MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Poznaniu: W środę dalej obowiązuje zakaz palenia w kominkach. Sprawdź kogo dotyczy i kiedy może się zakończyć [27.11.2019]

AM
Prognozowane stężenie pyłu zawieszonego PM10 dla Poznania na środę, 27 listopada wynosi 85 μg/m3
Prognozowane stężenie pyłu zawieszonego PM10 dla Poznania na środę, 27 listopada wynosi 85 μg/m3 Piotr Krzyżanowski
W związku z przekroczeniem normy dobowej dla pyłu zawieszonego PM10 w poniedziałek, 25 listopada i utrzymaniu się tego stanu we wtorek, 26 listopada zakaz ogrzewania domów kominkami i piecami został podtrzymany i obowiązuje w środę, 27 listopada do końca dnia. Zakaz dotyczy domów, w których znajduje się inny, bardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu.

Ograniczenia w sposobie ogrzewania wprowadzono we wtorek, 26 listopada z uwagi na przekroczenie wartości 50 µg/m3 stężeń pyłów drobnych PM10 (do którego doszło w poniedziałek, 25 listopada) oraz prognozowanie utrzymania się tego przekroczenia.

Sprawdź też:

W wyniku utrzymania się przekroczonego stężenia pyłów drobnych PM10 w środę, 27 listopada nadal obowiązują przepisy tzw. „uchwały antysmogowej”.

Czytaj też: Smog w Poznaniu: Dron będzie sprawdzał, kto czym pali w mieście. W jakich rejonach Poznania się pojawi?

Na czym polega „uchwały antysmogowa”?

Uchwała antysmogowa zabrania spalania paliw stałych w gospodarstwach posiadających inne, bardziej ekologiczne źródło ogrzewania. w dniach następujących po dniu, w którym przekroczony został bezpieczny poziom stężenia pyłów PM10. Ograniczenie dotyczy kominków opalanych drewnem, piecy kaflowych lub typu "koza" oraz kotłów węglowych nie spełniających wymagań Ekoprojektu.

Kary za nieprzestrzeganie zakazu

Osoby, które widzą, że zakaz w ich najbliższej okolicy nie jest przestrzegany, powinny poinformować o tym Straż Miejską - numer telefonu 986. Za niestosowanie się do zapisów grożą kary w wysokości od 20 do 500 złotych.

Czytaj też: Maski antysmogowe - czy naprawdę chronią przed wdychaniem zanieczyszczeń? UOKiK zrobił kontrole sprzedawanych produktów

Informacje na temat poziomu stężenia pyłów w Poznaniu można znaleźć na stronie Atmosfera dla Poznania LINK.

Zobacz też:

W dniach smogowych specjaliści zalecają, by pozostać w domach i ograniczyć aktywności na zewnątrz. O czystym powietrzu możemy pomarzyć. Kiedy stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują znaczne przekroczenia niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10 najbardziej zagrożeni są astmatycy, osoby starsze, przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Czy przed zanieczyszczeniem można się uchronić?Zobacz sposoby na smog --->

Smog: Jak się można uchronić przed szkodliwym smogiem? Masec...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski