Sukces i radość nieśli na sztandarach [FOTO]

Daria Kubiak
W epoce PRL- u obchody święta klasy robotniczej, a zwłaszcza ich kulminacja, jaką były doroczne pochody pierwszomajowe, stanowiły najważniejszą imprezę propagandową, która świadczyła o skuteczności partii stojącej u steru rozwijającego się państwa ludowego. Pochody pierwszomajowe były z założenia spektaklem siły, eksplozją entuzjazmu ludzi szczęśliwych, darzących sympatią przywódców narodu. Dopiero lata 80. pokazały, jakie uczucia, aspiracje i reakcje Polaków dojrzewały za tą barwną fasadą.

Zanim to jednak nastąpiło, w czasach Polski Ludowej świętowano według utartego scenariusza. Na kilka dni przed 1 maja egzekutywa Komitetu Miejskiego PZPR w Kaliszu odbywała spotkania z przodownikami pracy, ludźmi wyróżniającymi się w swych środowiskach zawodowych, aktywistami działającymi na niwie politycznej lub społecznej oraz weteranami ruchu robotniczego. Łamy ówczesnej ,,Ziemi Kaliskiej’’ zapełniały się sylwetkami ludzi z miasta i powiatu kaliskiego, dla których praca była prawem, zaszczytem i dumą. Ludzi, o których pisano, że są: ,,najbardziej typową reprezentacją ofiarnej, pełnej zapału klasy robotniczej regionu ziemi kaliskiej, która wspólnie z ludźmi pracy całego kraju obchodzi z dumą swoje święto, święto wszystkich ludzi pracy’’.

W ostatnich dniach kwietnia w kaliskich szkołach, zakładach pracy i instytucjach odbywały się koncerty, wieczornice i spotkania z działaczami ruchu robotniczego. Uroczyste koncerty z okazji święta klasy robotniczej odbywały się w kaliskim Teatrze im. W. Bogusławskiego. Na widowni zbierali się weterani ruchu robotniczego, przodujący robotnicy, aktyw społeczno -polityczny i młodzieżowy, członkowie egzekutyw komitetów miejskiego i powiatowego partii, przedstawiciele prezydiów miejskiej i powiatowej rady narodowej oraz stronnictw politycznych - słowem elita nadająca ton życiu politycznemu, gospodarczemu i społecznemu Kalisza.

Natomiast miasto stawało się miejscem adresowanych do ogółu mieszkańców imprez plenerowych: sportowo-rekreacyjnych, koncertów i zabaw ludowych. Na stadionie Calisii i boisku Włókniarza rozgrywano mecze piłkarskie. Odbywały się spartakiady młodzieży, w których młodzi zawodnicy rywalizowali w kolarstwie szosowym i w pływaniu. Na wodach Prosny ścigali się młodzi kajakarze i wioślarze.

Pełna mobilizacja następowała w przeddzień święta majowego. Na ulicach miasta pojawiały się dekoracje i hasła zgodne z linią ,,przewodniej siły narodu’’. Rankiem 1 maja ruszały pochody manifestujące ,,ofiarny udział klasy robotniczej i chłopów, inteligencji pracującej i młodzieży w budowie socjalistycznej Polski’’ - jak głosiła propaganda reżimowa. Czoło kolumn manifestantów stanowili przedstawiciele kaliskich zakładów pracy wyróżniających się wysokimi efektami produkcyjnymi. Wśród nich poczesne miejsce przypadało KZKS ,,Winiary’’ . Wśród zakładów przemysłu lekkiego wyróżniała się załoga kaliskiego ,,Wistilu’’, której przypadało w udziale jedno z czołowych miejsc w pochodach. Przemysł ciężki dzielnie reprezentowała załoga WSK ,,Delta - Kalisz’’. Najbarwniejszy, radosny i witalny fragment pochodów stanowiła młodzież pracująca i ucząca się w kaliskich szkołach, zrzeszona z ZMS (Związku Młodzieży Socjalistycznej) i ZHP. Młodzi robotnicy, uczniowie i sportowcy byli zawsze witani owacyjnymi oklaskami.

Dzisiaj aurę minionej epoki z jej majowymi pochodami odnaleźć można w starych kronikach filmowych i na zdjęciach skrywanych w szufladach fotografów amatorów. Nam zdjęcia ze swych zbiorów udostępnił pan Andrzej Brodzki. Zdjęcia, inspirujące do wspomnień i zadumy nad dawną Polską. U jednych wywołają być może drwiący uśmiech, bo nie wszyscy chcą pamiętać o przeszłości. Jednak wiele osób wspominających dawne czasy przestrzega przed niepamięcią, bo przecież historia czasem zatacza koło.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie