Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon alergii w pełni: Ciepła zima, sucha wiosna oraz zamknięcie w domach. Alergicy z większymi kłopotami zdrowotnymi niż rok temu

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne pixabay
Wiosna 2020 roku dla alergików jest szczególnie trudna. Większość osób jest zamknięta w domach, gdzie są narażeni na kurz i roztocza, a w tym czasie na zewnątrz zaczyna kwitnąć brzoza, topola i inne drzewa oraz rośliny. Intensyfikacja ich pylenia przez suche powietrze i bezdeszczową pogodę powoduje nasilenie się objawów u osób uczulonych i występowanie ich u osób, które do tej pory nie skarżyły się na objawy alergii. Jak sobie radzić z alergią podczas samoizolacji? Podpowiadamy.

Długi czas przebywania w domu alergikom z jednej strony służy, z innej może szkodzić. - Jeżeli chodzi o pyłki, to w warunkach samoizolacji, oczywiście unika-my ekspozycji. Chociaż pogoda i nasilający się wiatr sprzyja rozprzestrzenianiu się pyłków, w kwietniu szczególnie brzozy, przez wszystkie otwarte okna - mówi alergolog, dr Kazimierz Janicki.

Najczęściej uczulają nas pyłki drzew - głównie brzozy pylącej w kwietniu i traw, które pylą w maju i czerwcu.

- Przede wszystkim należy unikać kontaktu z alergenem. Jeżeli mamy pyłkowicę, czyli uczulenie na trawy, drzewa i chwasty, to w okresie pylenia częściej przepłuczmy twarz pod bieżącą wodą, myjmy ręce, aby nie zatrzeć spojówek. Alegricy ze stażem muszą pamiętać o lekach zleconych przez lekarza alergologa, a ponadto, a raczej przede wszystkim, o odczulaniu się - tłumaczy alergolog.

Zobacz też:Przeziębienie wiosną może okazać się alergią. Sprawdź, co pyli w kwietniu

Objawy alergii a koronawirus

W obecnych warunkach boimy się nie tylko zachorować, ale nawet kichnąć. Szczególnie alergicy muszą zwracać uwagę na przebieg objawów choroby. Po pierwsze, ważny jest czas ich występowania. Jeżeli objawy pojawiają się sezonowo, zwykle o tej samej porze roku i po jakimś czasie przestają dokuczać, zapewne mamy do czynienia z alergią sezonową. - Jeżeli mamy nawracające objawy w postaci swędzenia i łzawienia oczu, kichania, wycieków z nosa wodnistego kataru, uczucie drapania w gardle zawsze powtarzające się w tym samym okresie roku możemy myśleć o sezonowym alergicznym nieżycie górnych dróg oddechowych spowodowanym okresowym pyleniem drzew, traw bądź chwastów - mówi Kazimierz Janicki.
Dodatkowo przy alergii rzadko boli gardło i prawie nigdy nie występuję gorączka.

Zobacz też:

Kalendarz alergika różni się w zależności od regionu. Wielkopolska znajduje się w drugiej najcieplejszej strefie kraju. W kalendarzu pyleń sprawdzisz jakie stężenie alergenów występuje w różnych miesiącach roku. Czego jeszcze dowiesz się z kalendarza alergika 2019?

Kalendarz alergika 2020: kwiecień, maj i czerwiec. Zobacz, c...

Alergik zamknięty w domu

Jakość powietrza wewnątrz budynków pozostawia wiele do życzenia. Zawilgocone ściany, nieodpowiednia wentylacja i przestarzały system grzewczy bezpośrednio przekładają się na jakość powietrza w naszym domu.

Obecnie, gdy większość Polaków przebywa na samoizolacji związanej z epidemią koronawirusa, alergicy muszą szczególnie zadbać o jakość powietrza w domu.

- Alergie węwnątrzdomowe całoroczne na kurz i roztocza mogą się teraz nasilać. Niektórzy jeszcze włączają ogrzewanie, mało wietrzą pomieszczenia i do tego mają dywany, po których teraz o wiele częściej chodzą domownicy, szczególnie ci młodsi, podnosząc kurz - tłumaczy alergolog.

Do reakcji alergicznych przyczynić się też mogą zwierzęta domowe. - Sierść kota to najsilniej uczulający alergen w przyrodzie i nawet przebywanie w towarzystwie osoby posiadającej kota może u uczulonego dziecka wywołać objawy: katar lub kaszel - mówi alergolog.
Mając zwierzaka swoim do-mu, podczas kwarantanny lub samoizolacji najlepiej częściej odkurzać, wietrzyć i dbać o sierść kota czy psa.

Konsultacja z lekarzem - online

Lekarze cały czas są dostępni. - Obecnie, w większości przypadków alergolodzy konsultują swoich pacjentów telefonicznie lub przez internet. Ale zawsze można umówić się na e-wizytę i podczas której lekarz może wypisać e-receptę - mówi Kazimierz Janicki. - W szczególnie trudnych sytuacjach i przy nagle zaostrzającą się dusznością czy innymi objawami pacjenci są przyjmowani normalnie.

Zobacz też:

W Polsce obowiązuje lista szczepień, które zgodnie z prawem musi przyjąć każde dziecko. Są one darmowe, a to, kiedy i czy zaszczepiliśmy dziecko weryfikują przychodnie. Na jakie choroby trzeba się szczepić i jakie są ich objawy? Zobacz w galerii listę darmowych i obowiązkowych szczepień --------->

Obowiązkowe szczepienia: Zobacz groźne choroby, na które mus...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski