MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siostra Tymoteusza Gil z Domu Chłopaków w Broniszewicach wystąpiła u boku Jana Błachowicza i Czesława Mozila. Mówią szczerze o Polsce

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Film dokumentalny "Polskość". Siedem portretów współczesnego patriotyzmu. W filmie wystąpili m.in. siostra Tymoteusza Gil z Domu Chłopaków w Broniszewicach, Jan Błachowicz czy Czesław Mozil
Film dokumentalny "Polskość". Siedem portretów współczesnego patriotyzmu. W filmie wystąpili m.in. siostra Tymoteusza Gil z Domu Chłopaków w Broniszewicach, Jan Błachowicz czy Czesław Mozil mat. prasowe
Siostra Tymoteusza Gil z Domu Chłopaków w Broniszewicach wystąpiła obok Jana Błachowicza czy Czesława Mozila w filmie dokumentalnym "Polskość", który rzuca nowe światło na tożsamość narodową Polaków. Prezentuje on siedem unikalnych historii o współczesnym wymiarze patriotyzm. Każdy z bohaterów dzieli się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat polskości.

To pierwszy taki film w Polsce i o Polsce

"Polskość" we współczesnym świecie wzbudza wiele emocji, dlatego autorzy filmu dokumentalnego o tym samym tytule postanowili zmierzyć się z najbardziej nurtującymi Polaków pytaniami: Jaka Polska jest dziś i jaka czeka ją przyszłość? Czym jest współczesny patriotyzm i jak się przejawia?

"Polskość" to film, który rzuca nowe światło na te kwestie. Wykorzystując wyniki badań Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii PAN, produkcja zaprasza widzów do zgłębienia różnorodnych perspektyw na polskość, prezentując siedem unikalnych historii osób żyjących w Polsce.

Dokument, który swoją premierę miał 23 maja na kanale YouTube wyróżnia się innowacyjnym podejściem do tematu narodowej tożsamości. Pokazuje, jak różnorodni są Polacy, i jak różne mogą być ich doświadczenia związane z przynależnością do narodu.

Bohaterami filmu są m.in. siostra Tymoteusza Gil z Domu Chłopaków w Broniszewicach, Jan Błachowicz, czy Czesław Mozil, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat polskości.

- Nasza S. Tymka wystąpiła w poruszającym filmie, jako jedna z siedmiu "odsłon" o Polsce. Można ten film obejrzeć na YT. Oczywiście jest też Jarek i Broniszewice... Jesteśmy zaskoczeni, że w zamyśle Twórców do zdefiniowania polskości pojawiły się Bronki i Dom Chłopaków. Ciekawe... Pięknie polskość zdefiniowali Bohaterki i Bohaterowie filmu. Gratulujemy - podkreślają siostry Dominikanki z Domu Chłopaków w Broniszewicach.

Siostra Tymoteusza z Domu Chłopaków w Broniszewicach o udziale w filmie

Siostra Tymoteusza w rozmowie z portalem pleszew.naszemiasto.pl podkreśla, że zawdzięcza swój udział w filmie przez znajomą dziennikarkę, która nakręciła reportaż dla niemieckiej telewizji pt. "Zakonnica i jej syn" opowiadający o Jarku i relacji z siostrą Tymką.

- Rok temu zadzwoniła do mnie z zapytaniem, czy wzięłabym udział w filmie dokumentalnym tworzonym przez Polską Akademię Nauk, który mówi o polskości. Zgodziłam się, choć do końca nie przemyślałam tego, że wiąże się to z dojazdami czy ze zdjęciami - podkreśla siostra Tymoteusza i dodaje, że jako zakonnice z Broniszewic udzielają wiele wywiadów, które mają związek głównie z Domem Chłopaków, niepełnosprawnością czy dziećmi. - Wówczas pomyślałam, że warto wziąć udział w czymś trochę innym. Wyjść szerzej poza Broniszewice. Była to dla mnie olbrzymia przygoda - mówi bohaterka filmu "Polskość" w rozmowie z portalem pleszew.naszemiasto.pl

Dominikanka tłumaczy, że cały czas mówimy o polskości i patriotyzmie, ale nikt do końca nie zatrzymuje się nad polskością.

- Udział w tym filmie był dla mnie zatrzymaniem się na chwilę nad tym, że jestem Polką, co ja daję Polsce i czy rzeczywiście coś w Polsce zależy ode mnie, czyli od każdego z nas - mówi i dodaje - Warto spojrzeć na to mniej globalnie i skończyć z tłumaczeniem, że to wszystko zależy od rządzących. Liczy się, to co my możemy dać Polsce i drugiemu człowiekowi - zaznacza.

W trakcie kręcenia filmu pojawiały się bardzo przejmujące pytania dotyczące człowieczeństwa, wyobrażeń o Polsce i swoim miejscu w Polsce. Przejmujące były również odpowiedzi bohaterów, które wzruszały widzów.

- Film ma bardzo prosty przekaz. Niczego nie trzeba się domyślać. Wszyscy występują tam z pełną szczerością. Każdy z nas mówi o życiu w Polsce i o byciu Polakiem bez żadnego przygotowania. Nie znaliśmy wcześniej pytań. Dlatego ten film jest wyjątkowy. Jest pełen szczerości i prawdy - mówi siostra Tymoteusza Gil z Domu Chłopaków w Broniszewicach i nie kryje radości i dumy, że stała się częścią filmu "Polskość".

Naukowcy i dziennikarze na premierze mówili, że taki film był bardzo potrzebny, aby w prosty sposób pokazać polską rzeczywistość. Okazuje się, że w planach jest, aby film trafił do wszystkich polskich szkół.

- Na premierze była ze mną grupa przyjaciół i cały czas czułam z nimi więź i wsparcie i bardzo im za to dziękuję, choć towarzyszył mi olbrzymi stres, bo widziałam go po raz pierwszy, tak jak pozostali. Nie wiedziałam, co mnie będzie czekać - mówi z uśmiechem.

- Mam nadzieję, że film "Polskość" stanie się początkiem ogólnopolskiej dyskusji na różne i trudne tematy w sposób prosty, klarowny i przejrzysty, bez koloryzowania w których biorą udział konkretne osoby, bez kontrowersji i porównań. Taki właśnie powinien być sposób przykazywania rzeczywistości. Najwięcej dla Polski możemy zrobić my, jako Polacy. Dlatego warto mówić szczerze i nie wstydzić się swoich przeżyć - zachęca s. Tymoteusza.

Kim są bohaterowie filmu "Polskość"?

Do filmu dokumentalnego zaproszono siedem niezwykłych osób, które na swój sposób przedstawiają czym dla nich jest tytułowa "polskość" i jak w dynamicznie zmieniającym się świecie kształtuje się narodowa tożsamość.

- W historiach tych nie znajdziecie idyllicznej wizji polskości.  Ich celem jest zaprezentowanie tego, jaka Polska jest dziś naprawdę i na jak wiele sposobów możemy do niej podchodzić - podkreślają autorzy filmu dokumentalnego.

Kto wystąpił w filmie "Polskość"

  • Czesław Mozil - duńsko-polski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, akordeonista i aktor dubbingowy, który w wieku 28 lat związał swoją prywatną i zawodową drogę z życiem w Polsce.

  • s. Tymoteusza Gil - dominikanka, współautorka projektu społecznego Dom Chłopaków w Broniszewicach, placówki zapewniającej rodzinne ciepło dzieciom, które nie miały okazji zaznać go we własnych domach.

  • dr Agata Kołodziejczyk - neurobiolożka i astrobiolożka, założycielka sieci laboratoriów do symulacji analogowych misji kosmicznych, która została wyróżniona m.in. przez magazyn Forbes i nominowana do nagrody ONZ.

  • Jan Błachowicz - zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi półciężkiej, zdobywca tytułu mistrza świata UFC. 

  • Marek Janowski - pracownik wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego w Przemyślu, fascynat historii lokalnej, zaangażowany w pomoc osobom uchodźczym z Ukrainy.

  • Nina Mikołajewicz - najstarsza rodzima mieszkanka podlaskich Milejczyc, żywo zaangażowana w życie swojej małej ojczyzny

  • Ula Zawadzka i Angelika Wińska - siostry prowadzące regionalną restaurację – Kuchnia Dobromil. Po latach życia i studiowania w dużych miastach zdecydowały się wrócić na rodzime Podlasie.

Zobacz film dokumentalny "POLskość" na kanale YouTube:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski