Gdyby mógł pan w najprostszych słowach wytłumaczyć na co ma wpływ wysokość stóp procentowych i która ze stóp procentowych jest najważniejsza?
dr Wojciech Świder: Główną stopą procentową jest stopa referencyjna. Stopa referencyjna wpływa na pośrednio na WIBOR, który wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych. Stopy procentowe są ze sobą powiązane, im niższe są stopy procentowe tym niższe są odsetki z lokat i niższe odsetki od kredytów. Także obniżka stóp procentowych przez bank centralny przekłada się na niższe stopy dla banków komercyjnych, te zaś przekładają się na niższe stopy procentowe dla nas jako konsumentów.
Zobacz też: Przedsiębiorcy nadal czekają na pieniądze z mikropożyczek
A co to oznacza dla zwykłego człowieka? Jaki będzie mieć wpływ na nasze finanse?
Uważam, że jest to korzystne dla osób, które już mają kredyt hipoteczny, ponieważ w Polsce dominują kredyty hipoteczne ze zmienną stopą procentową, która zależy od WIBOR-u. W ciągu najbliższych dni WIBOR dobije do najniższych poziomów w historii, dzięki czemu oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie wynosiło między 2 a 3 proc. . Te 2 proc. to jest marża banku, a reszta to WIBOR. Natomiast niekoniecznie jest to dobra informacja dla tych osób, które dopiero planują wziąć kredyt hipoteczny. Banki mogą teraz zwiększać swoje marże, ponieważ im niższe stopy procentowe tym trudniej bankom zarabiać na swojej działalności kredytowo-depozytowej. Banki zarabiają na różnicy między oprocentowaniem lokat, a oprocentowaniem kredytów. Jeśli stopy schodzą do zera to bank za lokaty nie płaci już właściwie nic i to zniechęci ludzi do zakładania lokat i będzie się wiązać z tym, że bank będzie miał mniej środków do działalności kredytowej, dlatego musi zwiększać marże. Jest to też bardzo zła informacja dla tych którzy chcą kupić mieszkanie z tego względu, że jeżeli lokaty nie będą dawały nic, to kapitał będzie szukał innej lokaty i w dużej mierze będą to nieruchomości, co oznacza że ich ceny będą trzymane wysoko przez popyt inwestycyjny.
Czwartkowa decyzja o obniżeniu stóp procentowych była dużym zaskoczeniem. Dlaczego Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na tak radykalny krok?
Na to pytanie chyba nikt nie zna do końca odpowiedzi poza członkami RPP. To było duże zaskoczenie. Wystarczy wspomnieć, że wśród 24 analityków ankietowanych przez Bloomberga nikt nie przewidywał cięcia stóp w Polsce. Można jedynie spekulować, że być może członkowie RPP zobaczyli, że złoty się umacnia w ostatnich dniach i stwierdzili że mogą trochę ulżyć eksporterom,
A jaki to wszystko ma związek z podatkiem Belki? Nawiązuje tutaj do pana wpisu na Facebooku, na temat tego, że ten podatek jest stopniowo likwidowany.
Tak, rzeczywiście zamieściłem taki żartobliwy wpis, w którym mówię że po obniżeniu stóp procentowych niemal do zera nie będzie już dochodów z lokat. Dzięki temu nie będzie trzeba płacić podatku od dochodów kapitałowych.
Zobacz też: Aplikacja na telefon zamiast kasy fiskalnej
Co dalej będzie robić RPP? Czy taki poziom stóp utrzyma się dłużej, czy jest tylko chwilowy?
Moim zdaniem niżej już nie będzie. Jesteśmy już praktycznie na zerze, więc fizycznie nie ma na to miejsca. Oczywiście są kraje gdzie stopa referencyjna jest jeszcze niżej, ale to są takie kraje jak: Szwajcaria czy Japonia. Nawet w USA nie podjęto decyzji o stopach ujemnych. Natomiast to czy tak niskie stopy procentowe zostaną z nami na dłużej to kwestia tego czy wróci do nas inflacja. Ona jest w Polsce dość wysoka i teraz się stopniowo obniża, dlatego że mamy spadek popytu, spadek cen ropy. Jeśli wróci optymizm i popyt konsumpcyjny to inflacja może rosnąć, więc stopy będzie trzeba podwyższać, ale oczywiście trudno przewidzieć kiedy ta poprawa nastrojów nastąpi.
Chcesz wiedzieć więcej?
Sprawdź też:
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?