Świadczenie opiekuńcze. Zasiłek opiekuńczy. Sprawdź czy dostaniesz!

Milena Kochanowska
Świadczenia opiekuńcze. Zasiłki opiekuńcze. Na pytania odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń
Świadczenia opiekuńcze. Zasiłki opiekuńcze. Na pytania odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń Paweł Miecznik
Świadczenia opiekuńcze. Zasiłek opiekuńczy. Świadczenie pielęgnacyjne. Sprawdź czy dostaniesz! To warto wiedzieć. Na pytania odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń

Dostałam pismo informujące, że straciłam prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z końcem czerwca. Wiem, że aby nadal dostawać świadczenie muszę złożyć wniosek. Czy będę musiała składać go co roku?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: To zależy od tego na jaki okres zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności. Jeżeli orzeczenie jest jeszcze ważne, np. przez 5 lat, to świadczenie będzie można przyznać na ten czas.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE I SKOMENTUJ!
WYKLUCZENI OPIEKUNOWIE


W czerwcu zrezygnowałem z pracy ze względu na konieczność opiekowania się niepełnosprawną córką. Jakie warunki muszę spełnić, żeby dostać świadczenie pielęgnacyjne?

Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Podstawowym warunkiem jest posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o niepełnosprawności, w którym wskazana będzie konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji dziecka oraz konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Czy na decyzję o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego ma wpływ to w jakim wieku dziecka powstała niepełnosprawność?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Tak. Niepełnosprawność osoby wymagającej opieki musi powstać przed 18 rokiem życia lub w trakcie nauki, ale nie później niż do ukończenia 25 roku życia.

Czy świadczenie pielęgnacyjne może przysługiwać nadal bez konieczności dokumentowania dochodów rodziny?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Tak. Świadczenie przysługuje niezależnie od osiąganych dochodów.

Opiekuję się niepełnosprawną mamą i nigdzie wcześniej nie pracowałam. Czy mogę liczyć na przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Nie. Przyznanie zasiłku uwarunkowane jest koniecznością rezygnacji z zatrudnienia.

Jaki dochód uprawnia do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Dochód rodziny nie może przekraczać kwoty 623 zł netto. Pod uwagę brane są dochody zarówno rodziny osoby wymagającej opieki, jak również rodziny osoby sprawującej opiekę. Obecnie, do końca października 2013 będą obowiązywały dochody za 2011 rok, a od listopada 2013 będą to dochody za rok 2012

Jaki dokument należy przedstawić na potwierdzenie osiągniętych dochodów?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Honorowane jest zaświadczenie z urzędu skarbowego lub oświadczenie własne z wyszczególnieniem dochodu, zapłaconego podatku oraz odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.

W jakiej wysokości przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, a w jakiej specjalny zasiłek opiekuńczy?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Świadczenia pielęgnacyjne od lipca br. wynosi 620 zł, a specjalny zasiłek opiekuńczy – 520 zł.


Na jaki okres przyznane zostanie świadczenie pielęgnacyjne dla osoby mającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane na stałe, a na jaki specjalny zasiłek opiekuńczy?

Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Świadczenie pielęgnacyjne dla osób posiadających właściwe orzeczenie wydane na stałe przyznaje się bezterminowo. Natomiast specjalny zasiłek opiekuńczy przyznany będzie maksymalnie na tzw. okres zasiłkowy, czyli od października do listopada.

Czy za osobę pobierającą świadczenia opiekuńcze opłacane są składki na ubezpieczenia?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Tak. Opłacane są zarówno składki zdrowotne, jak i emerytalne.

Moje dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Ja pracuję zawodowo. Czy przysługuje mi świadczenie pielęgnacyjne?
Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Nie. Świadczenie przysługuje tylko osobom, które rezygnują z pracy, żeby opiekować się osobą niepełnosprawną.


Jestem babcią niepełnosprawnego dziecka, nie pracuję zawodowo i nie przysługują mi świadczenia emerytalne. Pomagam rodzicom dziecka w codziennej opiece. Czy mogę ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?

Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń: Nie. Takie świadczenie przysługuje dziadkom dziecka tylko wtedy, gdy rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, nie został ustalony opiekun prawny lub rodzina zastępcza spokrewniona lub legitymują się oni orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? m.kochanowska@glos.com

Wideo

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paty

Czy rolnikowi przysługuje opiekuńcze nad matka, gdy zostało zatrzymane ?

m
monika

mam pytanie dostaniemy zasiłek opiekunczy?czy ktoś wie coś na ten temat prosze odp

c
córka

wyrejestrowałam się z urzędu pracy bo zeby dostać zasiłek pielegnacyjny a 1lipca zabrano zasiłek bo zmiana przepisów a więc opiekuje się mamom z pierwszom grupom indwalidztwa a mama ma rente z krusu a ja jestem bez środków do życia a oddać mame do domu opieki to nas nie stać bo kosztuje 4000zł rząd oddajcie nam pieniadze tusk jeśli nam nie dasz świadczenia to pamiętaj przegrasz wybory

B
Barbara M.

Witam opiekuje sie siostra po śmierci mamy inwalidka I-szej grupy przez niecały rok pobierałam swiadczenie pilęgnacyjne na siostre i jestem w tej samej sutuacji jak Pan Radek po prostu odmowiono mi po 1 lipca dalszego świadczenia.Prócz tego mam syna chorego na astme i z 2 grupy lekarz orzecznik dał mu 3 grupę, gdzie automatycznie syn stracił zasiłek pielęgnacyjny. ja mam 55 lat też mam problemy z pracą bo juz nie ten wiek. Co robic syn potrzebuje leków i siostra też a nasza Opieka Społeczna ma to gdzieś, wiec jak tu żyć?

g
gość

kiedy trybunał odpowie na zasadność o zasiłkach opiekuńczych,z czego mamy żyć,,,,,,,,,,,,,,,

e
ela

Witam
W 2010 roku okazało sie że moja mama ma nowotwór mózgu przeszła operacje po roku czasu przyplątał sie udar..rechabilitacja częste wizyty u lekarzy (specjalistów)zmusiło mnie do tego żeby zrezygnowac z pracy zawodowej.Otrzymałam zasiłek opiekuńczy na chorą mame po starych zasadach od czerwca 2013r zmieniły sie kryteria weszło iż dochody rodziny wchodzą w gre. Ja do dnia dzisiejszego nie pracuje bo niestety ktoś musi sie nia opiekować mama posiada emeryture która prawie w całosci wykożystana jest na leki i wizyty u lekarzy.Małżonek pracuje ale jego dochód przeznaczony jest na utrzymanie domu rodziny w tym 2 dzieci.Jesli dochód przekracza to świadczenie nie bedzie mi sie należeć ale dlaczego ja wykonuje cięższą prace tu w domu z chorą osobą .Czy w Polsce musi tak być że trzeba wszysto pozabierać.Czy mam jakieś kolwiek szanse na pomoc z Państwa -wydaje mi sie że raczej nie

a
as

dostaniemy wtedy jak kaktusy na tyłku u tuska ministra finansów wyrosną

o
opiekun

Czy ktoś z państwa wie czy będą zasiłki opiekuńcze na starych zasadach

A
ANIA

Mam 10-cio letniego syna z orzeczeniem o niepełnosprawności ,przed komisją stajemy co dwa lata dostaje na niego zasiłek w kwocie 153zł, tylko dla tego że mam na siebie ręte do której mogła bym dorobić ,ale ze względu na chore dziecko nie mogę bo wymaga stałej opieki osoby dorosłej ,świadczenie pielęgnacyjne mi na syna nie przysługuje właśnie z tego powodu ,że mam ręre.Pytanie dla tych ,którzy wymyślili tą śmieszną kwotę zasiłku (153zł),co za to kupić ? gdy dziecko chodzi do 8 specjalistów i naprawde potrzebuje opieki 24godz na dobę.Dlaczego podniesiono kwotę świadczenia pielęgnacyjnego ,a zasiłek pielęgnacyjny od lat stoji w miejscu przecież to nawet na leki nie starcza. Polityka w tym kraju dba tylko o siebie ,co ich obchodzą chore dzieciaki i ich bliscy ,tylko w naszym kraju jest taka rozpierducha .

o
opiekun

CZY pan premier o tym wie że zabrano ludziom opiekuńcze,,czy to państwa nie WSTYD.gdzie są redaktorzy którzy by nagłośnili sprawe w tv czy radiu gdzie..............................błagam niech kyoś tym się zajmie

a
anita

to są chore warunki. Nie przemyślane wcale. Opiekowałam się babcią, a warunkiem był brak pracy. A teraz specjalna rezygnacja

m
mala

popieram to samo bylo ze mna jak mozna zrezygnowac z pracy skoro moja praca byla opieka nad mama

J
Julek

Nic Pan nie zrobi.W świetle tej nowej bandyckiej ustawy nie ma Pan szans na to świadczenie. Sprawa ostała skierowana do Trybunału Konstytucyjnego przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest duża szansa, że wszyscy pobierający świadczenia pielęgnacyjne na podstawie starej ustawy będą je nadal pobierać.

R
Radek W

Witam byłem 3 lata na zasiłku opiekuńczym bo ma chorą matkę teraz starałem się o specjalny zasiłek opiekuńczy dostałem odmowę wszystkie kryteria wypełniałem oprócz jednego w którym napisało ze nie ma faktycznego zrezygnowania z pracy .... i to jest moje pytanie jak mogłem zwolnic się z pracy jak pobierałem zasiłek opiekuńczy...To z znakiem tego ze moglem pobierać zasiłek i pracować ? przeciez w tedy bym złamał kodeks kary i bym poniósł tego konsekwencje bym musiał oddać te marne pieniądze i bym dostał jeszcze wyrok .:( PROSZĘ O PORADĘ CO MOGĘ ZROBIĆ ŻEBY DOSTAĆ TEN SPECJALNY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY ?

M
Maciej

Nie, bo stara ustawa już nie obowiązuje.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3