Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitalny Oddział Ratunkowy: Zmiany na SOR-ach. Projekt TOPSOR w wielkopolskich szpitalach

MIKO
Z udziałem wiceministra zdrowia Zbigniewa Króla oraz wicewojewody wielkopolskiego Anety Niestrawskiej w wielkopolskim urzędzie wojewódzkim podpisano w środę umowy partnerstwa pomiędzy Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym a 24 szpitalami, które w swej strukturze mają Szpitalny Oddział Ratunkowy. Do tej pory zmiany objęły cztery wielkopolskie szpitale wojewódzkie, w pozostałych lokalizacjach zmiany będą wprowadzane do sierpnia 2020.

Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (...) wprowadziła obowiązek prowadzenia w szpitalnym oddziale ratunkowym segregacji medycznej.

**

SOR to nie poradnia lekarska, więc kolejność przyjścia do szpitala nie ma tu większego znaczenia - liczy się stan pacjenta i to w jakim czasie należy udzielić mu pomocy

**

Istniejące SOR-y muszą więc zostać dostosowane do tego wymogu. Zgodnie z założeniami projektu o nazwie Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR), każdy pacjent, który trafi na SOR otrzyma numer, a w ciągu kilkunastu minut powinien dostać także opaskę z kolorem określającym, jak pilny jest jego przypadek.

TU przeczytasz więcej o segregacji medycznej i biletach dla pacjentów

Pacjent na bieżąco będzie też informowany o przybliżonym czasie oczekiwania na przyjęcie na dalsze badania. Istotnym elementem systemu jest również usprawnienie funkcjonowania SOR, zwłaszcza w kontekście organizacji pracy personelu medycznego.

Sprawdź też:

W ramach projektu kupione zostaną kardiomonitory do pomiaru krytycznych parametrów życiowych z możliwością transmisji danych do systemu TOPSOR, co przyczyni się do skrócenia czasu do udzielenia pomocy oraz na precyzyjne określenie stanu pacjenta.

Czytaj też: Kontrole zwolnień: kto kontroluje chorujących i w jaki sposób?

Projekt TOPSOR został objęty dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Instytucją odpowiedzialną za realizację projektu jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które przed zawarciem z Ministerstwem Zdrowia umowy o dofinansowanie projektu jest zobowiązane do zawarcia umów partnerskich ze wszystkimi istniejącymi szpitalnymi oddziałami ratunkowymi w całej Polsce.

Do 1 lipca r. wdrożenie nastąpiło w 76 lokalizacjach (w czterech szpitalach wojewódzkich w Wielkopolsce), a w pozostałych 156 lokalizacjach do sierpnia 2020 r. Według statystyk, w 2018 roku, średnio SOR w Wielkopolsce przyjęły 14 306 pacjentów. Najwięcej, 45 307 pacjentów przyjął SOR Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski