Przy wyborze szkoły pomocne będą informacje zarówno o placówkach, jak i rynku pracy. Warto zwrócić uwagę na lokalizację szkoły oraz strukturę szkolnictwa. Do wyboru mamy liceum ogólnokształcące, technikum i szkołę branżową. W szkołach do dyspozycji uczniów są doradcy zawodowi, którzy pomogą w określeniu predyspozycji zawodowych dziecka.
Po reformie edukacji, nastolatki uczą się w szkołach średnich o rok dłużej. Ponadto szkoły branżowe zastąpiły tzw. zawodówki. Różnica polega na tym, że po ukończeniu szkoły branżowej pierwszego stopnia, można kontynuować naukę w szkole branżowej drugiego stopnia oraz przystąpić do egzaminu maturalnego.
Warto wybrać placówkę, która pomoże rozwijać zainteresowania. Ciekawą ofertę edukacyjną ma Branżowa Szkoła I stopnia Nr 6 w Poznaniu. Uczniowie mogą uczyć się m.in. w klasie fotograficznej oraz elektronicznej. Natomiast osoby, które w przyszłości wybierają się na politechnikę, do dyspozycji mają wszelkie kierunku, na których dominują przedmioty ścisłe, jak fizyka czy matematyka.
Kończąc edukację w Technikum im. Rogera Sławskiego w Poznaniu, absolwenci uzyskają takie tytuły jak: technik budownictwa, architektury krajobrazu lub robót wykończeniowych. To popularne kierunki, które można kontynuować na uczelniach wyższych. Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Poznańskiej co roku chętnie wybierają absolwenci szkół średnich.
Listę placówek i dostępne kierunki są na stronie internetowej: nabor.pcss.pl. Oferty szkół dostępne są też na stronach internetowych placówek.
Zawody związane z motoryzacją to przyszłość
W Technikum Samochodowym przy ul. Zamenhofa w Poznaniu dla kierunku technik pojazdów samochodowych tworzone są klasy patronackie. Oznacza to, że opiekę nad praktykami sprawują serwisy takich marek jak: Toyota, BMW, Volkswagen, Audi, Honda, Volvo czy Mercedes.
- Uczniowie, którzy dobrze sprawdzą się na praktykach, mają szansę dostać propozycję pracy
- podkreśla wicedyrektor placówki Robert Kromólski.
W szkole branżowej w nowym roku szkolnym zostaną utworzone po dwie klasy dla kierunków mechanik samochodowy i elektromechanik pojazdów samochodowych, czyli o dwie więcej niż w roku szkolnym 2022/2023.
- Cały czas prowadzimy współpracę z poznańskim Volkswagenem. Uczniowie technikum mogą skorzystać z praktyk w 3 i 4 klasie. Odbycie ich jest dużą szansą na późniejsze zatrudnienie. Pracę mogę otrzymać również uczniowie szkoły branżowej
- zauważa Barbara Loga, wicedyrektor Technikum w ZS1 w Swarzędzu.
Placówka prowadzi współpracę z ponad 200 firmami. Uczniowie mają okazję brać udział w zajęciach na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Przyrodniczym, jak również Uniwersytecie Ekonomicznym.
- Najwięcej chętnych mamy do klasy informatycznej, następnie logistycznej i mechatronicznej. W szkole branżowej zainteresowanie jest nieco mniejsze, ale już po pierwszych naborach wiemy, że nie pozostają nam wolne miejsca. Staramy się mieć bogatą ofertę i zapewnić wysoką jakość kształcenia uczniów.
W nowym roku szkolnym uruchomione zostaną dwa nowe kierunki - technik robotyk oraz technik pojazdów samochodowych. Uczniowie, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej mogą przyjść na tzw. dni otwarte 17 marca od 17 do 19 i 18 marca w godzinach 9-12.
Uczniowie z Wrześni i Swarzędza współpracują z Volkswagenem
Volkswagen Poznań od wielu lat współpracuje z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni.
- Młodzież może pozyskać odpowiednie kwalifikacje w takich zawodach jak: mechanik precyzyjny, elektromechanik pojazdów samochodowych, automatyk z elementami mechatroniki oraz nowość od roku szkolnego 2022/2023 – mechatronik z elementami odlewnictwa
- informuje Patrycja Kasprzyk, rzeczniczka poznańskiego Volkswagena.
W czerwcu ubiegłego roku trzyletnią edukację w klasach patronackich zakończyło 59 uczniów. 44 z nich podpisało umowy o pracę. W tym roku w klasach pierwszych naukę rozpoczęło kolejnych 47 uczniów, z czego 12 uczniów w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni i 35 uczniów w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu.
Od początku kształcenia w modelu klas patronackich, Obie placówki w modelu klas patronackich opuściło już 700 absolwentów. 90 proc. z nich znalazło pracę w poznańskim Volkswagenie. Absolwenci mogą pracować m.in. w dziale montażu, w lakierni, w zakładzie zabudów specjalnych lub w Odlewni.
Uczniowie klas patronackich mają okazję wziąć udział w szkoleniach z zasad bezpieczeństwa obowiązujących przy produkcji samochodów elektrycznych.
Najlepsze technika i licea w Poznaniu
Miesięcznik Perspektywy cyklicznie publikuje listy najlepszych szkół w całej Polsce. Wśród nich znajdziemy licea i technika z Poznania. W tworzeniu rankingu pod uwagę brane są sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.
- II LO im. Generałowej Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej
- VIII LO im. Adama Mickiewicza
- LO św. Marii Magdaleny
- I LO im. Karola Marcinkowskiego
- III LO im. św. Jana Kantego
- Technikum Komunikacji (ZSK)
- Technikum Budowlane im. gen. Wł. Andersa
- Technikum Łączności (ZSŁ im. M. Kopernika)
- Technikum Ekonomiczno-Administracyjne nr 1
- Technikum Gastronomiczne
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News
W tych zawodach będzie dużo ofert pracy. Zobacz listę zawodó...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?