Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skoda Bike Challenge: Policja i organizator nie mają zastrzeżeń, ale mieszkańcy już tak. Za rok będą zmiany?

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Wyścig Skoda Bike Challenge odbył się w niedzielę, 23 września. Wzięło w nim udział ponad pięć tysięcy osób.
Wyścig Skoda Bike Challenge odbył się w niedzielę, 23 września. Wzięło w nim udział ponad pięć tysięcy osób. Grzegorz Dembiński
Odcięte od wyjazdu osiedla i problemy z przekroczeniem trasy - takie są główne zastrzeżenia mieszkańców do organizatorów niedzielnego wyścigu Skoda Bike Challenge. Ci zapewniają, że jest im przykro, ale trasę poprowadzili tak, jak mogli najlepiej. Na przyszły rok planują jednak zmiany.

Zamiast na wschód od Poznania, tym razem rowerzyści pojechali na zachód. Na czterech dystansach wystartowało w niedzielę ponad pięć tysięcy cyklistów, a najdłuższa trasa liczyła 120 kilometrów. Jednocześnie tegoroczny Skoda Bike Challenge był „próbą generalną”, przed szosowymi Mistrzostwami Świata amatorów organizowanymi przez UCI.

Czytaj też: Skoda Bike Challange 2018: Problemy z dojazdem strażaka. Mieszkańcy zgłaszają, że są odcięci od świata

W opinii organizatorów i obserwatorów z Międzynarodowej Unii Kolarskiej - wyścig był sukcesem i przebiegł bez zastrzeżeń. W opinii niektórych mieszkańców - było wręcz przeciwnie.

Strażacy mieli problem

Właściwie przez całą niedzielę do redakcji „Głosu Wielkopolskiego” docierały głosy mieszkańców niezadowolonych z poprowadzenia trasy. Powtarzało się właściwie kilka lokalizacji - Osiedle Poetów i Bajkowe w Poznaniu oraz Lusowo w gminie Tarnowo Podgórne. Z osiedli nie było możliwości wyjazdu. W Lusowie problem był jeszcze poważniejszy, bo strażacy OSP nie mogli dojechać do remizy i wyruszyć do akcji. Ostatecznie jeden z nich nie dotarł, a pozostali wyjechali z 10-minutowym opóźnieniem.

- Rozmawiałem już z dowódcą OSP Lusowo. Największym problemem było to, że strażacy, którzy mieli się czym wylegitymować - mieli problemy z przekroczeniem trasy. Co więcej - podobno mieli też kłopoty z przejechaniem trasy wozem strażackim na sygnale. Wydaje się, że zabrakło tu dobrego przeszkolenia osób zabezpieczających i „elastyczności” w zarządzaniu trasą - tłumaczy Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.
Zaznacza, że imprezy takie jak Skoda Bike Challenge są wartościowe, ale też trzeba będzie wziąć pod uwagę głosy mieszkańców i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Czajka dodaje, że gdy gmina akceptowała przebieg trasy, ulice miały być całkowicie zamknięte tylko przy przejeździe głównego peletonu. - Ostatecznie niektóre z nich zamknięto na siedem godzin - podsumowuje wójt.

Trasa przebiegała także przez gminę Dopiewo. Adrian Napierała, jej wójt mówi nam, że trasa została zatwierdzona po korektach. Sygnały niezadowolonych mieszkańców zauważał w mediach społecznościowych, ale jak tłumaczy, trudno opierać się tylko na nich. Na razie do gminy nie wpłynęły żadne oficjalne skargi.

Koniec z dublowaniem ulic?

- Policja opiniuje trasę tylko pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa uczestników. Sprawdzamy czy zabezpieczenia są wystarczające. W tym wypadku nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń - wyjaśnia mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielopolskiej policji.

Do sprawy odnosi się także organizator, Mateusz Klawiter: - Trudno jest dogodzić wszystkim, przy imprezie o takiej skali, zawsze ktoś zgłasza zastrzeżenia. Zrobiliśmy co mogliśmy, by trasa powodowała jak najmniej utrudnień.
Klawiter przyznaje, że największe problemy występowały na osiedlach w Lusowie i Poznaniu (Poetów i Bajkowe). Przypomina, że mieszkańcy byli informowani o utrudnieniach z wyprzedzeniem i za pośrednictwem różnych kanałów informacji, a tabliczki na planowanej trasie wisiały od dziesięciu dni.

- Jest nam przykro, że dochodziło do takich sytuacji, ale jako organizatorzy musimy przykładać największą wagę do bezpieczeństwa uczestników - zauważa Klawiter. Według jego obserwacji ruch na śluzach odbywał się płynnie, zadowoleni z organizacji byli też obserwatorzy UCI.

- Do sytuacji ze strażakami z Lusowa trudno mi się odnieść, nie zdążyłem jej jeszcze zbadać. Trudno mi ją sobie nawet wyobrazić. Jeśli tylko strażacy mogli się wylegitymować - powinni zostać przepuszczeni. Jeśli tak się nie stało, to jest to błąd organizatora i służb zabezpieczających - komentuje Klawiter.

Zapowiada, że już za kilka dni rozpoczną się prace nad przygotowaniem przyszłorocznej edycji wyścigu i szosowych MŚ. Tym razem trasa ma być poprowadzona tak, żeby nie dublować ulic. Peleton będzie jechał daną drogą w jedną stronę i wracał inną trasą. W ten sposób utrudnienia będą krótsze, a trasa zostanie otwarta po przejeździe ostatniego kolarza.

Tysiące miłośników jednośladów pojawiły się w niedzielę na ulicach Poznania na kolejnej edycji Skoda Bike Challenge. Rowerzyści rywalizowali na kilku dystansach.Zobaczcie, jak ich zmagania wyglądały w naszym obiektywie.Kolejne zdjęcie --->

Skoda Bike Challenge 2018: Tysiące rowerzystów na ulicach Poznania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski