Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch to aktywny wypoczynek. Nie tylko dla seniorów

Milena Kochanowska
123rf
Poznańskie Centrum Inicjatyw Senioralnych prowadzi kampanię "SeniorWFormie". Jest ona skierowana do seniorów i do organizatorów zajęć rekreacyjnych, których chce zmobilizować do projektowania oferty z uwzględnieniem możliwości, potrzeb i oczekiwań osób starszych. Kampania promuje przez miesiąc jedną dyscyplinę sportową przyjazną dla seniora. W listopadzie zachęcamy do gimnastyki leczniczej.

Nasz organizm nie jest stworzony do bezczynności, zdecydowanie lepiej więc funkcjonuje, jeśli regularnie zażywamy ruchu. I to w każdym wieku.

Nawet osobom, które cierpią na rozmaite dolegliwości, aktywność fizyczna przyniesie wymierne korzyści, bo dzięki niej poprawią swoją ogólną sprawność. Doskonale do tego celu nadaje się codzienna gimnastyka. Chodzi tu o ogólnorozwojowe, wszechstronne ćwiczenia fizyczne, dzięki którym nasze ciało pozostanie sprawne, mięśnie elastyczne, stawy ruchome, czyli tzw. gimnastykę leczniczą. Mimo że ćwiczenia te są proste, warto na samym początku zapoznać się z kilkoma zasadami dotyczącymi ich stosowania, poznać reakcje własnego ciała na ten rodzaj wysiłku i dowiedzieć się, które ćwiczenia są dla nas wskazane, które powinniśmy stosować ostrożnie, a z których w ogóle zrezygnować. Służą temu zajęcia pod okiem specjalistów. Kiedy poznamy już reakcje własnego ciała, możemy bez obaw ćwiczyć w domu lub na świeżym powietrzu.

Ćwiczenia są doskonałym sposobem na utrzymanie zdrowia i kondycji fizycznej, a tym samym zachowanie samodzielności najdłużej jak to możliwe. Najlepsze efekty przynoszą wraz ze stosowaniem lekkiej diety i prowadzeniem zdrowego trybu życia z odpowiednią ilością snu. Najważniejsza jest jednak ich regularność. Więcej zyskamy, jeśli podejmiemy trening raz w tygodniu przez cały rok, niż gdy intensywnie poćwiczymy z doskoku. Krótkotrwałe zrywy aktywności nie wpłyną znacząco na stan naszego zdrowia. Warto też na początek zaplanować mniej wysiłkowe ćwiczenia, żeby się nie zniechęcić.

Regularne ćwiczenia poprawią naszą pamięć i koncentrację, a nawet nastrój, bo aktywność fizyczna to doskonały sposób na odstresowanie się. Po jakimś czasie poprawi się również samopoczucie fizyczne i wygląd naszej sylwetki. Zyskamy też sprawność, która przyczyni się do zmniejszenia ryzyka upadków i urazów.

Ogólne zasady i uwagi
ćwiczmy 30-40 minut jednorazowo lub z przerwami
oddychajmy podczas ćwiczeń (nie ćwicz na bezdechu)
pomiędzy właściwymi ćwiczeniami stosujmy ćwiczenia oddechowe (głęboki wdech nosem, długi wydech ustami - 2-3 razy)
ćwiczmy duże i małe grupy mięśniowe
ćwiczmy siłę, tzw. ćwiczenia z oporem własnego ciężaru albo kompana o podobnych możliwościach oraz elastyczność mięśni - stosujmy ćwiczenia rozciągające
podzielmy trening na 3 części: rozgrzewkę, właściwy trening, wyciszenie
unikajmy trudnych i niestabilnych pozycji oraz podskoków
respektujmy przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń i nie lekceważmy niepokojących objawów
unikajmy nagłego zaprzestania ćwiczeń, ćwiczmy jeszcze kilka minut bez obciążenia
ćwiczmy najwcześniej godzinę po posiłku i pamiętajmy, by mieć przy sobie wodę do picia i coś słodkiego w przypadku cukrzycy
nie doprowadzajmy się do nadmiernego zmęczenia, nie wykonujmy ćwiczeń w szybkim tempie
zaopatrzmy się w wygodny, przewiewny strój oraz odpowiednie obuwie i o ile to możliwe, ćwiczmy na świeżym powietrzu i najlepiej z kimś jeszcze, bo to mobilizujące
osobom niewytrenowanym zaleca się poprzedzenie ćwiczeń badaniem lekarskim i próbą wysiłkową

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski