Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja historyczna - kaliski sierpień 1914. ZDJĘCIA

Elżbieta Bielewicz
„Przyodziany klęski chmurą i ognia purpurą – kaliski sierpień 1914 roku” - sesja historyczna pod takim tytułem odbyła się 14 listopada w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza. Przedsięwzięcie to wpisuje się w projekt „Kalisz-Feniks 1914-2014” związany z obchodami setnej rocznicy zburzenia miasta.

W programie znalazły się prelekcje:: ,,Geneza i przebieg Wielkiej Wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem frontu wschodniego” – dr inż. Mieczysław A. Woźniak; ,,Na pograniczu imperiów. Ostrów Wlkp. przed wybuchem Wielkiej Wojny Światowej” – mgr Witold Banach; ,,Zniszczenie Kalisza w sierpniu 1914 roku. Próba reinterpretacji wydarzeń” – mgr Maciej Drewicz; ,,Materiały ikonograficzne dokumentujące zniszczenie miasta w 1914 r.oraz jego odbudowę w zbiorach kaliskiego muzeum” – mgr Anna Roth, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej; Źródła archiwalne do dziejów Kalisza z lat Wielkiej Wojny światowej w zbiorach Archiwum Państwowego w Kaliszu – mgr Edyta Pietrzak; Publikacje zwarte i informacje prasowe na temat katastrofy kaliskiej – dr Bogumiła Celer, Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu; Miasto ponad ogień i czas. Echa katastrofy kaliskiej w literaturze, grafice i filmie – mgr Arkadiusz Błaszczyk, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu; Konkurs na odbudowę Kalisza, ogłoszony w 1915 roku przez warszawskie Koło Architektów – dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu. Rolę moderatora pełnił mgr Jerzy A. Splitt, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Podczas sesji rozstrzygnięto także konkursu na gazetę historyczną „Jednodniówka Kaliska – Feniks 1914” zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Zdobywcą pierwszej nagrody został Sławomir Józefiak za projekt „Feniks 1914 Kaliski”. Zwycięska jedniodniówka została powielona w 200 egzemplarzach i rozdana uczestnikom sesji. Drugą nagrodę za propozycję „Feniks” odebrały: Klaudia Suchecka i Marta Lorenc, uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Kaliszu, przygotowane przez Jarosława Woźniaka. Trzecią nagrodę otrzymała Centralna Biblioteka Więziennictwa w Kaliszu, za „Krwawe Dni Kalisza” . Natomiast wyróżnienia przyznane zostały: Kasprowi Wroczyńskiemu, uczniowi Szkoły Podstawowej nr 14 im. Władysława Broniewskiego w Kaliszu, za „Feniks 1914”, oraz Olafowi Bąkowi, który opracował „Dzieye Kaliskie”.

Prace, jakie wpłynęły na konkurs, przygotowało dwudziestu jeden uczestników. Dziesięć propozycji jednodniówek opracowali zarówno uczniowie, jak i osoby dorosłe, indywidualnie i zespołowo, mieszkańcy Kalisza i najbliższej okolicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski