Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd chce zniesienia licencji dla wielu zawodów

Monika Kaczyńska
W Polsce tylko nieliczne samorządy korzystają z prawa do ograniczania liczby taksówek
W Polsce tylko nieliczne samorządy korzystają z prawa do ograniczania liczby taksówek Grzegorz Mehring/Polskapresse
Minister Gowin chce zniesienia licencji dla taksówkarzy, przewodników, pośredników obrotu nieruchomościami, pilotów wycieczek i wielu innych. Jak twierdzi, chodzi o otwarcie 46 zawodów. Pełną listę Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawi w sobotę, ale już po pierwszych informacjach na ten temat dyskusja rozgorzała na całego.

- O jakim otwieraniu zawodów mowa? - dziwi się Michał Preisler, członek komisji przyznającej licencje pilotów wycieczek przy Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim. - Zarówno zawód przewodnika, jak i pilota jest otwarty. Każdy może pójść na kurs, zdać egzamin i otrzymać licencję. Ona jest jedynie potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych.

Podkreśla też, że licencjonowanie przewodników i pilotów jest stosowane na całym świecie. W Polsce bez licencji mogą oprowadzać wycieczki jedynie nauczyciele. - Sam słyszałem, jak u stóp poznańskiego ratusza ktoś opowiadał dzieciom, że tutaj są pochowani pierwsi władcy Polski - mówi Michał Preisler. - Ktoś kto zdał egzamin, nie popełnia aż tak kardynalnych błędów.

Także pośrednicy obrotu nieruchomościami i zarządcy nieruchomości z niepokojem myślą o planowanym zniesieniu licencji.

- Zaczynałem działalność w tej branży 20 lat temu - mówi Janusz Grygier, pośrednik obrotu nieruchomościami, członek Wielkpolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. - Wtedy panowała wolna amerykanka. Nie brakowało ludzi, którzy swoimi działaniami szkodzili temu zawodowi. Dlatego dość szybko założyliśmy stowarzyszenie, zaczęliśmy wypracowywać jakieś standardy, później przyszły licencje i udało się rynek uporządkować.

Zdaniem ludzi z branży, zniesienie licencji to krok w przeciwnym kierunku. Branża nieruchomości jest naprawdę skomplikowana i w grę wchodzą zazwyczaj duże pieniądze.

CZYTAJ TEŻ:
KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO: OSTRZEŻENIE PRZED DORADCAMI FINANSOWYMI

Dziś, aby uzyskać licencję pośrednika bądź zarządcy oprócz ukończonego kursu, odbytych praktyk i zdanego egzaminu trzeba mieć także wykształcenie wyższe. Także ten wymóg ma zniknąć. I to wzbudza niepokój. Również wśród potencjalnych klientów.

- Kilka lat temu sprzedawałam kamienicę i kupowałam mieszkanie - mówi poznanianka Danuta Nowicka. - Nie mam nic przeciwko osobom z wykształceniem podstawowym, ale nie powierzyłabym komuś takiemu majątku życia, zwłaszcza wiedząc, że nikt nie sprawdził, czy naprawdę się zna na tym, co robi.

- Kolejna zmiana i znów w niewłaściwym kierunku wzdycha - Piotr Florczak z MTP Radio Taxi 919. - Obecnie wydawane licencje z pewnością nikomu dostępu do zawodu nie ograniczają. Taksówkarzem może być każdy. Wystarczy jedynie zdać egzamin z topografii miasta. Skutek jest taki, że w Poznaniu taksówek jest więcej niż w Berlinie. Czy na skutek tego ceny są generalnie niższe? Na pewno zróżnicowane i przez to nieprzewidywalne. A jakość usług systematycznie spada. Tam, gdzie licencja jest trudno dostępna i łatwo ją stracić, taksówkarz nie pozwoli sobie nawet na niewłaściwe zachowanie, o nieuczciwości nie mówiąc. Kiedyś, żeby wozić ludzi, trzeba było mieć zawodowe prawo jazdy i jeszcze kilka lat praktyki, dziś wystarczy egzamin z topografii i ledwie uzyskane prawo jazdy dla amatorów - dodaje.

Taksówkarze jednak nie mają raczej co liczyć na to, że w obronie ich licencji staną klienci.

- Już teraz widać, że taksówki ze sobą konkurują - twierdzi Ewa Jędrzejczak. - Myślę, że jeśli ich przybędzie, stanieją, a to zawsze korzystne zjawisko. Będzie tak jak ze sklepami - są droższe i bardziej luksusowe, są takie, które oferują niższe ceny i gorsze warunki zakupów. Klient sam zdecyduje, co woli.

Podobnego zdania są eksperci rządowi, którzy podkreślają, że uwolniony od nadmiernych regulacji rynek zawodów może przynieść w ciągu kilku lat nawet sto tys. miejsc pracy.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski