Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sołtysi mogą ubiegać się o specjalny dodatek do emerytury. Sprawdzamy, komu przysługuje i jak złożyć wniosek

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Kwota dodatku będzie waloryzowana rokrocznie (od dnia 1 marca danego roku) o standardowy wskaźnik waloryzacji wynikający z przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Kwota dodatku będzie waloryzowana rokrocznie (od dnia 1 marca danego roku) o standardowy wskaźnik waloryzacji wynikający z przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. pixabay.com
Czy wszyscy sołtysi w Wielkopolsce mają prawo do dodatku do emerytury? Jakie warunki trzeba spełnić? Kiedy i gdzie złożyć wniosek? Czy konieczne jest zachowanie ciągłości kadencji?

Ustawa o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa podpisana 5 czerwca przez prezydenta RP, a uchwalona 26 maja 2023 r., wprowadza dodatek emerytalny dla sołtysów w kwocie 300 złotych miesięcznie. Co więcej, kwota ta będzie waloryzowana rokrocznie (od dnia 1 marca danego roku) o standardowy wskaźnik waloryzacji wynikający z przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać już od 1 lipca.

Komu przysługuje świadczenie dla sołtysów?

Aby otrzymać to świadczenie należy spełnić łącznie następujące warunki:

  1. pełnić funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40 i 572) przez okres co najmniej dwóch kadencji nie mniej niż przez 8 lat;
  2. osiągnąć wiek: w przypadku kobiet – 60 lat, w przypadku mężczyzn – 65 lat.

Co ważne, w myśl przepisów przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji.

- Do okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, wlicza się również okres pełnienia funkcji sołtysa na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, jeżeli osoba ta następnie pełniła funkcję sołtysa na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - czytamy w ustawie.

Znalazł się w niej ponadto zapis, iż świadczenie nie przysługuje osobie skazanej prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Gdzie należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia?

Stosowny wniosek o przyznanie dodatku - jak czytamy w ustawie - składa się w oddziale regionalnym albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego właściwych ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Choć decyzja o jego przyznaniu wydawana jest w terminie 60 dni od chwili złożenia wniosku, przysługuje ono począwszy od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

Świadczenie należne za okres do dnia wydania decyzji o przyznaniu tego świadczenia jest wypłacane w terminie określonym w tej decyzji, a za kolejne miesiące – do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego

- czytamy w art. 5 ustawy.

"Większość sołtysów pracuje charytatywnie"

W ocenie Ryszarda Bilskiego z Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, świadczenie będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony środowiska sołtysów, choćby ze względu na to, że uchwalenia podobnej ustawy domagało się ono od dłuższego czasu.

- Będzie to forma swego rodzaju zadośćuczynienia dla sołtysów za ich poświęcenie na rzecz lokalnej społeczności i ciężką pracę, która zwykle ma charakter charytatywny - mówi Ryszard Bielski.

Jak zaznacza, sołtysi generalnie nie otrzymują za swoją pracę wynagrodzenia. Część z nich może jedynie liczyć na dobrą wolę rady gminy, która może przyznać im określoną dietę lub partycypować w kosztach z tytułu pełnienia tej funkcji. Jeśli gmina nie ma wolnych środków finansowych, zwykle nie decyduje się na przyznanie sołtysom diet.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski