Świetne występy i medale mastersów na lekkoatletycznych MŚ w fińskim Tampere. Czesław Roszczak liderem rankingu polskich mastersów

Czesław Roszczak (z prawej) podczas ceremonii wręczenia medali dla najlepszych zawodników w konkurencji trójskoku Archiwum Wiesława Musiała
Na początku lipca w fińskim Tampere odbyły się lekkoatletyczne MŚ mastersów. Czworo zawodników z Wielkopolski wróciło z tej prestiżowej imprezy z medalami.

Uczestniczyło w niej ponad 5 tys. zawodników z sześciu kontynentów. Polska reprezentowana była przez 81 sportowców, którzy zdobyli łącznie 52 medale – 13 złotych, 18 srebrnych oraz 21 brązowych.

Jak zwykle nie zawiedli mastersi z Wielkopolski. Na sześciu lekkoatletów z naszego regionu czworo wróciło z medalami. Najwięcej, podobnie jak w HME w marcu w Bradze, wywalczył 81-letni Czesław Roszczak z Łagiewnik, reprezentujący klub Olimpijczyk Pogorzela. W swojej kategorii wiekowej zdobył pięć medali: srebrne – pchnięcie kulą (3kg): 11,90 m, rzut dyskiem (1kg): 31,04 m oraz w pięcioboju rzutowym 4.342pkt oraz dwa brązowe w rzucie młotem (3kg): 35,60 m oraz w trójskoku 7,75 m. Dzięki tym wynikom Roszczak prowadzi w klasyfikacji na najlepszego mastersa w Polsce w 2022r.

Ponadto medale dla Wielkopolski zdobywał Wiesław Musiał (64 lata) z MKS MOS Śrem w kat. M60 – trzy srebrne: w skoku w dal: 5,30 m, w trójskoku: 11.10 m, sztafecie 4x100 m: 51,58 s. Ponadto w finałach na 100m ppł i 300m ppł zajął szóste miejsce, ustępując o parę lat młodszym zawodnikom.

Z kolei Sylwester Lorenz z Lubonia (71 lat), reprezentujący AZS Poznań w kat. M70 wywalczył srebrny krążek w skoku w dal: 4,53 m, a w finale biegu 80 m ppł zajął czwarte miejsce. Wreszcie Agata Kaczmarek (41 lat) z Fehlau Run Team Poznań w kat. W 40 sięgnęła po brąz w półmaratonie z wynikiem 1:25,01.

Bardzo blisko podium byli: Józef Brandenburg (67 lat) z Dopiewa w kat. M65: czwarte miejsce w biegu na 2000m z przeszkodami z wynikiem 8:24,54. Natomiast w crossowym biegu drużynowym, z powodu upału, zasłabł przed ostatnim okrążeniem i musiał zejść z trasy .

Z kolei Joanna Ziółkowska w kat. W45, reprezentująca Juvenię Puszczykowo i będąca debiutantką w zawodach rangi masters, w rzucie oszczepem w silnej stawce zajęła czwarte miejsce z wynikiem 38,20 m. Do medalu zabrakło jej 27 cm.