MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży: Pielgrzymów będzie mniej

Karolina Koziolek
Światowe Dni Młodzieży: Pielgrzymów będzie mniej
Światowe Dni Młodzieży: Pielgrzymów będzie mniej ANNA KACZMARZ
Do parafii z Wielkopolski miało przyjechać 10 tys. pielgrzymów z całego świata. Będzie ich 2,5 tys.

W przyszłą środę do Wielkopolski przyjadą pielgrzymi z całego świata w ramach Światowych Dni Młodzieży. Będzie ich jednak mniej, niż się spodziewano. Początkowe szacunki organizatorów sięgały 10 tys. osób. Ostatecznie przyjedzie ich 2,5 tys.

Diecezja poznańska przyjmuje głównie Hiszpanów, będą stanowili najliczniejszą grupę pielgrzymów. Mają być też goście z Republiki Zielonego Przylądka, Etiopii, Bangladeszu, Madagaskaru czy Argentyny.

W początkowym etapie przygotowań organizatorzy przewidywali, że - w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie - do Wielkopolski może przyjechać nawet 10 tys. młodych osób. Potem tam liczba została zmniejszona o połowę.

- Wszelkie wydarzenia planowaliśmy na 5 tys. pielgrzymów - mówi Hubert Dyśko z duszpasterstwa Jordan, które w archidiecezji odpowiada za przygotowania do ŚDM.

Na kolejnych konferencjach prasowych, organizatorzy podawali coraz niższą liczbę pielgrzymów. Na tydzień przed przyjazdem wiadomo, że odwiedzi nas około 2,5 tys. osób.

W niektórych parafiach, np. w parafii pw. Św. Wojciecha w Poznaniu, w minioną niedzielę proboszcz ogłosił, że gości jednak w ogóle nie będzie. W Luboniu parafia była proszona o zapewnienie 130 miejsc noclegowych, ostatecznie pielgrzymów będzie 50.

- Nie wszystkim udało się otrzymać wizy. Większość pielgrzymów jedzie prosto do Krakowa na spotkanie z papieżem - tłumaczy Hubert Dyśko. Dodaje także, że młodzież wybierała diecezje położone bliżej Krakowa. Bardzo wielu pielgrzymów wybrało Wrocław.

- Podobnie było na ŚDM w Brazylii. Większość wybrała diecezje położone w pobliżu Amazonki, ze względu na walory turystyczne - tłumaczy.

Pielgrzymi do Wielkopolski przyjadą 20 lipca. Trzy dni spędzą w Nowym Tomyślu, Lesznie, Kościanie, Czarnkowie. Będą nocowali u parafian. Sobotę i niedzielę spędzą już w Poznaniu. Główne wydarzenia mają koncentrować się na poznańskiej Cytadeli.
W sobotę pielgrzymi będą sporo spacerować po Poznaniu w ramach tzw. ścieżek ewangelizacyjnych. Wieczorem atrakcje zapewnią im goszczące parafie. W Luboniu będzie koncert chóru gospel, wystąpi Pinokio Brothers, choć nie wszystkie parafie planują wydarzenia z takim rozmachem.

W niedzielę goście i wszyscy poznaniacy zaproszeni są o godz. 11 na Ostrów Tumski, skąd wyruszy na Cytadelę „Marsz dla Jezusa”. Ok. godz. 13.30 w Strefie Pielgrzyma na polanie pod Dzwonem Pokoju rozpoczną się koncerty, będą też występy teatrów ewangelizacyjnych. Wydarzenia potrwają do godz. 21.30.

ŚDM w Krakowie
Światowe Dni Młodzieży odbywają się w Krakowie od 25 do 31 lipca. Aż cztery dni młodzież spędzi z papieżem Franciszkiem.

Poniedziałek jest zarezerwowany na przyjazd pielgrzymów i sprawy organizacyjne. Oficjalne powitanie odbędzie się we wtorek wieczorem podczas mszy otwarcia. W czwartek wieczorem do Krakowa przybędzie papież Franciszek.

W piątek zaplanowana jest z nim droga krzyżowa, a w sobotę wieczorem o 19.30 czuwanie. W sobotę papież odwiedzi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Będzie tam spowiadał młodzież w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim. Papież Franciszek jest trzecim papieżem, który nawiedza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale pierwszym, który w nim będzie spowiadał.

Na niedzielę zaplanowano tzw. mszę posłania. Podczas mszy papież ogłosi miejsce kolejnych ŚDM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski