Skwer im. Jana Suwarta w Poznaniu uroczyście otwarty

  Skwer im. Jana Suwarta w Poznaniu uroczyście otwarty

  MW

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Skwer im. Jana Suwarta w Poznaniu uroczyście otwarty
  1/19
  przejdź do galerii

  Skwer im. Jana Suwarta w Poznaniu uroczyście otwarty ©Waldemar Wylegalski

  Poznań wzbogacił się o kolejny skwer. We wtorek pomiędzy ulicami Groba, Za Groblą i Ewangelicką otwarty został skwer im. Jana Suwarta. To element obchodów upamiętniających rocznicę Poznańskiego Czerwca'56.
  Jan Suwart był jednym z bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Kiedy wybuchł społeczny bunt miał 22 lata i był kierowcą Bazy Terenowego Przemysłu Materiałów Budowlanych. Do protestu przyłączył się 28 czerwca rano. Zajął jeden z samochodów w dyspozytorni UM i a później woził nim broń z opanowanego przez demonstrantów więzienia przy ul. Młyńskiej na teren walk w obrębie ulicy Kochanowskiego.

  Suwart stanął przed sądem za swoje działania. We wrześniu 1956 roku rozpoczął się tzw. "proces dziewięciu", który zyskał duży rozgłos.

  W ostatnich latach Jan Suwart został nagrodzony za to co zrobił w czasie Czerwca'56. W 2010 roku pośmiertnie odznaczył go Lech Kaczyński, ówczesny Prezydent RP. Suwart otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

  We wtorek Suwarta uhonorowali poznaniacy i władze miasta. Jego imieniem nazwano skwer znajdujący się w obrębie ulic Grobla, Za Groblą i Ewangelickiej. Był to jeden z elementów obchodów 61. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku. W uroczystości wzięli udział m. in. syn patrona, Aleksandra Banasiak, kombatantka Czerwca'56 oraz przedstawiciele władz Poznania.


  Źródło: gloswielkopolski.pl  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najczęściej czytane

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej