Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Secesyjne kamienice na poznańskich Jeżycach odzyskują dawny blask. Trwa ich renowacja. Zobacz zdjęcia!

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Kamienice z początku XX wieku na Jeżycach w Poznaniu są sukcesywnie odnawiane i remontowane.Kolejne zdjęcie --->
Kamienice z początku XX wieku na Jeżycach w Poznaniu są sukcesywnie odnawiane i remontowane.Kolejne zdjęcie --->Robert Woźniak
Kompleks secesyjnych kamienic na Jeżycach jest systematycznie modernizowany. W ostatnich ośmiu latach miasto Poznań przeznaczyło na ich renowację prawie 3 miliony złotych. Ostatnie prace dotyczyły kamienicy przy ul. Roosevelta 2.

Budynki przy ul. F. Roosevelta (3, 4, 5, 6/7, 9/10), ul. Krasińskiego (3, 3a, 4, 4a) oraz ul. Zacisze (4, 4a) to jedne z najcenniejszych kamienic Poznania. Secesyjne obiekty zostały wzniesione w 1905 roku i są wpisane w rejestr zabytków oraz objęte ścisłą ochroną konserwatorską.

Dzięki współpracy Miejskiego Konserwatora Zabytków ze Spółdzielnią Mieszkaniową Jeżyce, sukcesywnie prowadzone są prace konserwatorsko-remontowe przy obiektach kompleksu. Ostatnie działania skupiały się na kamienicy przy ul. Roosevelta nr 2.

- Szczególnie zależało nam na tym obiekcie, ponieważ jest on bardzo mocno wyeksponowany - mówiła Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejski konserwator zabytków, podczas briefingu prasowego 15 marca.

Znacząco zmienił się wygląd elewacji północnej i frontowej. Budynek ten jest starszy i różni się stylem od innych w kompleksie. Jego budowa jest szkieletowa i nie ma on tak bogatej dekoracji.

Od 8 lat miasto Poznań dofinansowuje remonty i łącznie na inwestycję przeznaczyło już prawie 3 miliony złotych. W poszczególnych latach kwoty dofinansowania sięgały lub przekraczały pół miliona złotych, co stanowiło około 50 procent kosztów potrzebnych do wykonania poszczególnych działań remontowych.

- Renowacje tak cennych obiektów są bardzo kosztowne nie tylko ze względu na skalę budynków, ale także na zakres prac, które trzeba wykonać - przyznał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Jak zaznaczyła Joanna Bielawska-Pałczyńska, prace rozpoczęły się w 2013 roku od skromnych działań dotyczących odnawiania cennych detali architektonicznych, unikatowych sztukaterii czy wystroju klatek schodowych i witraży. W 2017 roku natomiast kwoty dotacji wzrosły, co pozwoliło na podejmowanie większych prac remontowych elewacji budynków czy naprawę dachów.

- Dbałość o dziedzictwo poznańskie to oczywiście pamięć o ludziach, ważnych wydarzeniach w dziejach naszego miasta, ale także zabytki - powiedział zastępca prezydenta miasta, Mariusz Wiśniewski - to architektoniczne perły Poznania, zależy nam na tym, by odzyskały dawny blask.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Plac Wolności, jeszcze bez Fontanny Wolności, wybudowanej w 2012 roku. 52-metrowa futurystyczna Wieża Górnośląska z 1911 roku. Hotel Polonia wybudowany w zaledwie 13 miesięcy. Od tamtych czasów w Poznaniu wiele się zmieniło. Jak wtedy wyglądała stolica Wielkopolski? Możemy się o tym przekonać dzięki wyjątkowemu archiwum fotograficznemu wybitnego polskiego fotografa przedwojennego, Henryka Poddębskiego.Tak pięknie wyglądał Poznań. Zobacz niezwykłe, archiwalne zdjęcia miasta --->Na zdjęciu: Wejście na P.W.K. Zdjęcie z 1929 roku.Zobacz też: Poznań i Wielkopolska na starych pocztówkach. Rozpoznajesz te miejsca? Zobacz wyjątkowe archiwum!

Tak pięknie wyglądał kiedyś Poznań! Od tego czasu wiele się ...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski