"Mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki roszczą sobie prawo do podatków z elektrowni, a elektrownia nie jest własnością Dobrzenia tylko Państwa Polskiego i wszyscy Polacy się na nią składają, więc wszyscy powinni z niej mieć profity, a nie tylko mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki",

odpowiadam następująco:

- dopóki elektrownia jest w granicach gminy Dobrzeń Wielki, korzyści z jej funkcjonowania mają wszyscy Polacy. Otrzymują je w postaci podatku "janosikowego", który gmina płaci.

- jeśli elektrownia trafi w granice Opola, podatki zostaną skonsumowane tylko przez miasto Opole i jego mieszkańców.

Pytam więc, jakim prawem władze Opola, uzurpują sobie prawo do zagarnięcia podatków generowanych przez zakład, który jest budowany z podatków wszystkich Polaków? Czy mieszkańcy Opola są lepsi od pozostałych Polaków?

 
a
art beee
W dniu 15.07.2016 o 12:00, Polak z Polski napisał:

Oj bolą Was te protesty zwykłych pracujących ciężko na swój chleb i dom ludzi:) a przepraszam Ciemny Lud Wiśniewskiego

Te protesty związane z powiększeniem obszaru Opola i przyłączeniem do niego kilku ościennych gmin, mają tylko i wyłącznie podłoże polityczne, a inspirowane są głównie przez Mniejszość Niemiecką , RAŚ oraz im podobnych.

Z bardzo prostej przyczyny, gdyż po pierwsze:

 

MN przestanie rządzić w kilku gminach oraz wsiach przyłączanych do Opola. Skończą się tym samym rządy, a głównie apanaże wójtów czy radnych z MN.

A po drugie: zdjęte zostaną wszelkie tablice informacyjne z niemieckimi nazwami tych przyłączonych miejscowości.

 

To najbardziej boli - nie tylko w/w, ale też wspierających ich SLD czy Platformę O. oraz tzw. POżytecznych idiotów   Natomiast oficjalne protesty oraz wypowiedzi mieszkańców, radnych czy wójtów - to jest tylko takie pitu, pitu dla maluczkich i niezorientowanych. :)

n
niuniek
W dniu 15.07.2016 o 08:46, Janek napisał:

Najpierw PiS protestował przeciwko rozbudowie Elektrowni, a teraz się chwalą, że oni mają w tym swój udział....nie mogę już patrzeć na to zakłamanie PiS. Kończ waść wstydu oszczędź.

A kiedy to PiS protestował przeciwko rozbudowie elektrowni?????????? :blink:  baranie

Wręcz przeciwnie! Protestował gdy Twój ukochany Donald wraz z Platformą Oszustów wstrzymali tę rozbudowę!!!!!!!! :blink:  :ph34r:  Cymbał jesteś i tyle @Janku :lol: :D :P

a
anal lityk

Dlaczego nie postawic sprawy jasno-Opole bierze
elektrownie bo zyje na wysokim poziome i potrzebuje
tych wplywow .
Stare zaklady padly, nowe jeszcze dlugo nie bedom zarabiac
a to stutys. miasto pozwala sobie na wiele...
A skund te piniundze?????
Tylko ze zlamac zasady demokracji i stracic zaufanie jest
latwo.....

f
fiki-miki

Jakie zasługi dla wybudowania elektrowni ma Gmina Dobrzeń?

Jeżeli ta inwestycja powstała to dzięki zabiegom władz Opola i Centralnych, przede wszystkim poprzednich.

Nie będzie narzekania ze strony mieszkańców Gminy że inwestycja jest uciążliwa gdy znajdzie się w obrębie Opola.

Popieram rozwój miasta bo w przeciwnym wypadku grozi nam marginalizacja województwa i sprowadzenie ewentualne do powiatu.

W
Wyborca

Spokojnie. Co ma być to będzie. Władza nie słucha obywateli i nie robi nic żeby załagodzić spór. Ale raz na 4 lata my wyborcy mamy wielką siłę - możemy zabić jedną kartką polityków. PiS nie będzie miał co szukać na opolszczyźnie. Skorzystamy z naszego prawa i wystawimy bolesny rachunek.

P
Polak z Polski

Oj bolą Was te protesty zwykłych pracujących ciężko na swój chleb i dom ludzi:) a przepraszam Ciemny Lud Wiśniewskiego

o
opolanin
W dniu 15.07.2016 o 11:00, gosc napisał:

Czy ten kamień Cię trafił? Ludzie wymachiwali piesciami to fakt ale nikt kamieniami nie rzucał!Wymysliliscie to żeby mieć o czym mowic. Kłamiecie jak zwykle! Wszystko co robicie budowane jest na kłamstwie.

oj rzucał rzucał, jakbyś był to byś widział. Wstyd za takie protesty. Tak jak pisał Jan, to jest tylko ugruntowanie decyzji, a grupka wandali tylko wystawiła piękne świadectwo całej gminie.

g
gosc
W dniu 14.07.2016 o 19:06, Jan napisał:

Napiszę Wam tak, że takim zachowaniem ugruntowaliście sobie drodzy mieszkańcy decyzje, która jednoznacznie zabierze Wam tereny sołectw ościennych. Nie pisze jako Jarząbek , lecz znawca tematu. Wszyscy zostaliście nagrani przez odpowiednie służby, nie ochrony , lecz służb bezpieczeństwa Państwa Polskiego , nagrani przez służby nieumundurowane podczas okrzyków obrażających podczas marszu , ale także i miejsca gdzie złamaliście prawo, większość z Was będzie zidentyfikowana przez owe przywołane organy bezpieczeństwa, w większości przypadków , a w szczególności te osoby , które wbrew regulaminowi Budowy Elektrowni, bez przeszkolenia BHP - obowiązkowego- kasków, obuwia i kamizelek - wtargnęła na teren budowy ! - zostanie DOTKLIWIE UKARANA !!!! I obyście dostali nie po 500 ale po 5000 tys zł plus wyroki, zapewne w zawieszeniu, ale w wielu przypadków uniemożliwi Wam to kontynuację pracy zawodowej ;) .


Czy ten kamień Cię trafił? Ludzie wymachiwali piesciami to fakt ale nikt kamieniami nie rzucał!
Wymysliliscie to żeby mieć o czym mowic. Kłamiecie jak zwykle! Wszystko co robicie budowane jest na kłamstwie.
o
opolskie

Jeżeli protest nie poskutkował to trzeba jeszcze mocniej i jeszcze głośniej. Trzeba przełamać ta obojętność u władz. Gmina jest razem silna udowodniła to wiele razy!!! I na tym pewnie nie koniec.
Media powinny się wstydzić ze pokazują tylko to co chcą ( wybrane momenty, pomijając ważne fakty) w jakiej zskłamanej Opolszczyźnie żyjemy !!!

J
Janek
W dniu 15.07.2016 o 10:04, opolanin napisał:

byłem i widziałem, wielu z protestujących to zwykli wandale którzy powinni zostać ujęci i pokazowo osądzeni.

ujęci i pokazowo osądzeni to powinni być wszystkie kibolskie, nacjonalistyczne grupy wspierające PiS.

o
opolanin
W dniu 15.07.2016 o 09:15, Gość napisał:

skąd masz takie info, że ktoś rzucał kamieniami ?Rozumiem, że byłeś tam i widziałeś ? albo uwierzyłeś w manipulację reżimowych mediów ?

byłem i widziałem, wielu z protestujących to zwykli wandale którzy powinni zostać ujęci i pokazowo osądzeni.

G
Gość
W dniu 15.07.2016 o 08:42, opolanin napisał:

drodzy protestujący: rzucanie kamieniami to zwykły wandalizm. Pomimo tego, że osobiście jestem przeciwny powiększeniu naszego miasta, to to co zrobiliście powinno być bezwzględnie ścigane i odpowiednio osądzone, wielu z was zachowało się wczoraj jak najgorsze bydło i tak powinno być potraktowane. 

skąd masz takie info, że ktoś rzucał kamieniami ?
Rozumiem, że byłeś tam i widziałeś ? albo uwierzyłeś w manipulację reżimowych mediów ?

J
Janek

Najpierw PiS protestował przeciwko rozbudowie Elektrowni, a teraz się chwalą, że oni mają w tym swój udział....nie mogę już patrzeć na to zakłamanie PiS. Kończ waść wstydu oszczędź.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3