Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Poznaniu: Jak się dziś (15 listopada) oddycha w mieście? Nie jest źle, ale przekroczenia są

MRT
Jak pokazują symulacje ze strony Atmosfera dla Poznania i informacje z przydomowych czujników, stan powietrza znów nas nie rozpieszcza. Przekroczenia szkodliwych dla zdrowia pyłów PM 10 są, ale nieznaczne. Jak się chronić przed smogiem? Warto w dni smogowe założyć maseczkę.
Jak pokazują symulacje ze strony Atmosfera dla Poznania i informacje z przydomowych czujników, stan powietrza znów nas nie rozpieszcza. Przekroczenia szkodliwych dla zdrowia pyłów PM 10 są, ale nieznaczne. Jak się chronić przed smogiem? Warto w dni smogowe założyć maseczkę. Małgorzata Genca
Jak pokazują symulacje ze strony Atmosfera dla Poznania i informacje z przydomowych czujników, w czwartek, 15 listopada, stan powietrza znów nas nie rozpieszcza. Przekroczenia szkodliwych dla zdrowia pyłów PM10 są, ale nieznaczne. Jak się chronić przed smogiem?

Pył zawieszony PM10 może powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Może też zaostrzać objawy alergiczne takie jak katar sienny i zapalenie spojówek, a także prowadzić do różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych. Jest niebezpieczny zwłaszcza dla astmatyków, osób starszych i dzieci.

Czytaj też: Czujniki jakości powietrza na 160 szkołach w metropolii. Uczniowie będą wiedzieli, czym oddychają

Jako wartość dopuszczalna w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześcienny w ciągu doby. Symulacje na stronie Atmosfera dla Poznania wskazują, że przekroczeń nie powinno być w czwartek, ale co innego pokazują przydomowe czujniki. Mieszkańcy zauważają, że najgorzej oddycha się w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim. W niektórych dzielnicach miasta wartość godzinowa dla pyłu PM10 wynosi nawet 100 mikrogramów na metr sześcienny. Warto jednak podkreślić, że czujniki montowane na domach lub miejscach publicznych, które nie są referowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, mogą dane zawyżać i wprowadzać w błąd.

Przypomnijmy, że wartość dobowa dla pyłu PM10 może być przekroczona 35 razy w ciągu całego roku. Jak wynika z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na jednej z czterech stacji pomiarowych w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego ta wartość została już przekroczona 40 razy od stycznia 2018 roku. A jeszcze miesiąc został do zakończenia roku i jest to sezon grzewczy.

Sprawdź też: Za kopcenie możesz otrzymać nawet 5 tys. zł kary

Zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową dla Poznania, Kalisza i reszty Wielkopolski zaleca także, by unikać palenia w piecach paliwami stałymi w przypadku posiadania alternatywnego źródła ogrzewania i korzystać z komunikacji miejskiej.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, które zostały wprowadzone przez radę miasta w Poznaniu w zeszłym roku, gdy średnie dobowe stężenie pyłem PM10 wyniesie 200 µg/m3, kolejnego dnia komunikacja miejska będzie wozić pasażerów za darmo.

Zobacz też:

Mapa Monitoringu Jakości Powietrza - http://powietrze.poznan.wios.gov.pl/

Smog w Poznaniu: Czy jakość powietrza można sprawdzić samemu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski