Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sport i kultura: Młodzi Amerykanie stworzyli w Trzciance show muzyczne, taneczne i sportowe

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Młodzi Amerykanie wspólnie z uczestnikami warsztatów stworzyli na zakończenie warsztatów wyjątkowe widowisko
Młodzi Amerykanie wspólnie z uczestnikami warsztatów stworzyli na zakończenie warsztatów wyjątkowe widowisko Fot. Archiwum Kingi Jahnz
Trzcianka gościła niedawno grupę młodych Amerykanów, która poprowadziła warsztaty sztuk teatralnych, muzycznych i sportowych BROADWAY dla młodzieży z Wielkopolski. Na zakończenie 12 czerwca odbyło się wielkie widowisko - show z udziałem polsko-amerykańskiej młodzieży.

Warsztaty przebiegały według grup z podziałem na: piosenkę, choreografię, aktorstwo i sport.
„Ciężko będzie wypowiedzieć się w skrócie o całych warsztatach, bo było to coś tak pięknego, ze trzeba to przeżyć by poczuć to samo co ja. Młodzi Amerykanie to wspaniali ludzie, którzy dzielą się z każdym swoją miłością do muzyki. W jaki sposób pokazują nam to czego się nauczyli jest cudowny. Zapisując się na warsztaty nie sądziłam, ze mogę przeżyć tak wspaniała przygodę tylko w trzy dni. Nie spodziewałam się tez, ze poprzez taniec mogę wyrazić swoje uczucia, które trzymam w sobie. Teksty piosenek i całe choreografie, które nam pokazali było dla mnie zaszczytem pokazać na show. Poznałam bliżej kilka osób i pokazały mi jak ważna jest muzyka w moim życiu. Mam nadzieje, ze tak szybko nie stracę z nimi kontaktu. Kiedy będzie wiadomo o kolejnych warsztatach gdzie będą w Polsce, bez zastanawiania wezmę w nich udział! Jestem naprawdę wdzięczna pani Kindze Jahnz za wszystko, bo gdyby nie ona, nie mogłabym przeżyć takich fajnych warsztatów „ - mówiła Martyna, uczestniczka warsztatów z Krzyża Wlkp..

„The Young Americans to jeden z najlepszych projektów jeśli chodzi o rozwój emocjonalny, naukę wyrażania siebie i komunikowania się. Przede wszystkim warsztaty dały mi możliwość rozwoju mojej pasji, czyli tańca. Oczywiście mogłam podszkolić swój język angielski. Brałam udział w warsztatach trzeci raz i za każdym razem projekt daje mi napęd do działania i niesamowicie dużo energii.
Udział w projekcie jest niesamowitym doświadczeniem i dopóki będzie taka możliwość w następnych latach z pewnością wezmę w nim udział.” - powiedziała z kolei Julia z Poznania.

THE YOUNG AMERICANS „Młodzi Amerykanie” są znani w całych Stanach Zjednoczonych już od lat 60-tych minionego wieku. The Young Americans są niedochodową, wolną od podatku, instytucją edukacyjną założoną w 1962 r. Młodzi Amerykanie byli w dużych amerykańskich programach telewizyjnych u takich gwiazd jak: Julie Andrews, Andy Williams, Judy Garland czy Bing Crosby. Współpracowali z takimi sławami jak Fred Astaire, Ed Sullivan, Bob Hope, Jerry Lewis oraz Gene Kelly. „Młodzi Amerykanie” występowali w swojej karierze praktycznie w całych Stanach Zjednoczonych, a także odbyli trasę dookoła świata, koncertując między innymi w Europie, południowej Azji, Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Do najbardziej wyjątkowych koncertów należą te zaprezentowane amerykańskim prezydentom, a byli to: Ford, Nixon, Carter, Reagan, Bush i Clinton. „Młodzi Amerykanie” współtworzyli także wielkie międzynarodowe wydarzenia, jak np. otwarcie zimowej Olimpiady w Salt Lake City.

Czytaj też: Amerykanie z trzydniową wizytą w Trzciance

Program „Młodych Amerykanów” to porywający i kolorowy pokaz, będący mieszanką śpiewu i tańca często połączonego z baletem. W roku 1992 „The Young Americans” zapoczątkowali jedyną w swoim rodzaju inicjatywę nazywaną: MUSIC OUTREACH TOURS. Jest to program obejmujący całoroczne serie trzydniowych warsztatów ogólnokształcących, które najpierw odbywały się w całych Stanach Zjednoczonych, a od roku 2000 w Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Ukrainie, Luksemburgu, Niderlandach, Japonii oraz w Niemczech i od kilku lat w Polsce, w Lubaszu i Trzciance!

W ciągu 3 dni pracy około 40 młodych Amerykanów, ze 150 do 400 uczniów danej szkoły przygotowuje przedstawienie, które jest wystawiane ostatniego wieczoru warsztatów. Celem tej pracy jest dostarczenie uczniom artystycznych bodźców i pobudzenie wiary we własną kreatywność. Rozwijana jest przez to zdolność pracy w zespole, która pobudza myślenie, a także wiarę w siebie. Kulturalne spotkania służą ponadto rozwijaniu zdolności posługiwania się językiem angielskim oraz taniec, śpiew i poznanie siebie, odkrycie nieznanych pokładów możliwości.

Działalność „Młodych Amerykanów” jest szczególnie motywująca, ponieważ inspiruje uczestników spotkań do pracy nowymi formami - formami, które powodują, że uczestnicy bawiąc się zdobywają umiejętności sceniczne z uśmiechem na twarzy - z wielką łatwością i olbrzymim zaangażowaniem. Atmosfera i sposób organizacji zajęć z grupą młodzieżową są niezwykle przyjazne i inspirujące. W wielu szkołach powoduje to współpracę między uczniami, przez co atmosfera w szkole zmienia się i buduje się zupełnie naturalna chęć do nauki. W poszczególnych szkołach widać natychmiast skutki pracy z „Młodymi Amerykanami”, gdyż powołano w nich do życia liczne grupy teatralne i taneczne. Również wielu pedagogów sygnalizowało zainteresowanie warsztatami „Młodych Amerykanów”, aby odpowiednio zachęcić i zmotywować uczniów do pracy.

Trzydniowe warsztaty w języku angielskim kończy profesjonalne show w wykonaniu The Young Americans. Uważamy, że impreza jest warta rozpropagowania zwłaszcza tam, gdzie młodzież nie ma wielu możliwości twórczego rozwoju. Celem The Young Americans jest pomoc uczniom w odkryciu ich zdolności i rozwinięciu pewności siebie przez muzykę i taniec. Takie przedstawienie, a właściwie przygotowywanie go jest bardzo cenne dla uczniów. Uczniowie, obserwując młodych, bardzo zmotywowanych i profesjonalnych Amerykanów mogą wysnuć wnioski na temat sensowności systematycznej pracy, wagi pasji w tym co się robi, a także kształtowania własnego charakteru.

„Young Americans” i podobne projekty są bardzo pożądane w Polsce. Mogą być próbą rozwiązania problemu przemocy w szkole. Program „STOP PRZEMOCY W SZKOLE” można by wzbogacić angażując tzw. trudną młodzież w przygotowanie takiego jak ten projektu. Wzorem wielu szkół w Niemczech młodzi ludzie bardzo chętnie wezmą udział w projekcie, z którym młodzież się identyfikuje. Uczniowie stają się skoncentrowanymi, zmotywowanymi ludźmi, którzy dostrzegają alternatywę zachowania w szkole i w domu, a przede wszystkim zdobywają wiarę w siebie.

Patronat nad warsztatami w Trzciance sprawowali: wiceprzewodniczący Grupy Bilateralnej Polska - USA, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniew Gryglas, burmistrz Trzcianki Krzysztof Wojciech Jaworski wraz z wiceburmistrz Dominiką Wiśniewską i Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Feliks Łaszcz.

Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do Ewy Matuszczak z Fundacji Edukacji i Rozwoju Centrum Wszechświata za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzenie warsztatów The Young Americans .

- Dziękujemy wszystkim za okazaną życzliwość i otwartość w wydarzeniu The Young Americans, w tym pani dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance, Anicie Klimczak. wolontariuszom z Powiatowej Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, a szczególnie Weronice Odwrot oraz Emilii Grześ, dyrektorom: Szkoły Podstawowej Nr 1 im. J. Słowackiego, Nr 2 im. W. Broniewskiego, Nr 3 im. M. Kopernika, Szkoły Podstawowej im. A. Sofki w Białej, im. Miłośników Przyrody w Siedlisku, im. H. Sienkiewicza w Łomnicy, im. Przyjaciół Lasu w Rychliku, w Przyłękach, Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Faustyny Kowalskiej oraz Liceum Ogólnokształcącego w Trzciance - mówiła Kinga Jahnz, główna organizatorka warsztatów.

Wielkie podziękowania organizatorzy przekazali również sponsorom warsztatów, którymi były następujące firmy i instytucje: Forum Gospodarcze Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Firma Danex Rosko, Dora Metal, Agro Lider, Cukiernia Wieczorek, Hurtownia Warzyw i owoców Kasztelan, Stacja Paliw BP, Hotel Ajaks, Agroturystyka Makowscy, Garnek, Piwniczna, Joko Szama, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie, Paszek Zakłady Rzeźnicko-Wędliniarskie, Piekarnia Bochenek, Zakłady Mięsne Dolina Noteci Czarnków.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski