Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taką emeryturę odbierają księża! [03.04.2024]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Księża mają prawo do dwóch rodzajów emerytur. Pierwsza z nich, przyznawana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jest wypłacana po osiągnięciu 65. roku życia.
Księża mają prawo do dwóch rodzajów emerytur. Pierwsza z nich, przyznawana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jest wypłacana po osiągnięciu 65. roku życia. PIXABAY
Emerytura księży - tyle wpływa na konto duchownych. Emerytury dla duchownych wzbudzają duże zainteresowanie społeczeństwa. Analizując dostępne informacje, można zauważyć, że świadczenia przysługujące duchownym są czasem dwukrotnie wyższe niż emerytura przeciętnego obywatela. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że po zakończeniu aktywnej służby duszpasterskiej, ksiądz otrzymuje nie tylko emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), lecz również dodatkowe wynagrodzenie z Funduszu Kościelnego. Dowiedz się więcej.

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób duchownych

Osoby duchowne, które spełniają poniższe warunki, mają możliwość skorzystania z dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych:

  • Posiadają ustalone prawo do emerytury lub renty.
  • Są objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z innego źródła, zgodnie z podrozdziałem 2 pkt a) i c).
  • Pozostają w stosunku służby.

Duchowny zostanie objęty dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi od daty wskazanej w zgłoszeniu, jednak nie wcześniej niż od momentu przekazania zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Aby skorzystać z tych ubezpieczeń, duchowny składa wniosek na formularzu ZUS ZUA "Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej".

Zasady dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego wśród duchownych

  • W okresie od daty objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami do daty ich zakończenia, duchowny jest zobowiązany do regularnego rozliczania i opłacania składek za każdy miesiąc trwania ubezpieczenia.
  • Osoby duchowne, które przystąpiły do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych związanych z duchowieństwem, są także objęte obowiązkowym ubezpieczeniem od wypadków.
  • Niemniej jednak, nie mają możliwości przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na podstawie tych ubezpieczeń.

Dodatkowo, dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dostępne dla innych osób, które nie są objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi, takich jak absolwenci seminariów duchownych, nowicjusze czy postulanci poniżej 25. roku życia. Należy jednak zauważyć, że osoby te nie podlegają ubezpieczeniu od wypadków i nie mogą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na tej podstawie.

KLIKNIJ W GALERIĘ ZDJĘĆ I SPRAWDŹ: Emerytura księży - ile wpływa na konto duchownych?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski