Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowo Podgórne: Przebudowa drogi do Lusowa i początek budowy obwodnicy. W przyszłości do Tarnowa dojedziemy koleją?

MW
Władze Tarnowa Podgórnego planują rozwój gminy. W najbliższych latach powstaną nowe drogi. W przyszłości myśli się nawet o kolei.
Władze Tarnowa Podgórnego planują rozwój gminy. W najbliższych latach powstaną nowe drogi. W przyszłości myśli się nawet o kolei. Waldemar Wylegalski
W gminie Tarnowo Podgórne niebawem rozpocznie się przebudowa jednej z ważniejszych dróg. Czeka nas także początek prac nad obwodnicą tej miejscowości. Duże inwestycje, są związane z planami rozwoju gminy. A w nich jest nawet połączenie z Poznaniem... koleją.

W najbliższym czasie rozpocznie się przebudowa drogi powiatowej prowadzącej z Tarnowa Podgórnego do Lusowa. Pochłonie ona 8,5 miliona złotych. Gmina realizuje to wraz z powiatem poznańskim.

Czytaj też: Powstanie Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym. Sprawdź gdzie dokładnie, jak będzie wyglądał i kogo uczył?

Przebudowa będzie prowadzona na odcinku 2,5 kilometra. Obecnie znajdują się tam betonowe płyty. Ich stan zmusił zarządców drogi do wprowadzenia ograniczenia prędkości do 30 km/h. Z kolei nowa nawierzchnia będzie asfaltowa. Wzdłuż jezdni poprowadzona zostanie także ścieżka rowerowa.

To nie koniec inwestycji drogowych w gminie. - W tym roku rozpocznie się pierwszy etap budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa Podgórnego - tłumaczy Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa. Pierwszy etap, to około 700 metrów drogi od ronda przy wjeździe do Tarnowa do ul. Rokietnickiej.

Kierowcy powinni móc z niej korzystać wiosną przyszłego roku. Kolejne elementy obwodnicy są w planach.

Sprawdź również: Tarnowo Podgórne: Znamy szczegóły budżetu

Czytaj także o kolei do Tarnowa >>>
A tych w gminie jest całkiem sporo. Celem jest przede wszystkim dodanie alternatywnego sposobu dojazdu. Niespodziewanie pojawia się kwestia kolei.

- Jesteśmy jedną z dwóch gmin, które nie mają połączenia kolejowego z Poznaniem. Pomysł na to powstał już kilka lat temu, przy pierwszych planach powstania kolei metropolitalnej - wspomina Czajka. Zaznacza, że takie rozwiązanie byłoby korzystne dla mieszkańców Poznania, z których wielu dojeżdża do pracy do Tarnowa.

Polecamy: Dekomunizacja w Tarnowie Podgórnym. Ulica 25 Stycznia będzie nosić imię senatora PiS

- Takim pomysłem zainteresowane jest także lotnisko na Ławicy. Jednak jego realizacja nie będzie możliwa bez unijnego dofinansowania - dodaje Czajka. Koszty przedsięwzięcia szacuje się na 300 mln zł. W strategii rozwoju powiatu ten plan jest wpisany dopiero na lata 2030-40. Wójt liczy, że dzięki technologii pomysły jak rozwiązać problem pojawią się szybciej. Uważa, że jedną z tańszych możliwości byłoby np. przedłużenie linii tramwajowej do Przeźmierowa, a kiedyś do samego Tarnowa. Sam pomysł traktuje jako ideę, bo dziś do zarządzanej przez niego gminy można dojechać tylko samochodem lub autobusem.

Oficjalne otwarcie odrestaurowanego pałacu w Jankowicach zaplanowano na 13 maja. Co weekend będzie można spędzić czas w kawiarni, na koncercie czy spacerze po 18-hektarowym parku.

Pałac w Jankowicach odrestaurowany. Wielkie otwarcie 13 maja...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski