Szymon Wierzbicki z AZS Poznań piąty na żeglarskich MŚ w olimpijskiej klasie 49er. W Omanie Polaków niewiele dzieliło od podium

Szymon Wierzbicki (czwarty z lewej) to niezwykle pogodny i sympatyczny żeglarz
Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) w duecie z Dominikiem Buksakiem (AZS AWFiS Gdańsk) na piątym miejscu, najwyższym spośród polskich załóg, w mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie 49er w Omanie.

To duży sukces całego 49er Team Polska pod wodzą trenera Pawła Kacprowskiego, gdyż w TOP10 znalazły się aż trzy polskie załogi.
Buksak i Wierzbicki z 17 rozegranych wyścigów aż osiem ukończyli w pierwszej piątce. Dodatkowo dwa wygrane wyścigi, ale też aż sześć wyścigów poza pierwszą dziesiątką. Przy odrobine równiejszym pływaniu zapewne byłby medal. Niemniej, występ bardzo udany i świetnie zakończony sezon, w którym nie zabrakło trudnych momentów, takich jak kontuzja Szymona Wierzbickiego. Załoga rozpoczęła treningi dopiero w czerwcu, po czterech miesiącach rehabilitacji Szymona. A jeszcze we wrześniu żeglarze z AZS Poznań zajęli dopiero 11. miejsce w mistrzostwach Europy w Salonikach.

Tytuł mistrzów świata wywalczyła załoga Bart Lambriex i Floris van de Werken (Holandia), srebrne medale zdobyli Niemcy, Tim Fischer i Fabian Graf, a na najniższym stopniu podium stanęli Duńczycy, Frederik Rask i Jakob Precht Jensen.

– Poza domem przebywam około 300 dni w roku. Kiedy jednak jest okazja to wracam do niego, tak jak i do Kiekrza, gdzie się wychowałem. Lubię też tam czasami popływać, choć już na innych łódkach, bo 49er jest za szybki na to jezioro – mówił nam swego czasu Szymon Wierzbicki, który jest mieszkańcem Rokietnicy i laureatem naszego redakcyjnego plebiscytu na najlepszych sportowców Wielkopolski z 2018 r.

Tymczasem Maciej Grabowski (Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia) został wicemistrzem świata masters (35-44 lata) w klasie ILCA 7 (Laser Standard).

W regatach rozegranych w Barcelonie od Polaka lepszy był tylko tegoroczny olimpijczyk z Tokio i dziewiąty zawodnik ostatnich mistrzostw Europy, Wannes van Laer (Belgia). Obaj zawodnicy od samego początku dominowali i między sobą rozstrzygnęli zwycięstwa we wszystkich 12 wyścigach - Polak wygrał 4, Belg 8 wyścigów.

Grabowski to legenda klasy Laser, wielokrotny mistrz Polski, który trzy razy reprezentował Polskę na igrzyskach.