Są pieniądze na Muzeum Enigmy! To będzie nowa atrakcja...

  Są pieniądze na Muzeum Enigmy! To będzie nowa atrakcja Poznania [WIZUALIZACJE]

  Zdjęcie autora materiału

  Zenon Kubiak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Centrum Szyfrów Enigma ma być gotowe pod koniec 2019 r.
  1/8
  przejdź do galerii

  Centrum Szyfrów Enigma ma być gotowe pod koniec 2019 r. ©wizualizacja/Urząd Miasta Poznania

  10 mln zł przyznał projektowi Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Muzeum ma być gotowe pod koniec 2019 r.
  Od kilku lat władze Poznania zabiegają o utworzenie w Poznaniu Muzeum Enigmy, które będzie stanowić nie tylko nową atrakcję turystyczną miasta, ale też pomóc w upowszechnianiu wiedzy o wielkim dokonaniu poznańskich matematyków, którzy jako pierwsi na świecie złamali szyf niemieckiej maszyny, co przyspieszyło koniec II wojny światowej.

  Centrum Szyfrów Enigma znajdować się będzie na pierwszym piętrze dawnego Collegium Historicum przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Św.
  Marcin. W marcu tego roku wybrano wykonawcę koncepcji przyszłego muzeum. Została nim krakowska firma New Amsterdam. Pod koniec czerwca z kolei Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta złożyło w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o finansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 15 mln zł. Zarząd Województwa Wielkopolskiego właśnie przyznał ponad 10 mln dofinansowania. Reszta to wkład miasta. Muzeum ma być gotowe do końca 2019 r.

  Jak będzie wyglądać Centrum Szyfrów Enigma?


  Projekt funkcjonalny centrum został wybrany spośród trzech propozycji przygotowanych przez firmę New Amsterdam. Ekspozycja wykonana zostanie w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, jak również metody tradycyjne, tj. dioramy, stanowiska warsztatowe, czy też zadania dla zwiedzających wykorzystujące rekwizyty.

  Całość ukazywać będzie nie tylko dzieje związane z matematykami Uniwersytetu Poznańskiego, którzy zdołali złamać szyfr stosowany w maszynie Enigma, lecz poświęcona zostanie również matematyce, informatyce i kryptologii. Centrum Szyfrów Enigma zajmie prawie 1000 metrów kwadratowych.

  Zobacz galerię

  Centrum powstanie w miejscu, gdzie przed II Wojną Światową, w nieistniejącym już budynku intendentury wojskowej, działała filia Biura Szyfrów, a po niej, przez ponad 40 lat, mieścił się Komitet Wojewódzki PZPR, czyli tzw "dom partii". Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki ukończyli matematykę na Uniwersytecie Poznańskim i znaleźli zatrudnienie w mieszczącej się obok uczelni filii Biura Szyfrów Wojska Polskiego.
  1 »

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jedno z nielicznych przedsięwzięć zasługujących na pochwałę

  Noe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  w tym mieście na przestrzeni ostatnich trzech lat.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo