MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te produkty potaniały w sklepach. „Względną stabilność mogą zachwiać już w lipcu zmiany cen energii"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W kwietniu br. na 17 monitorowanych kategorii, 5 potaniało w porównaniu z zeszłym rokiem. To o ponad połowę gorszy wynik niż zanotowany miesiąc wcześniej.
W kwietniu br. na 17 monitorowanych kategorii, 5 potaniało w porównaniu z zeszłym rokiem. To o ponad połowę gorszy wynik niż zanotowany miesiąc wcześniej.
W kwietniu 2024 roku, na 17 monitorowanych kategorii, pięć potaniało w porównaniu z zeszłym rokiem. Autorzy raportu zapowiadają dalsze hamowanie tendencji spadkowych w sklepach. Jednocześnie ostrzegają, że w przypadku niektórych artykułów może dojść do powrotu wzrostów cen. – W drugiej połowie roku spodziewałabym się odwrócenia trendu i powrotu podwyżek – prognozuje dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.

Spis treści

Spadek cen w sklepach hamuje

Z raportu pt. „Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE RESEARCH i Uniwersytetu WSB Merito, wynika, że w kwietniu br. na 17 monitorowanych kategorii najczęściej kupowanych produktów, 5 potaniało rok do roku. W marcu dotyczyło to 9 grup towarów, w lutym – 5, a w styczniu – 4.

– Zmniejszenie liczby spadków spowodowane było w kwietniu br. powrotem stawki VAT na podstawowe produkty. Ponadto rok temu, po rekordowym odczycie inflacji w marcu, kolejne miesiące przyniosły znaczny spadek dynamiki inflacji. Mamy do czynienia z efektem bazy – wyjaśnia dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.

Za te produkty płacimy mniej

Zestawienie taniejących kategorii otwierają artykuły tłuszczowe ze spadkiem o 10,4 proc. rdr. Jak wyjaśnia dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito, te produkty przez dwa lata znajdowały się na szczycie rankingu wzrostów cen. Mówimy tu bowiem o towarach, których dynamika podwyżek cen przekraczała nawet 100 proc. Ponadto ekspert przypomina, że w pewnym momencie artykuły tłuszczowe stały się narzędziem walki cenowej pomiędzy sieciami handlowymi. To nie pozostaje bez wpływu na poziom cen i dotyczy szczególnie masła.

W drugiej połowie roku spodziewałabym się odwrócenia trendu i powrotu podwyżek. Wiele zależeć będzie od rozmiaru strat poniesionych z powodu ostatnich warunków atmosferycznych i od ograniczenia przepływu zagranicznych surowców – komentuje z kolei Motylska-Kuźma.

Na drugim miejscu w rankingu obniżek są warzywa ze spadkiem o 8,3 proc. rdr., które jeszcze w styczniu zdrożały o ponad 10 proc. Zdaniem Orpycha jest to spowodowane z faktem, iż obecnie ceny importowanych warzyw są niższe o kilkanaście procent niż w roku ubiegłym. Co więcej, również krajowe produkty są tańsze.

– Dodatkowo na rynku pojawiły się już pierwsze zbiory z upraw tunelowych, co wkrótce przełoży się na dalsze spadki cen. Na zwiększoną podaż, a tym samym na niższe ceny, wpłynęły również warunki pogodowe, w szczególności wyjątkowo ciepły luty i marzec. Niemniej kwietniowe przymrozki nieco zakłóciły ten stan – zauważa dr Orpych.

Na trzeciej pozycji znalazły się produkty sypkie, które potniały o 7,5 proc. rdr. Autorzy raportu zauważają, że produkty sypkie wykazują kontynuację trendów wynikających z presji cenowej ze strony naszych wschodnich sąsiadów i ich towarów napływających na rynek. Co prawda, po protestach rolników, przepływy tych artykułów zostały lekko ograniczone. Jednak w dalszym ciągu presja ta jest bardzo wysoka.

– W mojej opinii, na ceny w tej kategorii wpływa w znacznej mierze wzrost kosztów produkcji, a w szczególności zwiększenie płacy minimalnej. Do tego dochodzi presja na podwyżki wynagrodzeń. Z pewnością warto obserwować tę kategorię i kształtowanie się cen w kolejnych miesiącach – dodaje dr Robert Orpych.

Czwartą pozycję w rankingu spadków ma nabiał z obniżką o 3,8 proc. rdr. Jak przypomina dr inż. Anna Motylska-Kuźma, w przypadku tej kategorii znaczenie mają głównie ceny mleka w skupie. Na najmniejszym minusie znalazły się karmy dla zwierząt ze średnim spadkiem o 2,1 proc. rdr.

– Właśnie ze względu na fakt, że rok temu ceny karmy dla pupili biły kolejne rekordy, obecnie widzimy realne wyhamowanie wzrostu w porównaniu z obserwacjami z ostatniego roku. Jednak tę względną stabilność mogą zachwiać już w lipcu zmiany cen energii – ostrzega dr inż. Anna Motylska-Kuźma

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te produkty potaniały w sklepach. „Względną stabilność mogą zachwiać już w lipcu zmiany cen energii" - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski