Srebrny medal juniorów Kolejorza: Młodzi lechici nie odrobili strat z pierwszego meczu z Legią!

Radosław Patroniak, Krzysztof Maciejewski
Drużyna Lecha Poznań została wicemistrzem Centralnej Ligi Juniorów, zdobywając tym samym tytuł wicemistrza Polski juniorów starszych (do lat 19). W rewanżowym meczu finałowym rozegranym w sobotę we Wronkach podopieczni trenera Wojciecha Tomaszewskiego przegrali z Legia Warszawa 2:3 (2:1), nie odrobili więc strat ze środowego, pierwszego spotkania finałowego zakończonego zwycięstwem Legii 3:0.

Porażka 0:3 w stolicy stawiała juniorów Lecha w bardzo trudnej sytuacji jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Poznaniacy od razu mieli ruszyć do odrabiania strat, a tymczasem już pierwsza ofensywna akcja legionistów praktycznie przesądziła losy tytułu. Bramkę dla Legii płaskim strzałem zdobył Adam Ryczkowski i w tym momencie lechici, żeby przechylić szalę rywalizacji na swoją korzyść potrzebowali aż pięciu goli. Podopieczni Wojciecha Tomaszewskiego próbowali, nie dali jednak rady. Wprawdzie dość szybko, bo w 20. minucie Robert Janicki doprowadził do wyrównania, zaś w doliczonym czasie pierwszej połowy ten sam zawodnik wyprowadził drużynę Lecha na prowadzenie, ale na więcej warszawianie nie pozwolili.

Wydawało się nawet, że podopieczni Wojciecha Tomaszewskiego mogą pokusić się o odwrócenie losów zmagań po tym jak w 53 minucie czerwoną kartką ukarany został legionista Miłosz Szczepański, lecz złudzenia trwały krótko. Wszelkie wątpliwości rozwiał wyrównujący gol dla Legii, którego zdobywcą był w 65. minucie Mateusz Wieteska. Tym bardziej, że chwilę później lechici, mieli już na murawie o jednego piłkarza mniej od rywali (w 61 minucie po drugiej żółtej kartce czerwony kartonik zobaczył Marcin Banaszak, a w 66 minucie za czerwoną kartkę boisko musiał opuścić grający od niespełna 10. minut Jakub Zagórski). Legioniści wykorzystali zresztą osłabienie poznaniaków i dwie minuty przed końcem zwycięskiego gola zdobył dla nich rezerwowy Tomasz Nawotka, pieczętując tytuł dla warszawiaków.

Legia zdobyła mistrzostwo Polski juniorów starszych w pełni zasłużenie. Srebro też jest jednak dużym osiągnięciem lechitów.
Po mistrzostwo Polski nie zdołali sięgnąć juniorzy starsi Lecha, na dobrej drodze ku temu są natomiast ich nieco młodsi koledzy – juniorzy młodsi (do lat 17), którzy w pierwszym swym meczu podczas rozgrywanego w Zielonej Górze turnieju finałowego MPJM pokonali Górnika Zabrze 2:0. (2:0). Obie bramki zdobył Tymoteusz Puchacz (12,29). W drugim spotkaniu pierwszego dnia Polonia Warszawa zremisowała z Progresem Kraków 2:2 (1:0), co też jest rozstrzygnięciem korzystnym dla lechitów, ponieważ rywale zainkasowali tylko po jednym punkcie.

Dodajmy tylko, że w rzutach karnych, które wykonuje się po meczach zakończonych remisem (będą miały znaczenie, gdyby zespoły skończyły turniej finałowy z identycznym dorobkiem punktowym i identycznym bilansem bramek) Polonia Warszawa przegrała z Progresem 3:4).

W niedzielę w drugiej kolejce spotkań Progres Kraków zmierzy się z Górnikiem Zabrze (10), a Lech Poznań z Polonią Warszawa (16.30). W wtorek (oba mecze o 10) Lech zagra z Progresem, a Polonia z Górnikiem.

Rewanżowy mecz finałowy juniorów starszych
Lech Poznań – Legia Warszawa 2:3 (2:1)
Bramki: 0:1 Adam Ryczkowski (8), 1:1 Robert Janicki (20), 2:1 Janicki (45+1), 2:2 Mateusz Wieteska (65), 2:3 Tomasz Nawotka (88)
Lech: Lis żk – Spychała żk, Banaszak 2x żk, cz.k, Wojdak, Szubertowski (77.Tetych) – Gawron żk, Rymar żk (68.Pawlicki), Janicki, Jóźwiak, Sanocki (57.Zagórski czk), Kurbiel (83. Roszczyk).