Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te ustawy mają ograniczyć smog w Poznaniu - zobacz, co zakładają

JL
10.01.2017 poznan lg smog zamek przemysla powietrze. glos wielkopolski. fot. lukasz gdak/polska press
10.01.2017 poznan lg smog zamek przemysla powietrze. glos wielkopolski. fot. lukasz gdak/polska press Łukasz Gdak
Do 4 października potrwają konsultacje projektów tzw. uchwał antysmogowych. Dzięki nim w przyszłym roku na terenie miasta Poznania i w całym województwie mają obowiązywać ograniczenia spalania paliw stałych najgorszej jakości, w tym węgla brunatnego i mułów.

Jeszcze w tym tygodniu– 28 września, odbędą się dwa spotkania informacyjne dla poznaniaków. Poświęcone będę projektom uchwał. Spotkania odbędą się w godz. 10 i 16 w części B sali konferencyjnej na 10 piętrze siedziby Urzędu Marszałkowskiego przy al. Niepodległości 34.

Dzięki nowym przepisom w Poznaniu wprowadzony ma zostać zakaz spalania paliw stałych najgorszej jakości, w tym węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów, których stosowanie powoduje duże zanieczyszczenia pyłowe powietrza.

Przedstawiciele Poznania, którzy uczestniczyli w pracach nad projektami w ramach powołanego przez Zarząd Województwa zespołu, zaproponowali wprowadzenie dodatkowych parametrów jakościowych dla węgla kamiennego. Minimalna wartość opałowa węgla ma wynosić 23MJ/kg, zaś zawartość popiołu nie może przekraczać 10 proc. Ustanowienie takich parametrów sprawi, że na terenie Poznania będą stosowane tylko paliwa dobrej i bardzo dobrej jakości. Ograniczenia te mają być wprowadzone jako pierwsze już w przyszłym roku.

- Jestem przekonany, że już w sezonie grzewczym 2018/2019 w Poznaniu nastąpi poprawa jakości powietrza poprzez wyeliminowanie z handlu i użytkowania w przydomowych kotłowniach paliw stałych najgorszej jakości - powiedział Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Do końca 2023 roku z poznańskich domów będą musiały zniknąć przestarzałe, pozaklasowe kotły i piece (w tym piece kaflowe), powodujące największą emisję pyłów do powietrza. Cztery lata później mają zostać zlikwidowane pozostałe kotły, spełniające obecnie wymagania 3 i 4 klasy emisyjności. Te działania sprawią, że w Poznaniu będą mogły być eksploatowane wyłącznie kotły i piece spełniające wymagania tzw. Ekoprojektu, czyli legitymujące się niską emisją pyłów drobnych i wysoką efektywnością energetyczną.

Czy poznaniacy boją się smogu? Zobacz wideo:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski