Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taras ekologiczny z... recyklingu

Katarzyna Wozińska
Dom wykonany z naturalnych materiałów czy ze sztucznych materiałów? Wybór klasycznego wielokondygnacyjnego budynku lub prosta funkcjonalna bryła w zabudowie parterowej? To, jaki projekt wybierze kupujący, nie zależy tylko od własnych upodobań, ale od trendów panujących w architekturze.

A PRZED TARASEM STAW...

Obecnie jednym z dominujących nurtów w architekturze jest minimalizm, bazujący na prostocie bryły z małą ilością drobiazgów. W konstrukcji domu coraz mniejszą wagę przywiązuję się do dużej liczby szczegółów na jednej przestrzeni.

Dla architekta szczególnie ważne jest pojęcie pustej przestrzeni, tak by dom cechował się w pierwszej kolejności skromnością, a następnie funkcjonalnością.
Dom w takiej koncepcji najczęściej charakteryzuje się parterową zabudową z prostym, horyzontalnie rozciągniętym przestrzennie tarasem.

W nowym trendzie rolę łącznika między światem wewnętrznym a zewnętrznym pełni taras, oferujący użytkownikom domowe wygody (ochronę przed światłem, meble, oświetlenie, równe podłoże), ale także kontakt z naturą. Dlatego warto pozostawić wokół tarasu jak najwięcej wolnego miejsca na zieleń, która podniesie walory estetyczne domu, sprawiając, że taras stanie się nieodłącznym miejscem spotkań rodzinnych.

ŚWIATŁO W KUCHNI JEST WAŻNE

Wraz z rozwijającym się minimalizmem pojawiły się nowe materiały doskonale komponujące się z prostą bryłą budynku. Dlatego coraz częściej w konstrukcji tarasu zamiast drogich desek dębowych, nietrwałych płytek ceramicznych, wybiera się ekologiczną deskę z oryginalnego eccoowoodu, wykonaną z włókien bambusowych oraz polimerów pochodzących z recyklingu.

Materiały te nie gniją, oraz nie wymagają czasochłonnej konserwacji oraz corocznej impregnacji. Dzięki temu nawierzchnia tarasu wygląda jak z drewna, zyskując trwałość charakterystyczną dla tworzyw sztucznych. Wybór takiego materiału dobrze komponuje się z modną w obecnym sezonie ekologiczną aranżacją wnętrz, gdzie dominuje chęć powrotu do natury poprzez zastosowanie naturalnych kolorów oraz materiałów pochodzących z recyklingu.

Dobór takiego materiału to połączenie zalet minimalizmu (użyteczności oraz dużej przestrzeni) z klasyczną formą cechującą się ciepłym i klimatycznym wyglądem. Fuzja tych dwóch stylów powoduje, że bryła domu nabierze ciepła oraz naturalności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski