Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy i dzieci do 6. roku życia wykluczeni z teleporad? Lekarze rodzinni: "Pomysły ministerstwa są oderwane od rzeczywistości"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W praktyce chodzi o to, by nie nadużywać możliwości kontaktu telefonicznego z lekarzem, a także, by pacjenci z grup, które w ramach rozporządzenia zostaną wykluczone z teleporad, mogli być diagnozowani na czas.
W praktyce chodzi o to, by nie nadużywać możliwości kontaktu telefonicznego z lekarzem, a także, by pacjenci z grup, które w ramach rozporządzenia zostaną wykluczone z teleporad, mogli być diagnozowani na czas. pixabay.com
Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia zakłada zmiany w rozporządzeniu dotyczącym udzielania teleporad przez lekarzy rodzinnych. Zgodnie z nim z tej możliwości mieliby zostać wykluczeni seniorzy powyżej 65. roku życia i dzieci do 6 lat. Oznacza to, że w przypadku niepokojących objawów czy problemów zdrowotnych musieliby osobiście pojawić się w przychodni. Pomysł ten nie podoba się samym lekarzom rodzinnym. Ich zdaniem pokazuje to nie tylko niekonsekwencje działań resortu zdrowia, ale także różnice w traktowaniu samych pacjentów, jak i lekarzy - ponieważ w przypadku lekarzy specjalistów, kwestie związane z teleporadami pozostają bez zmian.

Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego udzielania teleporad w przychodniach lekarzy rodzinnych miałaby obowiązywać od 1 marca.

Ministerstwo Zdrowia swój pomysł uzasadnia stwierdzeniem, że takie rozwiązanie ma na celu "wyeliminowanie możliwości realizacji teleporady w odniesieniu do najbardziej wrażliwych grup pacjentów, prezentujących zintensyfikowane oraz zróżnicowane potrzeby zdrowotne".

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

W praktyce chodzi o to, by nie nadużywać możliwości kontaktu telefonicznego z lekarzem, a także, by pacjenci z grup, które w ramach rozporządzenia zostaną wykluczone z teleporad, mogli być diagnozowani na czas.

Z tymi zmianami nie zgadzają się z tym jednak sami lekarze rodzinni, którzy zwracają uwagę, że zmiany nie dotyczą lekarzy specjalistów, co oznacza, że w poradniach specjalistycznych czy punktach nocnej pomocy teleporada dostępna jest nadal dla wszystkich.

- Pacjent nie jest traktowany równo. Dlaczego osoba w tym samym wieku może mieć teleporadę w poradni specjalistycznej czy ambulatoryjnej, ale u lekarza rodzinnego już nie? Jest to dla nas bardzo dziwne, bo przecież to ministerstwo namawiało nas i prosiło o to, żebyśmy wprowadzili te teleporady

- zwraca uwagę Violetta Fiedler-Łopusiewicz, prezes zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia. I dodaje: - One zdały egzamin i bardzo się sprawdziły w czasie pandemii. Ale dla mnie jest ciekawe to, na jakiej podstawie ministerstwo zdrowia podzieliło porady na trzy grupy, czyli z jednej strony dzieci do lat 6 i seniorzy powyżej 65. roku życia bez teleporad, a z drugiej teleporady dla... reszty społeczeństwa.

Od 10 marca na szczepienie przeciwko koronawirusowi mogą rejestrować się osoby urodzone po 1961 r. z chorobami, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. W ostatniej chwili do listy dopisano dwie kolejne grupy chorych. Zobacz, którzy chorzy wcześniej otrzymają szczepionkę ---->Szczepienie tych grup rozpocznie się 15 marca.

Te choroby umożliwiają szybsze otrzymanie szczepionki na COV...

Przedstawiciele organizacji zrzeszających lekarzy nie ukrywają, że ich zdaniem decyzje resortu zdrowia są nieprzemyślane.

- Mam wrażenie, że działania urzędników ministerialnych są kompletnie oderwane od rzeczywistości. Tak, jakby ktoś, kto nie miał zielonego pojęcia, jak tak naprawdę wygląda praca lekarza - mówi Violetta Fiedler-Łopusiewicz. - O tym, czy pacjent powinien pojawić się osobiście w poradni powinien decydować lekarz. Przecież nikt nie może mówić mi, jak ja mam leczyć swoich pacjentów - dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się także Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są profesjonalistami medycznymi, którzy znają swoje środowisko, od lat leczą swoich pacjentów i forma porady zależy nie od zapisu administracyjnego, ale od potrzeb zdrowotnych zgłaszanych przez pacjenta i jego stanu zdrowia

- zwraca uwagę Bożena Janicka.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia już niejednokrotnie apelowało do ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego o odrzucenie projektu.

- Biorąc powyższe pod uwagę, ponownie wnioskujemy o odrzucenie tego projektu w całości, gdyż i tak jeżeli zostanie uchwalony, pozostanie martwym zapisem, bo zdrowie i bezpieczeństwo naszych pacjentów jest celem nadrzędnym i na straży tego bezpieczeństwa będziemy stać nawet wbrew prawu - komentuje Bożena Janicka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski