Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity. Powstała książka o arcybiskupie Antonim Baraniaku

Angelika Sarna
Angelika Sarna
Spotkanie poprowadził dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr hab. Rafał Reczek.
Spotkanie poprowadził dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr hab. Rafał Reczek. Waldemar Wylegalski
W środę, 16 listopada miała miejsce promocja książki wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej autorstwa Jarosława Wąsowicza SDB „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego”.

IPN wydał książkę o arcybiskupie Baraniaku

W środę, 16 listopada o godz. 16 w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu odbyła się promocja książki wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej autorstwa Jarosława Wąsowicza SDB „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego”.

W rozmowie podczas promocji obok autora wzięli udział ks. prof. Paweł Wygralak, dziekan Wydziału Teologicznego UAM, a także dr hab. Elżbieta Wojcieszyk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN. Spotkanie poprowadził dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr hab. Rafał Reczek.

Kim był Antoni Baraniak?

Arcybiskup Antoni Baraniak w latach 1957- 1977 był metropolitą poznańskim. Wcześniej pełnił funkcję sekretarza prymasów Polski u Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.
W 1953 roku został aresztowany razem z prymasem Wyszyńskim. Osadzono go w Areszcie Śledczym na Mokotowie, gdzie przez 3 lata poddawano go brutalnemu śledztwu przez członków Urzędu Bezpieczeństwa. Był brutalnie przesłuchiwany, niekiedy po kilkanaście godzin dziennie, zrywano mu paznokcie, przetrzymywano przez wiele dni bez ubrania w lodowatej, pełnej fekaliów celi. Mimo tortur jakim był poddawany nie dał się złamać i nie obciążył obecnego prymasa, na czym zależało komunistycznym służbom. Uzyskanie takich zeznań umożliwiłoby wytoczenie Stefanowi Wyszyńskiemu procesu o zdradę państwa i działalność kontrrewolucyjną. Został zwolniony po trzech latach więzienia i ponownie podjął obowiązki kierownika sekretariatu.

30 maja 1957 został mianowany przez papieża Piusa XII arcybiskupem metropolitą poznańskim. 2 lipca 1957 objął rządy w archidiecezji.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski