Stary Rynek czeka metamorfoza. Miasto Poznań podpisało umowę z wykonawcą. Zajmie się on pracami budowlanymi i projektowymi

HO
Wizytówkę Poznania czekają duże zmiany za sprawą rewaloryzacji płyty Starego Rynku oraz przekształcenia ulicy Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą, który zajmie się pracami projektowymi i budowlanymi.
Wizytówkę Poznania czekają duże zmiany za sprawą rewaloryzacji płyty Starego Rynku oraz przekształcenia ulicy Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą, który zajmie się pracami projektowymi i budowlanymi. fot. Pracownia Architektoniczna Demiurg
Wizytówkę Poznania czekają duże zmiany za sprawą rewaloryzacji płyty Starego Rynku oraz przekształcenia ulicy Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą, który zajmie się pracami projektowymi i budowlanymi.

- Stary Rynek to miejsce bardzo ważne dla poznaniaków i turystów. Zależy nam na tym, by była to przestrzeń przyjazna dla wszystkich, dlatego z dużą determinacją podchodzimy do realizacji tej inwestycji. Celem jest poprawa komfortu poruszania się po starorynkowej płycie, w szczególności osób z niepełnosprawnościami. Cieszę się, że na Starym Rynku będzie więcej zieleni i atrakcyjnych miejsc wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że inwestycja obejmuje nie tylko to, co jest nad, ale również pod ziemią, czyli wymianę sieci: wodno-kanalizacyjnej, ciepłowniczej, energetycznej, telekomunikacyjnej i gazowej. Infrastruktura ta wymaga pilnej modernizacji i uporządkowania

– mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.

Poznań: Brakuje miejsc parkingowych pod szpitalami

Stary Rynek - przebudowa płyty

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Podpisanie umowy z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą jest możliwe dzięki zwiększeniu budżetu przewidzianego na zadanie przez miasto jak i zarządców sieci, które będą modernizowane wraz z pracami ziemnymi.

- W pierwszej kolejności wykonawca będzie zajmował się przygotowaniem dokumentacji projektowej i zebraniem wszelkich pozwoleń, by w przyszłym roku rozpocząć zasadnicze prace budowalne. Wcześniej jednak będzie mógł zrobić nową izolację ścian fundamentowych budynku Wagi Miejskiej. Przewidywany termin zakończenia wszystkich prac budowlanych to lato 2023 r.

– mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zmiany na Starym Rynku w Poznaniu

Po podpisaniu umowy z wykonawcą przewidziane jest także spotkanie informacyjne z restauratorami, którzy mają swoje lokale gastronomiczne na Starym Rynku. Zostaną wtedy omówione kluczowe dla nich kwestie związane z pracami budowlanymi.

W ramach nadchodzących robót powstanie nowa konstrukcja i nawierzchnia Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Teren objęty rewaloryzacją pokryją kamienne płyty i kostka. Wykorzystany zostanie również zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Poruszanie się po nowej nawierzchni ułatwi obniżenie chodników w stosunku do płyty Starego Rynku i przebudowywanych fragmentów ulic do 2 cm.

Pod rewaloryzowaną nawierzchnią powstanie kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi, zmodernizowane bądź przebudowane zostaną oświetlenie wraz z iluminacją kamienic oraz sieci (wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa). Powstanie także podziemna stacja transformatorowa oraz rozbudowana zostanie podziemna toaleta publiczna. Zakres prac obejmuje również budowę kanału technologicznego oraz modernizację monitoringu miejskiego.

Na Starym Rynku pojawią się trzy wyspy zieleni – klomby z drzewami i siedziskami, a także wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał, a także nowe ławki i siedziska, zlokalizowane na starorynkowej płycie oraz w Pasażu Kultury, który powstanie na ul. Jana Baptysty Quadro. Będzie to miejsce do organizowania wydarzeń kulturalnych, które będzie dysponowało m.in. mobilną sceną i czasowym, składanym zadaszeniem.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie